بهترین خاک برای کاکتوس

بهترین خاک برای کاکتوس

بهترین خاک برای کاکتوس و ترکیبات خاک

بهترین خاک برای کاکتوس خانگی برای همه انواع آن ممکن است استفاده شود. درست همانند ذائقه که در هر فردی کمی تفاوت دارد، خاک نیز همیشه برای همه انواع کاکتوس ممکن است مناسب نباشد.

ویژگیهای خاک کاکتوس  چیست؟

کاکتوس ها یکی از محبوبترین گیاهان آپارتمانی هستند که در تمام طول سال در داخل خانه می توان از آنها نگهداری کرد. متاسفانه گاهی رطوبت زیاد هوای اطراف گلدان کاکتوس باعث می شود شرایط برای رشد کاکتوس مناسب نباشد. قابلیت زهکشی خاک مخصوص کاکتوس زیاد است و همین امر به افزایش تبخیر و تامین خشکی مورد علاقه این گیاه کمک می کند.

بهترین خاک برای کاکتوس  برای حفظ سلامت گیاه و ایجاد شرایط مشابه زیستگاه اصلی آن لازم است. بهترین خاک برای کاکتوس حاوی شن طبیعی و مواد مغذی کم بوده و همچنین خشک است تا مشابه محیط طبیعی آن شود. خاک کاکتوس ها را می توانید به صورت آماده خریداری کنید یا خودتان در خانه آن را درست کنید.

شرایط نگهداری کاکتوس در آپارتمان و خانه

نگهداری کاکتوس در آپارتمان واژه ساکولنت یک صفت محسوب می شود که به گیاهان ذخیره کننده ی آب اطلاق میشود چه کاکتوس چه کراسولا،چه تیغ دار چه بدون تیغ،پس کاکتوس در عین کاکتوس بودن یه ساکولنت نیز می باشد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

دلیل اینکه کراسولا ها آب ذخیره میکنند اول رقیق کردن غلظت نمک ها در درون خود می باشد که یه مکانیزم برای مقابله با شوری خاک و ذخیره آب مصرفی در حالی که مصرف آب آنها بالاست،ولی کاکتوس ها بیشتر برای مصرف آب را ذخیره میکنند و راندمان مصرفشان پایینتر از کراسولا ها است.

گرمای هوا و خاک شور و قلیایی در بخش هایی از آفریقا باعث تغییراتی در ساختار فیزیکی و شکل ظاهری و فیزیولوژی این گیاهان گوشتی شده است که از نظر زیبایی و اقتصادی حایز اهمیت هستند.

در این مقاله بهترین خاک برای کاکتوس را معرفی می کنیم

بهترین خاک برای کاکتوس
بهترین خاک برای کاکتوس
بهترین خاک برای کاکتوس
بهترین خاک برای کاکتوس

بهترین خاک برای کاکتوس

بهترین خاک برای کاکتوسهاورتیا شیشه ای

هاورتیا شیشه ای

گیاهان خاص

بهترین خاک برای کاکتوس و آبیاری کاکتوس :

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چه موقع به کاکتوس اب بدهیم؟ در طی فصل رشد فعال، کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد. بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید.

هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس شود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یک بار به آبیاری نیاز دارد.

کود دهی و تغذیه کاکتوس :

کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای رشد سریع کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد می شوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده می شوند.

نور مناسب:

کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز می تواند به عنوان مکمل، به کار رود.

دمای مناسب برای نگهداری کاکتوس در آپارتمان :

کاکتوسها می توانند در فصل رشد خود دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو می شود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

بهترین ترکیب خاک:

بهترین خاک برای کاکتوس ، اساسا برای این گیاه تهیه می شود و در اکثر فروشگاههای باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، می توانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

نحوه و زمان تعویض گلدان:

اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاکتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه می شود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.

این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل می شود که این تعویض کاملا ضروری باشد. پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است،

تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ می دهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است و زمانی است که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میروند.

, , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۸۶ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − نه =