بیماری های گیاه مارانتا

بیماری های گیاه مارانتا

بیماری های گیاه مارانتا را بشناسید

بیماری های گیاه مارانتا گورخری یا مارانتا معمولا به عنوان گیاه گورخر نیز شناخته می شود. این گیاه گاهاً در فصل بهار گل می دهد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

نام فارسی رایج

مارانتا گورخری

نام علمی

CALATHEA ZEBRINA
بومی منطقه

جنوب شرقی برزیل

مشکلات و بیماری های گیاه مارانتا :

زخم ها و لکه های قهوه ای بر روی گیاه:

لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ، که به عنوان لکه برگ هلمینتواسپوریوم نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع ترین بیماری‌های گیاه مارانتا می‌باشد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و می توان با تنظیم میزان آب دهی باعث توقف و یا پدید آمدن این لکه ها شد. این لکه های زرد به سرعت گسترش می‌یابند و سرانجام از نظر ظاهری برنزه و قهوه ای رنگ می‌شوند. آنها همچنین ممکن است هاله های زرد کوچک داشته باشند.

متاسفانه زمانی که این لکه‌ها بر روی برگ های گیاه مارانتا ایجاد می‌شود به سختی قابل درمان است. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، آبیاری منظم است.

زرد شدن برگ گیاه مارانتا:

زرد شدن برگ نیز در گل مارانتا معمول است، این بیماری ناشی از استرس محیطی، بیماری قارچی یا ویروس ها است. کنه تار عنکبوتی نیز یکی از علل این زردی می‌باشد. غالباً، زردی برگها ناشی از چیزی است که به راحتی قابل تنظیم است، مانند محل استقرار گیاه یا نوع کودی که استفاده می‌کنید. دلیل دیگری که می‌تواند باعث زرد شدن برگ های گیاه مارنتا شود کمبود آهن است که در صورت نرسیدن آهن به گیاه می‌تواند باعث مرگ گیاه شود.

گاهی اوقات، برگهای زرد نشانه این است که گیاه شما در معرض نور زیاد خورشید قرار گرفته است. گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید یا برای کمک به فیلتر کردن نور، گیاه را پشت پرده قرار دهید. همچنین در مواردی مقادیر زیاد فسفات یا فلوراید، که گاهی اوقات در آب شیر یافت می‌شود، علت زرد شدن برگ ها است. این موارد می‌تواند نوک برگ های شما را بسوزاند. استفاده از آب تصفیه شده یا استفاده از آب شیر که ساعاتی در فضای آپارتمان بوده می‌تواند به کمک شما بیاید.

قهوه ای شدن برگ گیاه مارانتا:

برگ هایی که قهوه ای شده اند یا در حال فرسودگی هستند ممکن است نشانگر این باشد که گیاه شما نور زیادی دریافت می‌کند. سعی کنید گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید. با این حال، برگهای قهوه ای نیز می‌تواند در اثر کلر موجود در آب شیر ایجاد شود. از آب تصفیه شده استفاده کنید یا اجازه دهید آب شیر بیست و چهار ساعت قبل از استفاده در ظرفی درباز در محیط خانه بماند.

برگ ها پیچ خورده و حالت پژمردگی دارد:

هوای محیط گیاه سرد است، گلدان را به محیط گرم تری منتقل کنید. این مشکل می‌تواند به دلیل آبیاری کم و یا رطوبت نسبی کم نیز باشد. رطوبت گیاه را بالا برده و در صورت نیاز آبیاری نمایید.

رنگ پریدگی برگ ها:

نور کافی به گیاه شما نمی‌رسد، گلدان را جابجا کنید تا نور بیشتری به مارانتا برسد.

رگ برگ ها از بین رفته اند:

تغذیه گیاه نامناسب بوده و به علت کمبود مواد مغذی در خاک این مشکل پیش آمده است.

برگ های خمیده و افتاده:

دمای هوای محیط برای گیاه شما بسیار بالاست، هوای محیط را خنک‌تر کنید یا گیاه را جابجا کنید. غبارپاشی گیاه فراموش نگردد.

آفات و کنه ها:

کنه عنکبوتی

گل مارانتا نیز ممکن است به آفات گیاهان آپارتمانی دچار شود، که متداول ترین آنها نیز کنه عنکبوتی است. کنه عنکبوتی در نزدیکی دم برگ ها و زیر برگ ها از شیره گیاه تغذیه می‌کند. کنه عنکبوتی از رطوبت متنفر است و خوشبختانه گیاه مارانتا به رطوبت مطلوبی نیاز دارد. به همین دلیل مرطوب نگه داشتن آن یکی از راه های مقابله با این کنه سمج است.

مشاهده کنه عنکبوتی با چشم غیر مسلح دشوار است اما می‌توانید تارهای آن را بر رو و زیر برگ ها پیدا کنید. برای رهایی از دست این آفت می‌توانید از آفت کش های خانگی و شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید.

شپشک آرد آلود

یکی دیگر از عوامل استرس زا برای صاحبان گیاه مارانتا و بقیه گیاهان، شپشک آرد آلود است. این آفت آردی سفید رنگ شبیه به پنبه روی برگهای گیاه ایجاد می‌کند و علت لوله شدن برگ گیاه مارانتا هستند. شپشک آرد آلود از شیره گیاه شما تغذیه کرده و یکی از مضرترین آفات برای گیاه شما است.

اگر آثاری از آرد سفید رنگ بر روی گیاه خود مشاهده کردید ابتدا گیاه را از سایر گیاهان خود جدا کنید و به سرعت اقدام به پاکسازی آردهای شپشک کنید. سپس می‌توانید با یک سم دست ساز خانگی مانند آب، صابون یا آفت کش های شیمیایی استفاده کنید، این کار را تا از بین رفتن کامل آفت هر سه روز یک بار تکرار کنید.

نام های دیگر گیاه مارانتا :

کالا‌ته‌آ، گیاه گورخر، کالاتیا گورخری

گیاه گورخر
گیاه گورخر

معرفی گیاه:

گیاهی از خانواده مارانتاسه است . می توانید از این گیاه به راحتی در محیط های آپارتمانی نگهداری نمایید. ارتفاع آن به ۹۰ سانتی متر و طول برگ ها از ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر می رسد. این گیاه گاهاً در فصل بهار گلدهی می کند .

مراقبت و نگهداری:

نور:

مکان های نیم سایه آفتاب مانند اتاقی که پنجره ی شمالی شرقی دارد برای گیاه مناسب است .

آبیاری:

بین دو آبیاری باید خاک گلدان خشک شود .

دما:

دمای ۱۶-۳۰ درجه سانتی گراد برای گیاه مناسب است .

رطوبت:

زیر گلدانی را پر از سنگ کنید و سپس روی آن آب بریزید و نگذارید آب به کف گلدان برسد .

تمیزنمودن برگ:

می توانید با پارچه و یا اسفنج مرطوب روی سطح برگ ها را تمیز نمایید. از مواد براق کننده نباید استفاده کرد .

تمیز کردن برگ
تمیز کردن برگ

گل دهی:

گاها در فصل بهار گل می دهد.

تغذیه:

از اردیبهشت تا شهریور، با کود مایع با غلظت ۱ گرم در لیتر هر دو هفته یکبار تغذیه شود .

تکثیر :

از روش تقسیم در فصل بهار و پیش از شروع رشد جدید گیاه قابل تکثیر است .

تعویض گلدان:

هر سال در اوایل بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید اما مراقب باشید که خاک آن را بیش از حد فشار ندهید و متراکم نکنید .

خاک:

مخلوط خاک برگ، تورب، خاک باغچه و کمی ماسه برای گیاه مناسب است .

گیاه مارانتا
گیاه مارانتا

نکته کلیدی و بسیار مهم بیماری های گیاه مارانتا :

گیاه شما از خانواده مارانتا ها است و نیاز به روطبت بالایی دارد .در تابستان گلدان را از معرض تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کرده و در تمام طول سال رطوبت کافی برای آن فراهم نمایند .

سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها نشانه کمبود رطوبت در روزهای گرم و خشک است. همچنین ادامه تشنگی گیاه میتواند موجب پیچیدگی و پژمردن برگها گیاه شود و در نهایت برگها خم میشوند و میریزند.

بنابراین در روزهای گرم به آبیاری مناسب این گیاه توجه کنید و انرا به شکل روزانه نیز غبارپاشی کنید. اما گاهی غبارپاشی روزانه نیز نیاز رطوبتی این گیاه را تامین نمیکند بنابراین از این روش استفاده کنید: یک زیر گلدانی بزرگتر انتخاب کنید و داخل زیرگلدانی تا ارتفاع لبه آن سنگریزه بریزید و تا نیمه ارتفاع دیواره در آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه ها بگذارید . توجه کنید که ته گلدان نباید با آب در تماس باشد.

گرمای هوا آب را به تدریج بخار خواهد کرد و این روش رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین خواهد کرد.دمای محیط نگهداری نیز ۲۱-۲۶ درجه باشد و در معرض نور مستقیم و جریان باید نیز قرار نگیرد .

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۲۲ نظرات

 • سلام ببخشید من این گیاه رو تازه خریدم ولی به اسم مارانتا
  پشت پنجره شمالی تراس دار هستش وبراش ازبخور سرد استفاده میکنم روزی یکی دوساعت روشن میکنم
  میخواستم ببینم کار دیگه هم لازمه که براش انجام بدم چون میترسم باتوجه به حساسیتش خراب بشه

 • سلام. کالاته ا ویا مارانتا نیاز به رطوبت محیطی زیاد و نور متوسط دارد اسپری اب خوب هست.

 • سلام.جدیدا کیاه کاتالیای گوره خری و خریدم.فروشنده گفت جایی بذاز که نور نداشته باشه.اما الان مطالبو میخونم میبینم باید نور غیر مستقیم داشته باشه.و اینکه ایا میشه با نور لامپ های ال ای دی نور مورد نیاز این گیاهو تامین کرد؟

 • باید گیاهتان را به مکانی روشنتر با نورزیادغیر مستقیم منتقل نماییدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است. نورمصنوعی شامل انواع لامپها ومهتابی ها میباشد

 • ممنون از راهنمایی تون.میزان آبیاری چقدر باید باشه .و اینکه الان یه مدته برگاش سر حال نیستن به سمت بیرون تا شدن انگار.همونطور که گفته بودید سمت پنجرم گذاشتم.جالبش اینه که صبح زود که میبنیش یه مقدار برگاش رو به بالا میان و سر حال ترن اما وسط روز تا اخر شب دوباره رو به پایین میرن و تا میشن انگاری

 • مقدار آبیاری کاملا با توجه به شرایط محیط-محل قرار گرفتن گلدان- بافت خاک گلدان-اندازه گیاه و حجم ریشه متفاوت هست.از باز بودن سوراخ کف گلدان مطمئن شوید.سپس گلدان را بخوبی سیرآب کنید و از دادن آب دریغ نکنید تا زمانی که مطمئن شوید که تمام ذرات خاک گلدانتان بخوبی خیس شده است.حتی میتوانید گلدان را در یک ظرف یا سطل آب برای مدت کوتاهی (۱۰ دقیقه )غوطه ور کنید تا نتیجه لازم بدست آید.

 • با سلام و تشکر حدود یک هفته قبل کالاتیا خریدم و گلدان را دو سایز بزرگ کردم و با فاصله ۲ متری از پنجره جنوبی گذاشتم البته پشت پرده و با نور غیر مستقیم یک بار هم بعد از تعویض گلدان سیراب نمودم الان یکی از برگ ها زرد شده و بقیه برگها تقریبا مشکلی ندارند در ضمن هنگام شب برگها به سمت بالا و در هنگام روز برگها تقریبا ولو می شوند لطفا راهنمایی کنید.علت چیست؟

 • ولو شدن برگها میتونه نشونه کم ابی باشه بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه ۲-۳ سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است هنگامی که خاک گلدان را تعویض میکنید به گیاه تنش وارد میشود. در نتیجه برخی از برگ ها ویا گلهای آن زرد،قهوه ای بیطراوت می شوند ویا میریزند

 • باسلام من چند ماه است که گل کالاتیاگورخری خریداری کرده ام ومتوجه شدم بعض ازبرگهای جدید آن که درفصا بهاردر حال رشد است خالهای سیاه رنگ وجود دارد آبیاری ان هفته ای ۲مرتبه وهرروز هم ان را اب پاشی میکنم می خواستم دلیل ایجادخالهارا بدونم .باسپاس

 • احتمال وجود افت وبیماری هست.ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی سمپاشی نماید ودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود

 • سلام من یک کالاتیای گورخری دارم که توی اتاقی که پنجره شرقی داره نگهداری میکنم که البته خاکش هم کوکوپیته هروقت که سطح خاک خشک میشه اونو ابیاری میکنم تقریبا یک سال میشه که خریدمش ولی نمیدونم چرا هر وقت پاجوش جدید میزنه پاجوش مسن تر از بین میره در واقع گلدون من هیچ وقت پر نمیشه لطفا راهنماییم کنید ممنونم

 • سلام طاعات قبول.قبلا پیامی داده بودم درباره کالاتیاام که داره پژمرده میشه و هر چندروز یک بار چند تا از برگاش زرد میشه.شما چندتا نکته فرمودید منهم انجام دادم اما وضعش تغییری نکرد.الان چه کارکنم؟ پاسخ مشاهده

 • سلام در صورتیکه علائم متوقف شده است و برگ های جدید که از این به بعد می رویند رشد خوبی دارند و علائمی نشان ندهند مربوط به نحوه نگهداری هست ولی اگر علائم گسترش پیدا کردند باید سراغ موارد مشکوک رفت :وجود آفت زیر برگ ها و یا در خاک مثل کرم خاکی ،هزار پا و یا بیماری

 • با سلام کالاتیای من بجز چندتا برگش همه ی برگاش لوله شده و سر اونا سوخته دیگه شاداب نیس
  دار ه زرد میشه البته چندتا پاجوش زده که هنوز برگ نداده لطفا کمکم کنید خیلی این گیاه رو دوست دارم نمیخام از بین بره

 • سلام کالاتیا به خشکی محیط و کمبود رطوبت خیلی حساسه ،جهت ایجاد رطوبت پایدار از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد ،آبیاری هم به موقع انجام شود قبل از آبیاری با انگشت خاک را لمس کنید اگر رطوبت کمی حس کردید شروع به ابیاری کنید ،دما ۲۲ و نور غیر مستقیم باشد گلدان از منبع گرمایی ۳ متر فاصله داشته باشد.

 • سلام،
  من محسن هستم و ابتداء از سایت بسیار خوبتون تشکر میکنم، من یک گالانتای گورخری دارم. تا زمانی که سایت شما رو ندیده بودم کنار پنجره ازش نگهداری کردم و تقریبا” ۲ روز در میان بهش آب دادم و هر روز اسپری کردم( روزی ۳ مرتبه) اما یواش یواش برگهاش شروع به زرد شدن کرد و خیلی آسیب دید، الان هم همش برگهاش لوله شده هست تو طول روز. میشه کمکم کنین که بهش برسم و سرحال بیاد.

 • شما باید علت را بیابید.لوله ای شدن برگها ناشی از تغییرات درجه حرارت(سرما ویا گرمای زیاد) ونیز وجود افت وبیماری در گیاهان ،نور زیاد،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و… است.این ابیاری برای فصول سرد زیاد است.آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمایید، آب زیر گلدانی را خارج نمایید.

 • ممکن است شرایط کامل و دقیق نگهداری رو برام توضیح بدید .میخواهم گیاهم پربرگ و عالی باشد

 • بهترین مکان برای نگهداری این گیاه مکان های نیم سایه آفتاب (درون اتاقی که دارای پنجره های شمالی شرقی باشد) و محل گرم و مرطوب می باشد. حداقل دمای محیط برای رشد این گیاه ۱۵ درجه سانتیگراد میباشد . بهتر است گلدان را روی سینی حاوی ریگهای خیس ، قرار دهید مخلوطی از خاک هوموسی شامل خاکبرگ ،تورب ،ماسه و کمی خاک باغچه که همیشه مرطوب نگه داشته شوند برای این گیاه مناسب است. از اردیبهشت تا شهریور ماه هر دو هفته یکبار با کود مایع با غلظت یک گرم در لیتر تغذیه شود

 • سلام.من همانطور که شما گفتید خاک گلدان را عوض کردم الان یک ماه می گذرد که گلدان را تعویض کردم.تمام خاک گلدان پر از پشه های ریز سیاه شده است هزارپای ریز هم دیدم.ابیاری سه روز یکبار است نور هم مناسب و غیر مستقیم است اما برگهای پایینی گل از لبه شروع به خشک شدن کردن گل شاداب نیست و یکی از برگهایی که تازه داده بود لول شده و دیگه با ابیاری هم باز نمیشود سم سوین خریدم اول به صورت گرد پای گلدان ریختم تاثیر چندان نداشت بعد مقدار کمی از ان را در اب حل کردم و طی دو نوبت سه روزه به ان دادم پشه ها کمتر شدن ولی برگهای گل دارن زرد می شوند ایا امیدی به بهبودی است لطفا هر چه سریعتر مرا راهنمایی کنید.این پشه ها به تمام گلدان ها سرایت کردن درون خاک هستن

 • خاکی که استفاده کرده اید آلوده بوده است .احتمالا در مصرف سم زیاده روی کرده اید گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه در ظرف آب بزرگ تری قرار دهید طوری که آب تا لبه گلدان هم سطح باشد سپس خارج کنید اجازه دهید آب اضافی از زیر گلدان بیرون بیاید.برای سایر گلدان ها یک قاشق چای خوری سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به خاک دهید ۱۰ روز بعد مجدا سم پاشی را تکرار کنید .

 • سلام.من همانطور که شما گفتید خاک گلدان را عوض کردم الان یک ماه می گذرد که گلدان را تعویض کردم.تمام خاک گلدان پر از پشه های ریز سیاه شده است هزارپای ریز هم دیدم.ابیاری سه روز یکبار است نور هم مناسب و غیر مستقیم است اما برگهای پایینی گل از لبه شروع به خشک شدن کردن گل شاداب نیست و یکی از برگهایی که تازه داده بود لول شده و دیگه با ابیاری هم باز نمیشود سم سوین خریدم اول به صورت گرد پای گلدان ریختم تاثیر چندان نداشت بعد مقدار کمی از ان را در اب حل کردم و طی دو نوبت سه روزه به ان دادم پشه ها کمتر شدن ولی برگهای گل دارن زرد می شوند ایا امیدی به بهبودی است لطفا هر چه سریعتر مرا راهنمایی کنید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 1 =