آموزش نگهداری گیاه لیموفیلیا

آموزش نگهداری گیاه لیموفیلیا

آموزش نگهداری و تکثیر گیاه لیموفیلیا

آموزش نگهداری گیاه لیموفیلیا (Haworthia limifoli) یکی از ساکولنت های خاص و کمیاب است که نگهداری آن زیاد سخت نیست. به مرور زمان رشد کرده و رنگ های ابلق آن بسیار پر طرفدار و زیباست.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

آموزش نگهداری گیاه لیموفیلیا:

نور: هاورتیا لیموفیلیا به نور ملایم فیلتر شده احتیاج دارد مخصوصا در فصل رشد. در گرما و نور زیاد معمولاً رشد گیاه متوقف می‌شود. اگر منزل شما کم نور است در فصول گرم حداقل برای مدت دو هفته گیاه را به خارج از خانه ببرید تا از نور کافی بهره­ مند شود سپس آن را به جای خود بازگردانید.

هاورتیا لیموفیلیا

آبیاری:

به آبیاری متوسط نیازی دارد. در فصل رشد می‌توان هفته‌ای دو بار آبیاری کرد. فصل رشد این گیاه معمولاً اوایل بهار و پاییز می‌باشد. در فاصله بین دو آبیاری حتماً اجازه دهید خاک خشک شود. از گلدانی استفاده کنید که دارای سوراخ‌هایی در کف باشد.

خاک:

خاک مناسب برای اغلب هاورتیاها، خاک سبک با زهکشی مناسب که می‌تواند ترکیبی از ماسه، پیت ماس، و اندکی ورمی باشد. در کل خاک کاکتوس‌ها نباید آب را به مدت طولانی در خود نگه دارند.

کود:

در بهار و تابستان از کود کاکتوس ویا N.P.K 20.20.20 استفاده می شود ولی در پاییز و زمستان که فصل رکود رشد است از کود استفاده نمی کنیم.

تکثیر هاورتیا لیموفیلیا

انواع راههای تکثیر:

تکثیر انواع هاورتیا از طریق بذر:

هاورتیا ها بطور معمول در صورت مساعد بودن شرایط در ابتدای پاییز گل میدهند. برای بدست آوردن بذر هاورتیا در ابتدا باید چند عدد از یک نوع هاورتیا در کنار هم داشت. باید حداقل دوگیاه هاورتیا همزمان به گل بشینند تا بتوان عمل تلقیح را بین گلهایشان انجام داد. برای تلقیح هم در ابتدا باید یک عدد قلموی بسیار ریز از بازار تهیه فرمایید سپس گرده ها را از داخل گلهای یک گیاه برداشته و به پرچم گل هاورتیا دیگر زد. به این صورت بعد از مدتی کوتاه کپسول بذر ایجاد شده میتوانید با کشت آنها همان نوع هاورتیا را تکثیر فرمایید.

تکثیر انواع هاورتیا از طریق پاجوش:

یکی دیگر از ویژگی های هاورتیا ها، پاجوش دهی آنها می باشد که شما میتوانید با جدا کردن پاجوش ها و کاشت آنها در یک بستر جدید به گیاه های جدیدی دست پیدا کنید. این روش ساده ترین روش است و با ریسک بسیار پایین میتوانید آن را انجام دهید.

, , , , , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − دو =