بیماری گل برگ بیدی

بیماری گل برگ بیدی

چگونه بیماری گل برگ بیدی را درمان کنیم؟

بیماری گل برگ بیدی برگ بیدی یا زبرینا از خوشرنگ ترین گیاهان آپارتمانی رونده است که رشد سریعی دارد و با برگهای بنفش خود خانه شما را به زیبایی تزیین می‌کند. برگ بیدی گیاه مقاومی است و نگهداری و تکثیر آسان این گیاه، از جمله نکات مثبتی است که آن را به گیاهی پر طرفدار تبدیل کرده است. زبرینا نیز مانند تمامی گیاهان در صورتی که شرایط نگهداری مناسبی نداشته باشد ممکن است به بیماری هایی دچار شود که در ابتدا باید علت به وجود آمدن این بیماری ها را پیدا کنید تا بتوانید درمان را آغاز کنید.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا با راه های درمان و علت خشک شدن و جمع شدن برگهای گل برگ بیدی و آفات آن آشنا شوید.

بیماری های گل برگ بیدی:

برگ بیدی شرایط نگهداری آسانی دارد و تنها نکته در مورد آن، رعایت میزان آبیاری و فواصل آن است که ممکن است در صورت کم یا زیاد شدن این عامل مشکلاتی برای این گیاه به وجود بیاید. در ادامه با رایج ترین بیماری ها و مشکلات برگ بیدی و راه درمان آنها آشنا می‌شویم.

پدیدار شدن لکه های قهوه ای سوخته روی برگها :

لکه های قهوه ای روی برگها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برای درمان این مشکل در ابتدا باید عامل را شناسایی و سپس آن را حل کنید. این لکه ها به دو صورت اتفاق می‌افتند :

لکه های خشک و شکننده که با دست خرد می‌شوند

لکه های نرم و آبکی.

در صورتی که برگهای گیاه شما دارای لکه های خشک و شکننده است عوامل زیر را بررسی کنید :

تابش نور مستقیم خورشید روی برگها:

از قرار دادن گیاه در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید زیرا سبب سوختگی نوک برگها و رنگ پریدگی آنها می‌شود. در صورت قرار دادن برگ بیدی در فضای باز، آن را در سایه یا نیم سایه قرار دهید. برگ بیدی در آپارتمان نیز باید پشت پنجره دارای نور غیر مستقیم متوسط قرار گیرد.

محیط بسیار گرم و خشک:

محیط گرم و خشک نیاز رطوبتی گیاه برگ بیدی را بالا می‌برد و در صورتی که رطوبت را افزایش ندهید، گیاه شما به سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها دچار می‌شود. برای درمان این مشکل از غبار پاشی و یا جزیره استفاده کنید تا رطوبت افزایش یابد.

آبیاری کم و خشکی کشیدن بیش از حد گیاه:

آبیاری کم سبب خشک شدن ریشه ها و برگها می‌شود و با ریزش برگ همراه است. برای آبیاری گیاه برگ بیدی برنامه ای منظم داشته باشید و از خشکی دادن بیش از حد به گیاه خودداری کنید.

غبار پاشی روی برگهای گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید:

قطرات آب روی برگها مانند ذره بین عمل می‌کنند و هنگامی که خورشید به صورت مستقیم روی آنها بتابد، سبب سوختگی برگ می‌شوند. بنابراین از غبار پاشی در معرض تابش آفتاب خودداری کنید و اینکار را در سایه و یا صبح زود انجام دهید.

استفاده از مواد براق کننده شیمیایی برای تمیز کردن برگها:

در صورت غبار آلود بودن برگهای گیاه برگ بیدی به جای استفاده از مواد براق کننده از محلول رقیق شیر و آب استفاده کنید و برگها را تمیز کنید.

لکه های نرم و آبکی نیز ممکن است در اثر موارد زیر اتفاق بیافتند :

استفاده بیش از حد از سموم شیمیایی

در صورتی که برای از بین بردن حشرات از سموم شیمیایی استفاده می‌کنید بهتر است نسبت ترکیب آنها با آب را رعایت کنید و با غلظت بیشتر استفاده نکنید.

آبیاری بیش از حد و غرقابی شدن ریشه ها:

آبیاری بیش از حد نیز مانند خشکی دادن به گیاه برای آن مضر است. بهترین راه برای داشتن آبیاری مناسب، چک کردن خاک است و در صورتی که از خشک بودن خاک در عمق ۲ سانتی متری مطمئن شدید به آبیاری گیاه اقدام کنید.

سبز شدن برگهای گیاه برگ بیدی بنفش و ابلق:

استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی و نور کم می‌تواند سببب سبز شدن انواع ابلق گیاه برگ بیدی شود. برای بازگشت گیاه به رنگ اولیه باید نور دریافتی آن را بیشتر کنید و یا کوددهی را متوقف کنید.

رشد علفی گیاه و زیاد شدن فاصله بین برگها:

عدم دریافت نور مناسب و کمبود مواد مغذی خاک می‌تواند سبب علفی رشد کردن گیاه شود. بهتر است برای داشتن یک برگ بیدی پربرگ آن را در نور مناسب قرار دهید.

لوله شدن برگهای سبز:

لوله شدن برگها می‌تواند دلیل بر گرم بودن هوا و یا کمبود رطوبت در محیط باشد. برای افزایش رطوبت گیاه می‌توانید از غبار پاشی یا جزیره استفاده کنید.

علت جمع شدن برگهای برگ بیدی

بیحال شدن برگها و خمیده شدن آنها از وسط:

شکستن برگها و خمیده شدن آنها از وسط، نشاندهنده گرم بودن هوای اطراف گیاه است. برای حل شدن این مشکل بهتر است گیاه را به محیط خنک تری منتقل کنید.

بیرنگ شدن برگها و نرم شدن آنها:

همانطور که هوای گرم برای این گاه مضر است، هوای سرد نیز مشکلاتی را در آن ایجاد می‌کند. در صورت مشاهده نرم شدن برگها و روشن شدن رنگ آنها گیاه را به محیط گرمتری ببرید و از قرار دادن آن در فضای باز در فصول سرد خودداری کنید.

خشک شدن گیاه برگ بیدی از قاعده:

در صورتی که رشد برگهای جدید با خشک شدن ساقه و برگهای قدیمی همراه است، بهترین کار افزایش رطوبت گیاه و کوددهی است.

, , , , , , ,
Share:


نظرات

۲ نظرات

  • با تشکر از مطالب مفید سایتتون. فیروزه کوبی یکی از صنایع‌دستی زیبا و پرطرفدار ایرانی‌ است. هنرمندان و استادکاران با استفاده از قطعات سنگ فیروزه اشیاء تزیینی، زیورآلات و ظروف زیبایی را تولید می‌کنند. در این صنایع‌دستی چشم‌نواز سنگ‌های فیروزه در اندازه‌های بسیار کوچک به‌صورت منظم و فاصله اندک در کنار هم قرار می‌گیرندکه همین فاصله کم به این هنر ارزش میدهد و سپس پرداخت می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + هفت =