به راحتی رطوبت گیاهان خانگی تان را تامین کنید

راه های اسان تامین رطوبت گیاهان خانگی

تامین رطوبت گیاهان  خانگی یکی از مواردی است که تامین آن سخت است. حتی اگر شما حرفه ای هم باشید به صورت پیوسته تامین آن برای شما آسان نیست.

خوشبختانه در بیشتر مواقع رطوبت برای گیاهان آپارتمانی درجه اهمیت کمتری برخوردار است. مطلب زیر نگاهی دارد به این مساله و تاثیر آن بر گیاهان آپارتمانی.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

نشانه های کاهش رطوبت گیاهان:

تغییر رنگ برگ ها :

اگر لبه ها و حاشیه برگ های گیاهان ، تغییر رنگ داده و رنگ آنها قهوه ای شود ، نشانه ای از تنش رطوبتی گیاه است .

پژمرده شدن :

یکی دیگر از علائم مهم تنش گیاهان ، پژمرده شدن آنهاست !

عدم رشد شکوفه ها :

اگر مشاهده کردید که شکوفه های گیاهان به مدت طولانی است که رشد نکرده اند و در یک اندازه مشخصی قرار دارند ، نشانه ای از تنش رطوبتی آنهاست.

خشک شدن گل ها :

گاهی اوقات پیش می آید که گیاهی که به تازگی شکفته و گل داده است ، ناگهان گل های آن خشک می شود . این علامتی از تنش رطوبتی گیاه است .

ریختن شکوفه ها :

اگر دیدید که شکوفه های گیاه یکی پس از دیگری بدون باز شدن به زمین میریزد ، باید بدانید که مشکل از عدم وجود رطوبت هوای کافی برای گیاه است .

****راه های افزایش رطوبت گیاهان خانگی:

غبارپاشی :

برای این کار مقداری آب را در آب پاش یا اسپری ریخته و به صورت روزانه و یا روزی چند بار برروی گیاهان اسپری می کنیم . دقت داشته باشید این روش ، روش موقتی حفظ رطوبت گیاهان می باشد.

این روش را برای گیاهان پرز دار مانند بنفشه آفریقایی و ژینورا(شب تاب) انجام ندهید ، چرا آب در کرک های آن ماندگار شده و باعث ایجاد بیماری های قارچی برای گیاه می شود .(ایجاد لکه های قهوی روی آن).

تامین رطوبت گیاهان
تامین رطوبت گیاهان

قراردادن گیاهان در کناریکدیگر :

یکی از روش های موثر و کم هزینه برای ایجاد فضای رطوبتی بیشتر برای گیاهان این است که آنها را در کنار هم قرار دهیم . این کار باعث زیبایی نمای آنها نیز می شود .

بشقاب خرده سنگ و آب ( ایجاد جزیره ) :

یکی دیگر از روش های ایجاد فضای رطوبتی مناسب برای گیاهان این است که زیر گلدانی گلدان گیاه را با سنگریزه و آب پر کنید و گلدان را برروی آن قرار دهید .این کار باعث می شود که آبی که در زیر سنگ ها قرار دارد بخار شده و رطوبت هوای اطراف گیاه را افزایش می دهد .

استفاده از دستگاه رطوبت ساز :

یکی از روش های مفید و کاربردی برای افزایش رطوبت هوا برای گیاهان ، استفاده از دستگاه رطوبت ساز است . اهمیت این روش زمانی دو چندان می شود که امکان استفاده از روش های قبلی بنا به دلایلی میسر نباشد و یا شرایط به گونه ای باشد که این روش بهترین گزینه باشد . البته باید مدنظر قرار داد این روش هزینه بالاتری نسبت به روش های قبلی ایجاد می کند .

مه پاشی گیاهان
مه پاشی گیاهان

نکات مهم :

بعضی از مکان های خانه مانند حمام یا آَشپزخانه دارای رطوبت زیادی هستند و نگهداری گیاهان در این مکان های باعث تحریک آنها به تنش رطوبتی می شود .

راه حل:

از اینرو بهتر است مکان نگهداری آنها را تغییر دهید .

اکثر گیاهان در مکان های با رطوبت بالا رشد و نمو می کنند ، پس همواره سعی کنید این شرایط را برای گیاهان خود در منزل فراهم کنید .

, , , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =