ارکیده جواهر؛ جواهری در قصر

گلابتون: گیاه ماکودس پتولا (Macodes Petola) یا ارکیده جواهر یکی از فراموش نشدنی‌ترین گیاه با برگ‌های فوق‌العاده زیبا و جذاب است. نگهداری گیاه ارکیده جواهر در محیط‌های آپارتمانی مشکل است، ولی با مراقبت صحیح می‌تواند در این محیط هم زندگی کند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

مادوکس-پتوس
مادوکس-پتوس

مشخصات ظاهری:

ارکیده جواهر نسبت به دیگر انواع معروف خانواده خود دارای شرایط گوناگون مراقبت است. نقش و نگارهای زیبای روی برگ‌های سبز این گیاه چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این گیاه دارای ریزوم‌های در زیر خاک است و برگ‌های همیشه سبز آن گاهی به اندازه ۱۵ سانتی‌متر هم می‌رسد. این ارکیده خاص بومی مناطق جنگل‌های بارانی جنوب شرقی آسیا، مالزی و جزایر اقیانوس آرام است. این گیاه در زیر سایه درختان و در محیطی مرطوب و گرم به زندگی خود ادامه می‌دهد. اگرچه این گیاه مستعد پوسیدگی است، با توجه به رفع نیازهای آن یک گیاه مناسب برای تراریوم محسوب می‌شود.

نگهداری از گیاه ارکیده جواهر:

نور:

محیطی روشن با نور غیر مستقیم و دمای هوای گرم بین ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد در تمام طول سال نکات حیاتی در نگهداری ماکودس پتولا محسوب می‌شود.

خاک:

خاک این گیاه باید بسیار سبک و با قابلیت بالای عبور جریان آب باشد و هرگز نباید خاک خیس و یا خشک بماند.

آبیاری:

هفته ای یکبار به ابدهی نیاز دارد و طوری ابدهید که تمامی قسمت های خاک را در بر بگیرد و سعی کنید از اب جوشیده یا مانده استفاده شود و اسپری کردن خودداری کنید.

گیاه-ارکیده-جواهر
گیاه-ارکیده-جواهر

نگهداری گیاه ارکیده جواهر در تراریوم:

به جز تلاش برای تامین رطوبت خاک در نگهداری گیاه ارکیده جواهر، تراریوم محیطی عالی برای تامین رطوبت بالا و دمای مورد نیاز این گیاه محسوب می‌شود. اندازه کوچک این گیاه و نیاز نوری کم و دلایل دیگر باعث می‌شوند، یک گیاه مناسب برای تراریوم باشد. تراریوم به مرطوب ماندن خاک گیاه کمک خواهد کرد و برای آبیاری غیر مستقیم گیاه و خشک ماندن برگ‌ها بهتر است. ولی از آن طرف عدم گردش هوا مناسب و رطوبت بالا نیز درصد بروز بیماری‌های قارچی را بالا می‌برد.

خاک مناسب گیاه ارکیده جواهر:

خاک مناسب برای نگهداری گیاه ارکیده جواهر درحالیکه باید رطوبت مورد نیاز آن را حفظ کند، باید بتواند اکسیژن مورد نیاز ریشه‌ها را نیز تامین کند. سطح PH مورد نیاز برای خاک باید خنثی باشد و خاک کمی حالت اسیدی و مواد مغذی داشته باشد. خاک مناسب ارکیده می‌تواند برای این گیاه با مخلوطی از پیت‌ماس بهترین عملکرد را برای رشد گیاه می‌تواند داشته باشد.


در اینجا با برخی خاک‌های مناسب برای این گیاه آشنا خواهیم شد:


اسپگنوم ماس (Sphagnum Moss):

شاید این محبوب‌ترین گزینه برای نگهداری گیاه باشد. حتماً دقت داشته باشید که خاک را فشرده نکنید. به طور یکنواخت اسپگنوم را مرطوب نگهداری کنید ولی مراقب باشید که آب درون خاک نماند. برخی از پرورش‌دهندگان این گیاه هنگامی که سطح خاک خشک می‌شود، آن را غبارپاشی می‌کنند.


پیت‌ماس، کوکو کویر، پرلیت:

این مخلوط به حدی برای نگهداری گیاه ارکیده جواهر مناسب است که می‌تواند آب مورد نیاز را تامین کند. ولی مراقب مقدار پیت‌ماس مخلوط در آن باشید. بهترین مخلوط میزان مساوی هریک از این سه عنصر است که آب بتواند به سرعت از کف گلدان خارج شود.


مخلوط خاک بنفشه آفریقایی:

برخی از پرورش دهندگان ارکیده جواهر، کمی پیت‌ماس و کوکو کویر به مخلوط خاک مناسب بنفشه آفریقایی برای نگهداری بهتر رطوبت اضافه می‌کنند.


کمپوست خاک برگ:

ممکن است بخواهید از موارد ارگانیک و طبیعی بیشتری برای این گیاه استفاده کنید که بتوانند سریعتر اسیدی شوند. برای استفاده از خاک برپ حتماً باید به مخلوط خود پرلیت و ماسه اضافه کنید تا اکسیژن لازم برای ریشه‌ها نیز تامین شود.

بیماری‌ها و آفات ارکیده جواهر:

ماکودس پتولا بمیاری‌هایی همانند سایر گیاهان آپارتمانی دیگر دارد. رطوبت بیش از حد گیاه می‌تواند همانطور که گفته شد منجر به بیماری‌های قارچی و پوسیدگی گیاه شود. رشد غیر طبیعی، کند و ضعیف گیاه به این معنی می‌تواند باشد که گیاه دچار بیماری شده است.

پیشگیری و درمان:

در نگهداری گیاه ارکیده جواهر پیدا کردن سریع بیماری بسیار مهم است ولی پیشگیری همیشه از درمان بهتر است. هنگام آبیاری، چند لحظه گیاه را زیر نظر داشته باشید.

یر برگ‌ها را بررسی و هرگونه نقاط غیر عادی و تغییر رنگ را بررسی کنید. اگر چیز غیر عادی مشاهده کردید، به آرامی برخورد کرده و بتدریج درمان را آغاز کنید تا به گیاه شما استرس وارد نشود. با استفاده از الکل و پارچه تمیز نقاط آلوده و آفات احتمالی را تمیز کنید.

برای جلوگیری از بروز بیماری و رعایت نکات زیر در نگهداری ارکیده جواهر ضروری است:

هرگز برگ‌های گیاه را خیس نکنید.

گردش هوای مناسب برای گیاه فراهم کنید.

هرگز اجازه غرق آب شدن خاک را ندهید.

در فصول سرد و شرایط خنکی هوا آبیاری را کاهش دهید.

, , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − یک =