بیماری های گیاه مارانتا را بشناسید

 گیاه مارانتا زبرا

گیاه مارانتا زبرا ( Maranta Zebrina) یک نماد زیبایی و سرسبزی در محیط آپارتمان شماست. این گلهای زیبا به طور کلی از گیاهان خاص آپارتمانی می‌باشند، که برگ های بزرگ و طرحدار آنها نماد زندگی است. نگهداری مارانتا گورخری نسبتا آسان است و رعایت چند نکته ساده در مورد آن، سلامت گیاه را تضمین می‌کند. اما در مواردی ممکن است بعضی از آفات و بیماری گیاهان به سراغ این گیاه نیز بیاید و باعث مشکلاتی در آن بشود. اما نگران نباشید، در این مقاله ما به بررسی تمامی بیماری ها و مشکلات این گیاه چون علت زرد شدن و لوله شدن برگ گیاه مارانتا می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

بیماری ها و مشکلات  گیاه مارانتا زبرا :

زخم ها و لکه های قهوه ای بر روی گیاه:

لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ، که به عنوان لکه برگ هلمینتواسپوریوم نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع ترین بیماری‌های گیاه مارانتا می‌باشد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و می توان با تنظیم میزان آب دهی باعث توقف و یا پدید آمدن این لکه ها شد. این لکه های زرد به سرعت گسترش می‌یابند و سرانجام از نظر ظاهری برنزه و قهوه ای رنگ می‌شوند. آنها همچنین ممکن است هاله های زرد کوچک داشته باشند.

متاسفانه زمانی که این لکه‌ها بر روی برگ های گیاه مارانتا ایجاد می‌شود به سختی قابل درمان است. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، آبیاری منظم است.

زرد شدن برگ  گیاه مارانتا زبرا :

 گیاه مارانتا زبرا
 گیاه مارانتا زبرا

زرد شدن برگ نیز در گل مارانتا معمول است، این بیماری ناشی از استرس محیطی، بیماری قارچی یا ویروس ها است. کنه تار عنکبوتی نیز یکی از علل این زردی می‌باشد. غالباً ، زردی برگها ناشی از چیزی است که به راحتی قابل تنظیم است، مانند محل استقرار گیاه یا نوع کودی که استفاده می‌کنید. دلیل دیگری که می‌تواند باعث زرد شدن برگ های گیاه مارنتا شود کمبود آهن است که در صورت نرسیدن آهن به گیاه می‌تواند باعث مرگ گیاه شود.

گاهی اوقات، برگهای زرد نشانه این است که گیاه شما در معرض نور زیاد خورشید قرار گرفته است. گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید یا برای کمک به فیلتر کردن نور، گیاه را پشت پرده قرار دهید. همچنین در مواردی مقادیر زیاد فسفات یا فلوراید، که گاهی اوقات در آب شیر یافت می‌شود، علت زرد شدن برگ ها است. این موارد می‌تواند نوک برگ های شما را بسوزاند. استفاده از آب تصفیه شده یا استفاده از آب شیر که ساعاتی در فضای آپارتمان بوده می‌تواند به کمک شما بیاید.

قهوه ای شدن برگ  گیاه :

 گیاه مارانتا زبرا
 گیاه مارانتا زبرا

برگ هایی که قهوه ای شده اند یا در حال فرسودگی هستند ممکن است نشانگر این باشد که گیاه شما نور زیادی دریافت می‌کند. سعی کنید گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید. با این حال ، برگهای قهوه ای نیز می‌تواند در اثر کلر موجود در آب شیر ایجاد شود. از آب تصفیه شده استفاده کنید یا اجازه دهید آب شیر بیست و چهار ساعت قبل از استفاده در ظرفی درباز در محیط خانه بماند.

برگ ها پیچ خورده و حالت پژمردگی دارد:

هوای محیط گیاه سرد است، گلدان را به محیط گرم تری منتقل کنید. این مشکل می‌تواند به دلیل آبیاری کم و یا رطوبت نسبی کم نیز باشد. رطوبت گیاه را بالا برده و در صورت نیاز آبیاری نمایید.

رنگ پریدگی برگ ها:

نور کافی به گیاه شما نمی‌رسد، گلدان را جابجا کنید تا نور بیشتری به مارانتا برسد.

رگ برگ ها از بین رفته اند:

تغذیه گیاه نامناسب بوده و به علت کمبود مواد مغذی در خاک این مشکل پیش آمده است.

برگ های خمیده و افتاده:

 گیاه مارانتا زبرا
 گیاه مارانتا زبرا

دمای هوای محیط برای گیاه شما بسیار بالاست، هوای محیط را خنک‌تر کنید یا گیاه را جابجا کنید. غبارپاشی گیاه فراموش نگردد.

آفات و کنه ها  گیاه :

کنه عنکبوتی

 گیاه مارانتا زبرا
 گیاه مارانتا زبرا

گل مارانتا نیز ممکن است به آفات گیاهان آپارتمانی دچار شود، که متداول ترین آنها نیز کنه عنکبوتی است. کنه عنکبوتی در نزدیکی دم برگ ها و زیر برگ ها از شیره گیاه تغذیه می‌کند. کنه عنکبوتی از رطوبت متنفر است و خوشبختانه گیاه مارانتا به رطوبت مطلوبی نیاز دارد. به همین دلیل مرطوب نگه داشتن آن یکی از راه های مقابله با این کنه سمج است.

مشاهده کنه عنکبوتی با چشم غیر مسلح دشوار است اما می‌توانید تارهای آن را بر رو و زیر برگ ها پیدا کنید. برای رهایی از دست این آفت می‌توانید از آفت کش های خانگی و شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید.

شپشک آرد آلود

یکی دیگر از عوامل استرس زا برای صاحبان گیاه مارانتا و بقیه گیاهان، شپشک آرد آلود است. این آفت آردی سفید رنگ شبیه به پنبه روی برگهای گیاه ایجاد می‌کند و علت لوله شدن برگ گیاه مارانتا هستند. شپشک آرد آلود از شیره گیاه شما تغذیه کرده و یکی از مضرترین آفات برای گیاه شما است.

اگر آثاری از آرد سفید رنگ بر روی گیاه خود مشاهده کردید ابتدا گیاه را از سایر گیاهان خود جدا کنید و به سرعت اقدام به پاکسازی آردهای شپشک کنید. سپس می‌توانید با یک سم دست ساز خانگی مانند آب ، صابون یا آفت کش های شیمیایی استفاده کنید، این کار را تا از بین رفتن کامل آفت هر سه روز یک بار تکرار کنید.

نکته کلیدی و بسیار مهم:

گیاه شما از خانواده مارانتا ها است و نیاز به روطبت بالایی دارد .در تابستان گلدان را از معرض تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کرده و در تمام طول سال رطوبت کافی برای آن فراهم نمایند .

سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها نشانه کمبود رطوبت در روزهای گرم و خشک است. همچنین ادامه تشنگی گیاه میتواند موجب پیچیدگی و پژمردن برگها گیاه شود و در نهایت برگها خم میشوند و میریزند.

بنابراین در روزهای گرم به آبیاری مناسب این گیاه توجه کنید و انرا به شکل روزانه نیز غبارپاشی کنید. اما گاهی غبارپاشی روزانه نیز نیاز رطوبتی این گیاه را تامین نمیکند بنابراین از این روش استفاده کنید: یک زیر گلدانی بزرگتر انتخاب کنید و داخل زیرگلدانی تا ارتفاع لبه آن سنگریزه بریزید و تا نیمه ارتفاع دیواره در آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه ها بگذارید . توجه کنید که ته گلدان نباید با آب در تماس باشد.

گرمای هوا آب را به تدریج بخار خواهد کرد و این روش رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین خواهد کرد.دمای محیط نگهداری نیز ۲۱-۲۶ درجه باشد و در معرض نور مستقیم و جریان باید نیز قرار نگیرد .

Share:


نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 17 =