نگهداری از برگ بیدی (زبرینا)

نگهداری از برگ بیدی

آشنایی با نگهداری از برگ بیدی یا زبریناپ

نگهداری از برگ بیدی گلابتون: اسم علمی برگ بیدی Tradescantia albiflora، از خانواده Commelinaceae می باشد. این جنس داری ۶۰ گونه از گیاهان خشبی و علفی چند ساله می باشد.

مشخصات گل برگ بیدی یا زبرینا :

نام: برگ بیدی یا زبرینا

نام انگلیسی: Wandering Jew

نام علمی: Tradescantia albiflora

خانواده: Commelinaceae

فرم گیاه: برگ بیضی نوک تیز با رگه ‌های موازی سفید

آبیاری: ۷-۴ روز یکبار

نور: کمی

غبارپاشی: ۲ هفته یکبار

تکثیر: قلمه ساقه

بومی: آرژانتین و جنوب کانادا

مراقبت:

برگ بیدی به سایه تا نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. هوای سرد باعث نرم شدن و از بین رفتن برگ هایش می شود.

کود:

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگ ها کم رنگ می شود.

خاک:

مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است.

ازدیاد:

این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می دهند. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه ها آن باید سرزنی و جوان شوند، می توانید شاخه های هرس شده را به طول ۵/۷ سانتیمتر جدا کرده و هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید.

بیماری ها و درمان:

اگر زمانی که از برگ بیدی نگهداری می کنید، مشاهده کردید برگ های آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است.

برگ های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن می شوند. تغذیه را متوقف کنید، رنگ ابلق برگ ها، برمی گردد.

یکی از گیاهانی که می شود در آب نگه داری کرد برگ بیدی هست!

اتفاقا سریع هم ریشه دار می شود و برگ اضافه می کند و از لبه ی شیشه آویزان می شود.
بعد از یک مدت که گیاهان در آب نگه داری می شوند برای اینکه بتوانند رشد خوبی داشته باشند و از بین نروند به مواد غذایی موجود در خاک احتیاج دارند.

, , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + دوازده =