پرورش گل صد تومانی

پرورش گل صد تومانی

با امپراطور گل ها آشنا شوید

پرورش گل صد تومانی گلی جذاب و زیبا با رنگ هایی دلفریب که به خاطر گل های درشت با رنگ ها تابان و گاهی معطر آن پرورش داده می شود. گل صدتومانی گیاهی چند ساله و شاخه بردنی است که گل های جدا شده تا هفته ها شاداب و قابل استفاده است. این گل برای اکثر افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند، نام آشنا می باشد.

نام فارسی: گل صد تومانی

خاستگاه: آسیای مرکزی و شرقی

نام انگلیسی: Peony

نام علمی: PAEONIA

خانواده: Paeoniaceae

نام های دیگر: پیونیا

مشخصات:

گل صد تومانی با نام علمی “PAEONIA” دارای انواع زیادی می باشد که در ردیف اول باید گل صد تومانی درختی را نام برد ولی چون این نوع دارای بوته چوبی است جز گل های بوته چوبی ذکر می شوند. نام دیگر گل صد تومانی پائونیا می باشد و موطن این گیاه کشور چین است و در این سرزمین لقب گل امپراطور را دارد.

ارتفاع این گیاه در ارقام علفی ۵۰ الی ۱۲۰ سانتیمتر و در ارقام درختی ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتیمتر می‌ باشد. عمر گیاه معمولاً به ۵۰ سال می‌ رسد. رنگ برگ ها سبز تیره مات است. برگ ها در زمستان از بین می‌ روند ولی دوباره در فصل بهار سبز می ‌شوند. معمولاً سه سال طول می‌کشد تا گیاه به گل نشیند.

رنگ گل ها سفید، زرد، صورتی و قرمز است و اغلب معطر اند. گل ها از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد (و گاهی اوایل تابستان) دیده می ‌شوند و عمر آنها کوتاه (معمولا دو هفته) است. گل ۱۰۰ تومانی گیاهی مقاوم به سرما می ‌باشد و به خاکی غنی از مواد غذایی و با زهکش مناسب نیاز دارد.

**علت نامگذاری گل صد تومانی:

۱- فردی به نام جرج پترویا در یکی از سفرهایش از فرنگ پیاز گلی را به همراه خود آورد و در کاخ مظفرالدین شاه کاشت، زمانی که این گل بزرگ شد و گل هایش باز شدند، مظفرالدین شاه بسیار تحت تاثیر زیبایی و ظاهر آن قرار گرفت و زمانی که متوجه شد پترویا این گل را کاشته ۱۰۰ تومان به او هدیه داد، در آن زمان ۱۰۰ تومان مبلغ بسیار زیادی بود به همین علت نام صد تومانی روی این گل ماند.

۲- همچنین در روایتی دیگر می گویند به دلیل اینکه این گل قبل از انقلاب وارد ایران شد و قیمت هر شاخه آن گران بوده است و در آن زمان واژه صد تومان نشان دهنده گرانی یک جنس بود، به این گل، صد تومانی گفتند.

انواع گل صد تومانی

گل صد تومانی چینی :

به طور گسترده ای به عنوان یک گیاه زینتی در باغ ها با چند صد رقم گوناگون پرورش داده میشود. بسیاری از ارقام این گل اصلاح شده و دارای گلبرگ های اضافی است.

گل صد تومانی طلایی :

این نوع گل بیشتر در آسیا، جنوب اروپا و شمال غرب آمریکا یافت می‎شود. مرزهای بین گونه ها مشخص نیست.

گل صد تومانی درختی :

بومی کشور چین است و نماد مهم در فرهنگ چینی است. از خصوصیات قابل توجه این گل تنوع بسیار آن از نظر شکل و رنگ و رایحه است.

**نیازها و پرورش گل صد تومانی:

آبیاری:

زمانی باید این گیاه را آبیاری کرد که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده باشد. زیاده روی در آبیاری از جمله دلایل زرد شدن برگها، پوسیدگی ریشه این گیاه و از بین رفتن آن است. آبیاری کم گیاه نیز موجب عدم رشد و توسعه مناسب گیاه، ریزش غنچه های گل و عدم گلدهی و سوختگی نوک و حاشیه برگها می شود.

نور:

گیاه پائونیا به حداقل ۵ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اگر نور کمترین از این مقدار باشد تاثیر منفی در قوی شدن گیاه و گلدهی مناسب آن دارد. اگر این گیاه را در گلدان نگه می دارید اکثر پنجره های خانه بجز پنجره های جنوبی برای این گیاه مناسب هستند زیرا سمت جنوبی نور مستقیم زیاد بخصوص در طی روزهای گرم تابستان دارد که می تواند موجب سوختگی برگها و عدم گلدهی و یا ریزش گلهای گیاه شود.

دما:

در طی فصل رشد و برای محافظت از ریشه های گیاه در برابر گرما می توان در اواسط فصل بهار لایه ای از خاک برگ به ضخامت حدود ۲ سانتیمتر بر روی خاک اطراف گیاه پخش کرد البته نباید فراموش کرد که با فرارسیدن پاییز این لایه را برداریم زیرا وجود چنین موادی می تواند موجب ماندگاری آب اضافه در اطراف ریشه های گیاه و شیوع بیماری پوسیدگی گیاه شود.

رشد این گیاه با فرارسیدن دمای حدود ۱۲ درجه متوقف می شود و در پایین تر از این نیز زردی برگ ها آغاز می شود. در فصل زمستان ریشه های این گیاه به مقداری هوا سرد نیاز دارد تا بتواند سال آینده رشد مناسبی داشته باشد. این دما بین صفر الی ۷ درجه سانتیگراد است و حدود چهار – پنج ماه به چنین دمایی نیاز دارد.

خاک:

به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. خاکهایی با بافت سنگین که آب را در خود نگه می دارند موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می شوند. بنابراین می توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ + شن و یا خاک برگ +پیت موس +کوکوپیت از جمله خاکهای مناسب این گیاه است. بخصوص اینکه وجود پیت موس به دلیل اسیدی کردن ملایم محیط کاشت می تواند به رشد گیاه کمک کند.

تعویض گلدان:

زمان تعویض گلدان در اواخر فصل زمستان است یعنی قبل از این که گیاه رشد جدید خود را آغاز کند. توجه کنید که این گیاه اولا به گلدانهایی نسبتا بزرگ نیاز دارد و همچنین نسبت به جابجایی حساس است و باید با احتیاط بسیار فراوان نسبت به درآوردن از گلدان قدیمی و کاشت در گلدان جدید اقدام کرد.

کوددهی:

برای کوددهی می توان از زمانی که ارتفاع گیاهان نوع بوته ای به حدود ۷-۵ سانت رسید کوددهی را آغاز کرد و از فرمولی مانند ۱۰-۱۰-۵ هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. همچنین برخی از پرورش دهندگان که از مناسب بودن دیگر شرایط محیطی مطمئن هستند از فرمولهای قویتری همانند ۲۰-۲۰-۱۰ استفاده می کنند اما باز هم کمتر بودن نیتروژن نسبت به فسفر و پتاسیم را رعایت می کنند.

مصرف کودهایی که نیتروژن زیاد دارند و یا اصولا زیاده روی در کوددهی می تواند موجب کاهش گلدهی این گیاه شود. اگر دستیابی به فرمولهای فوق مشکل است می توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ماه یک مرتبه به شکل کامل و یا به صورت نصف غلظت استفاده کرد.

هرس و پرورش گل صد تومانی :

برای اینکه گیاه قامتی بلندتر بیابد می توان شاخسار جانبی گیاه را قطع و کوتاه کرد تا ساقه های اصلی بلندتر شوند. با دادن گل ساقه های گیاه سنگین می شوند و احتمال خم شدن و شکستگی آنان وجود دارد بنابراین بهتر است که از قیمهای مناسب برای حمایت ساقه های گیاه استفاده کرد.

فصل گل صد تومانی :

گل ها فقط در ماه های اردیبهشت و خرداد باز می‌ شوند و عمر گل ها کم و در حدود دو هفته می‌ باشد.

تکثیر گل صد تومانی

انواع روش تکثیر گل صد تومانی

۱- تقسیم بوته و پرورش گل صد تومانی :

روش متدوال تکثیر گیاه صدتومانی بخصوص انواع بوته ای آن تقسیم بوته است. گیاه باید حداقل ۴-۳ سال عمر داشته باشد و قطعات باید دارای حداقل سه چشم (جوانه) باشند تا رشد گیاه جوان به خوبی صورت گیرد. زمان مناسب در آوردن و تقسیم این گیاه در پاییز است.

ابتدا برگ های گیاه را که به دلیل تغییر فصل کمی تغییر رنگ داده اند و نشان دهنده ورود گیاه به دوران استراحت است از سطح زمین کوتاه می کنیم. سپس گیاه را با خاک اطراف ریشه های آن در می آوریم. برای بیرون آورده توده ریشه، عمق حفر خاک را حدود ۵۰-۴۵ سانتیمتر در نظر بگیرید.

تا جایی که امکان دارد و البته بدون آسیب رساندن به ریشه های گیاه سعی می کنیم تا خاک اطراف ریشه ها را تمیز کنیم. سپس با وسیله ای تیز نسبت به تقسیم توده ریشه گیاه اقدام می کنیم و هر قسمت را در مکان جدید مورد نظر می کاریم.

۲- کاشت بذر و پرورش گل صد تومانی :

 بذر گل صد تومانی در اوایل فصل پاییز می رسد. بهتر است بذرها را قبل از کاشتن به مدت دو روز خیس کرد. بذر این گیاه نیازمند دوره های خاصی از گرما و سرما است تا بتواند رشد کند . یعنی ابتدا به محیطی گرم و سپس به محیطی سرد و مجددا به محیطی گرم نیاز دارد (دوره گرم-سرد-گرم) تا بتواند جوانه بزند و رشد کند.

یعنی بعد از کاشت بذرها و بعد از اینکه ریشه ها به طول حدود ۱۰-۵ سانتیمتر رسید گیاهان جوان را به مدت ۴-۳ ماه در مکانی با دمای ۹-۷ درجه سانتیگراد نگهداری می شوند تا ساقه گیاه توانایی رشد بیابد . بعد از این مدت این گیاهان جوان را به مکانی گرم و روشن منتقل می کنند تا ساقه بلند شود و برگها بتوانند رشد کنند.

به دلیل نیاز به چنین چرخه ای است که در طبیعت و بدون استفاده از سرمادهی مصنوعی ، ممکن است که جوانه زدن بذر تا دو سال طول بکشد تا نیازهای خاص دمایی این گیاه برطرف شود و بتواند رشد کند. همچنین گیاه حاصل از بذر نیز می تواند تا ۱۰ سال طول بکشد تا گل بدهد.

۳- پیوند زنی و پرورش گل صد تومانی :

نمونه های درختچه‌ای این گیاه را معمولا با استفاده از روش پیوند زنی تکثیر می کنند. معمولا پایه مورد استفاده شیوه و شکل بوته ای دارد اما از گونه ‌ای فرم و شکل رویش درخت مانند دارد و گل های درشتی تولید می شود ، پیوندک تهیه می شود و روی پایه ذکر شده عمل پیوند انجام می شود تا گیاهی بدست آید که علاوه بر کوتاهی قامت، گلهای درشتی نیز داشته باشد.

قرار گیری پیوندک روی پایه را می توان به شیوه های مختلف انجام داد که متداولترین نمونه های آنرا در تصاویر زیر مشاهده می کنید. پیوندک را می توان از اواخرتابستان تا اوایل پاییز تهیه کرد. برای تهیه پیوندک ساقه ای را انتخاب کنید که جوانه های جانبی و انتهایی داشته باشد.

**نحوه تکثیر گل صد تومانی به سه روش انجام می شود که در ذیل آنها را شرح خواهیم داد:

جوانه انتهایی و برگ ها حذف می‌شوند و جوانه جانبی باقی می ماند. پایه نیز از قسمتی از ریشه گیاهان دو ساله به طول حدود ۱۷-۱۲ سانتیمتر تهیه می شود. باید جوانه های (چشم های ) موجود روی این قطعه ریشه را تماما حذف کرد.

یکی از روش های پیوند ، پیوند جانبی است یعنی در قسمت کناری پیوندک و پایه برشهایی تهیه می شود (همانند تصویر ) و دو ناحیه برش خورده بر روی هم قرار میگیرند به نحوی که نواحی لایه زاینده (یا اصطلاحا مغز چوبها) روی هم قرار گیرد. بعد از عمل پیوند ، آنها را می توان در سینی به عمق ۱۰ سانتیمتر و در میان شن مرطوب قرار داد.

ضخامت شن ها روی این قطعات باید در حدود ۳-۲ سانتیمتر باشد. سینها را به مدت ۷-۶ روز در مکانی با دمای ۳۲ درجه قرار می دهیم. توجه داشته باشید زمانی که گیاه پیوندی کاشته می شود، محل پیوند در حدود ۱۵ سانتیمتر در زیر سطح خاک قرار میگیرد . این عمق کاشت گیاه پیوندی را تشویق می کند که روی سیستم ریشه پایه (یعنی گیاهی که فرم و شکل رشد بوته ای شکل دارد) رشد کند.

آفات و بیماری گل صد تومانی :

از آفات این گیاه می توان به شته ،تریپس، شپشک های گیاهی ، کنه تارعنکبوتی و مورچه ها اشاره کرد. دلیل جذب مورچه به خصوص به غنچه های این گیاه ، وجود شیره شفاف و شیرین بر روی غنچه ها است . ترشح این شیره در مراحل اولیه رشد غنچه های این گیاه طبیعی است اما اگر جمعیت مورچه ها بیش از اندازه شود ممکن است موجب انتقال برخی دیگر از بیماری ها بخصوص بیماری های قارچی از سایر گیاهان به گیاهان پائونیا شوند.

از جمله بیماری های قارچی این گیاه می توان به سفیدک پودری و بوترتیس اشاره کرد. بیماری های قارچی بخصوص در شرایطی که محیط رشد این گیاه بیش از اندازه سایه باشد، در آبیاری گیاه زیاده روی شود، بوته ها بسیار متراکم در کنار هم کاشته شوند به شکلی که تهویه هوا با مشکل انجام شود، عمق کاشت زیاد باشد و برگسار در طی آبیاری بخصوص در نزدیک شب هنگام خیس و مرطوب شوند شیوع می یابند.

خواص گل صد تومانی:

گل صدتومانی در صنعت داروشناسی کاربرد فراوان داشته و در تهیه چای نیز از آن استفاده می کنند. گل صدتومانی حاوی ترکیبات بسیار مؤثری است که طبق تحقیقات گسترده بر میزان کلسترول خون اثرگذار بوده و به کاهش آن کمک می کند.

خواص درمانی گل صد تومانی :

۱- از آنجا که افزایش کلسترول در خون و رسوب آن در عروق، مخاطرات بسیاری را به همراه دارد، مصرف روزانه یک فنجان از چای گل صدتومانی برای مدتی کوتاه توصیه می شود اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

۲- به سلامت قلب و عروق کمک کرده و با افزایش میزان خونرسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها به تنظیم عملکرد قلب و تعادل بخشی به میزان فشار خون کمک می کند.

۳- پیشگیری از تجمع پلاکت ها و لخته شدن خون نیز از دیگر فوایدی است که بعد از نوشیدن چای گل صدتومانی حاصل می شود.

۴- از دیگر خواص دارویی گل صد تومانی این است که می‌تواند از بروز سرطان به طور طبیعی جلوگیری کند. این تاثیر ناشی از مقدار بالای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این دمنوش است.

نکته:

توجه داشته باشید که نمونه پیازهای گل صد تومانی در ایران معمولا به رنگ های قرمز یا ارغوانی می باشد و غیر معطر هستند.

منبع: www.nazboo.com

, , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 17 =