کاشت درخت پسته در گلدان

کاشت درخت پسته در گلدان

آموزش کاشت درخت پسته در گلدون

کاشت درخت پسته در گلدان گلابتون: پسته از درختان بومی ایران بوده، سابقه کاشت آن در کشور ما به زمان های دور برمی گردد و هم اکنون در مناطقی از مرکز کشور باغات پسته فراوان وجود داشته و پسته ایرانی به دیگر نقاط جهان صادر میشود. این محصول در ایران دومین کالای عمده غیر نفتی صادراتی کشور است.

بیشترین کاشت درخت پسته در باغات است ولی میتوان آن را به عنوان یک گیاه زینتی و استفاده از محصول آن در خانه نیز برای چند سال کشت و نگهداری نمود. مراحل زیر شما را در کاشت پسته در گلدان راهنمایی می کند.

نحوه کاشت درخت پسته در گلدان:

**برای کاشت پسته در گلدان اولین و ضروری ترین اقدام انتخاب بذر یا نهال سالم و مطمئن گیاه است. یک نهال پسته گلدانی بایستی شرایط زیر را داشته باشد تا از استاندردهای لازم برخوردار باشد:

مشخص بودن والد مادری نهال پسته

مشخص بودن سلامت نهال پسته (منظور عاری بودن از هرگونه بیماری و آفت است).

داشتن حداقل ارتفاع ۳۰ سانتی مترنهال پستهو قطر ۵/۰ – ۱ سانتی متر در ۵ سانتی متری بالای طوقه

داشتن یک تنه واحدبرای نهال

سالم بودن جوانه انتهایی (در برخی مواقع، سرمای پاییزه و بهاره باعث از بین رفتن جوانه انتهایی و قسمتی از شاخه در نهال در حال رشد پسته می گردد).

**مراحل کاشت درخت پسته در گلدان:

در ابتدا و در اولین مرحله کاشت، از کیسه های سیاه به قطر ۱۵-۱۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰-۲۵ سانتی متر استفاده می شود.

گلدان های مورد نظر را با خاک مناسب پر می کنیم. ترکیب خاک گلدان مناسب برای کاشت پسته شامل ۴۰ % ماسه شیرین به اضافه ۴۰% خاک زراعی و ۲۰% کود حیوانی پوسیده ترجیحا کود گاوی است.

اگر کار کشت را از طریق بذر انجام می دهید لازم است قبل از کاشت، بذر را خیسانده و ضد عفونی نماییید. البته پیشنهاد ما برای کاشت پسته در گلدان استفاده از نهال پسته است. در تکثیر توسط بذر، گاهی مرغوبیت گیاه از بین می‌رود و نیز زمان لازم برا ی بالغ شدن گیاه در درختانی که توسط بذر تکثیر می‌شوند طولانی‌تر می‌شود. بنابراین انتخاب یک رقم پر محصول و مرغوب و دوره کوتاه تر نونهالی، استفاده از نهال‌های آماده پسته مناسب تر و ضروری به نظر می‌رسد.

پس از خیساندن بذور و ضد عفونی کردن آنها ۲ عدد بذر در عمق ۳-۲ سانتی متری خاک گلدان قرار گرفته و روی آن با ماسه و یا خاک اره پوشانیده می شود.

نکته: ذکر این نکته ضروری است که بهترین زمان کاشت درخت پسته در گلدان اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می باشد.

**شرایط محیطی مورد نیاز پسته:

خاک:

ترکیب خاکی دو قسمت ماسه، دو قسمت خاک زراعی مرغوب (لومی) و یک قسمت کود دامی پوسیده (ترجیحا کود گاوی) یا خاکبرگ پوسیده مناسب است.

آبیاری:

پسته در مقابل خشکی و کم آبی بسیار مقاوماست و نیاز آبی پایینی دارد.

دما:

درخت پسته سرمای شدید زمستان، تا ۲۰ درجه زیر صفر و گرمای تابستان، تا ۴۵ درجه سانتی گراد را تحمل می‏ کند .

نور:

پسته گیاهی آفتاب دوست است و نور مستقیم خورشید بر تولید محصول آن تأثیر زیادی دارد.

گیاه شناسی پسته:

پسته گیاهی دو پایه است، به این منظور که درختان نر و ماده این گیاه، مجزا از یکدیگر هستند و بدین صورت با کاشت بذر و پیوند نزدن آن نیمی از نهال‌ها نر و نیم دیگر ماده خواهند شد. این گیاه به صورت درخت یا درختچه خزان کننده بوده و دارای چندین گونه است که از بین آنها تنها گونه پسته اهلی (P.vera) ارزش اقتصادی دارد . از اختصاصات گیاهان تیره پسته این است که برگ هایی ساده یا مرکب دارند.

درخت پسته مانند سایر درختان میوه سردسیری خزان کننده است که در اثر ریزش برگ در پاییز به خواب زمستانه نیاز دارد. سیستم ریشه بندی درخت پسته از آن دسته ریشه هایی است که تا مدت مدیدی قادر به تحمل تشنگی هستند. درخت پسته قبل از پنج سالگی نوبر می‏ دهد و در ۱۰-۱۲سالگی به بار اصلی می‏ نشیند.

, , , , , , , ,
Share:


نظرات

۲ نظرات

  • درخت پسته را به راحتی می توان در اغلب خاکها با بافت و جنس مختلف کاشت به طوری که در زمین‌های آهکی و شور هم طاقت و تحمل آن بهتر از سایر درختان میوه بوده است،

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 5 =