آلبوکا گیاه فِرفری و خیره کننده

گلابتون: آلبوکا این گل زیبا که در ایران به گل فنری یا پیچی نیز معروف است از گیاهان گلدار از خانواده مارچوبگان است.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

شکل ظاهری گل آلبوکا:

گل های این گیاه می تواند روی ساقه‌های بلند، سفت و باریک رشد کند. این گل ها در برخی از گونه ها، معطر هستند و عطر گل ها بیشتر در شب به مشام می رسد.ارتفاع این گیاه گوشتی می تواند به بیش از یک متر برسد.

روش نگهداری آلبوکا :

باید توجه داشته باشید این گیاهان بیرونی هستند و در سرمای زمستان هم در بیرون از منزل دوام می‌آورند اما به شرطی که از بعد از تعویض خاک و استراحت دو هفته‌ای به پیاز در اواخر فصل زمستان در بیرون قرار بگیرند و به شرایط محیطی عادت کنند.خاک باید خشک شود و بعد آبیاری کنید.

نور:

نور کم باعث کشیدگی و نازک شدن برگها می‌شود و نور زیاد باعث ضخیم شدن و محکم‌تر شدنان. بهترین حالت برای نگهداری در بیرون از آپارتمان در تراس یا حیاط می‌باشد که البته بهتره از سرمای شدید زمستان در امان نگه داشته شود. رطوبت مورد نیاز رو در فصل گرما باید تأمین کنید.

گلدهی:

در اواخر پاییز و اوایل بهار گل می‌دهد و مجدد در زمستان برگها از بین می‌رود و در شروع بهار با تعویض خاک گیاه مجدد احیا می‌شود و از اواخر زمستان بعد از تعویض خاک کود ٢٠/٢٠/٢٠ هر دو هفته یکبار تا زمان گلدهی باید داده شود و در زمان شروع گلدهی تا پایان سال قطع شود.

آبیاری:

در صورت آبیاری زیاد قارچ گرفته و باعث پوسیدگی می‌شود و اکثراً بیماری رو از خاک می‌گیرند و به همین دلیل یکبار در هنگام تعویض خاک نیاز به آبیاری با سم کاربندازیم برای ایمن شدن بستر دارد و یکبار هم در اواخر تابستان.

نحوه کاشت بذر آلبوکا :

خاک مناسب برای آلبوکا خاک شنی است. بذر برای سبز شدن احتیاج به نور دارد. بنابراین آنرا درون خاک نمی کاریم بلکه روی خاک می ریزیم و با یک لایه نازک سنگریزه درشت بذر را می پوشانیم.

آب را بر روی گلدانمان اسپری می کنیم تا خاک گلدان و بذرمان به طور کامل مرطوب شود و بعد روی گلدانمان را با نایلون می پوشانیم تا رطوبتبذرها حفظ شود. گلدان را در جای پرنور و تقریبا سرد قرار می دهیم.

دما:

دمای مناسب برای سبز شدن بذرها حدود ۲۲درجه سانتیگراد می باشد. مرتب چک می کنیم تا رطوبت گلدانمان از بین نرفته باشد و در صورت لزوم دوباره با آب روی آنرا مرطوب می کنیم به روش اسپری کردن.

حدود ۳۰تا۹۰ روز سبز شدن بذرها طول میکشد.

, , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =