بهترین زمان کاشت نهال و پرورش درخت

کاشت نهال

زمان مناسب کاشتن نهال و درخت

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

کاشت نهال و درخت در زمان مناسب خود بسیار مهم است. هر منطقه با توجه به آب و هوای خود زمان خاصی برای اینکار دارد. این مقاله رو از دست ندهید.

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد، فکر می‌کنید کاشت نهال درخت تنها نیازمند حفر گودال و کاشت نهال در آن است؛ کاملا در اشتباهید. در حال حاضر، روز به روز بر علاقه‌مندان گل و گیاه و درختکاری افزوده می‌شود. هر فردی دوست دارد درخت موردعلاقه خود را بکارد؛ اما بسیاری در این راه شکست خورده و با نتیجه‌ای جز از بین رفتن نهال درخت رو به رو نمی‌شوند.

علت چنین اتفاقاتی، آشنا نبودن با راهکارهای صحیح کاشت نهال است. این کار، نکات ساده اما کاربرد زیادی دارد که باید پیش از شروع کار با آن‌ها

اموزش کاشت نهال
اموزش کاشت نهال

بهترین زمان کاشت نهال درخت در مناطق گرم و معتدل

کاشت نهال درخت میوه در مناطقی که آب و هوای گرم و معتدل دارند و زمستان های در آنجا به نسبت سرد است، معمولا در اول فصل پاییز و شروع زمانی که گیاهان به خواب زمستانی میروند، انجام میشود؛ در این مناطق پاییز و زمستان تفاوت دمایی زیادی ندارند، به همین دلیل با شروع فصل پاییز تا زمانی که هوا سرد است و رو به گرمی نرفته باشد، بهتر است اقدامات لازم جهت کاشت نهال انجام شود.

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

در مناطق سردسیر کشور ما معمولا زمستان ها طولانی تر از سایر مناطق بوده و شدت دمای هوا نیز به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا میکند؛ بنابراین توصیه میشود کاشت نهال در مناطق سردسیر را زمانی که وقت خواب زمستانی گیاهان هست، انتخاب نکنید، زیرا بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر بعد از زمستان و پاییز میباشد.

خرید و کاشت نهال میوه

زمانی که قصد احداث باغ دارید، علاوه براینکه باید به زمان مناسب برای کاشت نهال ها دقت کنید، توجه به نوع میوه و شرایط منحصر به فردی که برای کاشت نیاز دارد نیز بسیار حائز اهمیت میباشد، برای مثال زمان کاشت نهال بادام با زمان کاشت نهال گردو و نهال انگور متفاوت است و هرکدام برای رشد بهینه خود احتیاج به شرایطی ویژه ای دارند که در ادامه برخی از آنها را برایتان توضیح خواهیم داد.

بهترین زمان کاشت نهال گردو

نهال گردو جزو آندسته از ارقامی است که در مناطقی با آب و هوای سرد به خوبی قادر به رشد است، ریشه نهال های ارقام گردو در هوای خنک پاییز و زمستان فرصت خوبی برای رشد و گسترش دارند، بنابراین بهترین زمان کاشت نهال گردو را نیز می‌توان فصل پاییزدر نظر گرفت، به عبارت دیگر بهترین زمان برای کاشت نهال و احداث باغ گردو پاییز بوده و فصل بهار و تابستان زمان شکل گیری درخت و پربار شدن آن میباشد.

بهترین زمان برای کاشت نهال بادام

کاشت نهال بادام نیز مانند گردو در فصل پاییز بهتر از فصول دیگر بوده و کاشت نهال بادام در این فصل باعث میشود که دانه زیر خاک، زمستان را به راحتی سپری کرده و در فصل بهار جوانه بزند و سر از خاک بیرون آورد؛ لازم است بدانید نهال بادام از نظر شکل ظاهری نهالی است با برگ های باریک و ۱٫۵ تا ۷ متر ارتفاع و متراکم که میوه آن شبیه به هلو رشد کمی دارد، اگر چه پوشش دور بادام ها برای مردم میوه به حساب نمی آید اما این پوسته از نظر تکنیکی، جزو میوه درخت محسوب می شود.

زمان مناسب کاشت نهال انگور

بهترین زمان ممکن برای کاشت نهال انگور زمانی است که درختان انگور در خواب هستند، در مناطق گرم و معتدل و نیمه سردسیر، بهترین زمان برای کاشت نهال انگور پاییز میباشد و در مناطق سردسیر بهتر است کاشت نهال انگور پس از یخبندان و بادهای شدید انجام شود؛ در نواحی که شرایط آب و هوایی با کاشت نهال های ارقام مختلف انگور سازگار است کاشت انگور به شکل دیمی پیگیری می گردد، البته برای چنین محیط هایی از روش دیمی و نهال هایی با ریشه زایی سریع نیز استفاده می شود.

بهترین روش کاشت درخت

در نظر داشته باشید که برای احداق باغ میوه روش های مختلفی وجود دارد، قلمه زدن، پیوند زدن، کاشت بذر و نهال همگی برای باغداران بنا به شرایط مختلف متفاوت است، اما بدون شک بهترین روش کاشت استفاده و خرید نهال از نهالستان میباشد، زیرا از کیفیت نهال و درختی که قصد کاشت آنرا دارید مطمئن خواهید بود و دیگر با شرایط سخت اولیه کاشت بذر و دانه سرکاری نخواهید داشت که این روش از لحاظ مالی و زمانی برای همه باغداران مقرون به صرفه خواهد بود.

انتخاب نهال مناسب برای کاشت

کسانی که تجربه کافی در کاشت درخت ندارند اغلب نمی دانند که ویژگی یک نهال خوب با یک نهال بد چیست. در کنار انتخاب بهترین زمان کاشت نهال باید به کیفیت نهال نیز توجه ویژه ای شود،به طور خلاصه باید گفت که خصوصیات یک نهال خوب این گونه است که نهال باید دارای ریشه های زیاد و پوست شاداب با تاج دارای چند ساقه و انشعاب باشد.

به ساقه و برگ های نهال نیز توجه لازم را داشته باشید که دچار آفت نشده باشند، وقتی نهالی سالم باشد با کاشت آن می توان مطمئن بود که درخت در دل خاک جان خواهد گرفت و با بیدار شدن از خواب زمستانی نهال درخت به سرعت شروع به رشد و نمو می کند.

نکات مهم کاشت نهال میوه

محل قرار گیری پیوند بسیار مهم است، توجه داشته باشید بعد از کندن خاک برای کاشت نهال و آماده سازی شرایط مناسب کاشت، محل پیوند باید حدود ۱۵ سانتی متر از سطح خاک بالاتر باشد تا ریشه ها به طور مرتب در خاک قرار گیرند و درهم تنیده نشوند.

معمولاً مقداری خاک به شکل کله قند در انتهای چاله نهال ریخته شده و ریشه های نهال را به طور مرتب روی آن قرار میدهند، ریشه ها با خاک زهکشی پوشانده شده و می توانید ناحیه اطراف نهال ها را در یک کاسه شکل دهید تا آب به خوبی حل گشته و در نهایت جذب ریشه شود. نهال را عمود بر سطح زمین قرار دهید و بررسی کنید که از دو طرف نیز یکسان و تراز باشد.

, , , ,
Share:


نظرات

۴ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 5 =