بیماری گیاه گندمی (عنکبوتی)

بیماری گیاه گندمی

چگونه بیماری گیاه گندمی را درمان کنیم؟

گل گندمی که به آن گیاه عنکبوتی هم می‌گویند، گیاهی همیشه‌ سبز با برگ‌های خطی و باریک است. این گیاه زیبا علاوه بر قیمت مناسب، خواص زیادی دارد و می‌تواند برای نگهداری در منزل گزینه مناسبی باشد. نگهداری از گیاه گندمی آسان است اما در صورت رعایت نکردن بعضی از نکات مراقبتی ممکن است به بیماری هایی دچار شود. شل شدن برگ‌ گندمی، خشک شدن برگ گیاه گندمی نمونه های رایج بیماری گیاه‌ گندمی هستند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

با گلابتون ما همراه باشید تا با درمان و علت خشک شدن برگ گیاه گندمی و اینکه چرا نوک گل گندمی خشک می‌شود آشنا شوید.

انواع بیماری گیاه گندمی: 

پوسیده شدن برگ ‌ها در نزدیکی خاک

گاهی ممکن است وسط گیاه از قاعده برگ‌ها شروع به پوسیدن کند. علت این پوسیدگی آبیاری بیش از اندازه است. برای درمان، سریعا آبیاری را قطع کنید و بعد از خشک شدن خاک آبیاری را از سر بگیرید. توجه کنید که این بار آبیاری را در فواصل طولانی‌تر و به مقدار کمتر انجام دهید تا گیاه نپوسد.

شل شدن برگ گندمی

شل شدن برگ گندمی

علت سوختگی نوک برگ‌ گیاه گندمی

یک علت سوختن نوک برگ‌های گندمی نور مستقیم و شدید است. اگر گیاه در معرض نور مستقیم قرار دارد آن را به مکانی روشن با نور غیرمستقیم منتقل کنید. آبیاری کم نیز می‌تواند باعث این بیماری شود. گیاه را در تابستان هفته‌ای سه بار و در زمستان هفته‌ای یک‌بار آبیاری کنید. البته این تعداد حدودی است و شما می‌توانید با بررسی خاک گیاه زمان آبیاری را تشخیص دهید. خشک شدن خاک به شما نشان می دهد که گیاهتان نیاز به آبیاری دارد.

چرا نوک گل گندمی خشک می‌شود

خشک شدن نوک برگ گندمی

زرد شدن برگ‌ها

این مشکل ممکن است در اثر نزدیک بودن به وسایل گرمایشی به وجود بیاید. گلدان گیاه گندمی را در فاصله حداقل ۲-۳ متری رادیاتور و فاصله ۱ متری پنجره‌ها قرار دهید.

زرد شدن برگ گندمی

زرد شدن برگ گندمی

قهوه‌ای شدن برگ‌ها

وقتی در فصول سرد گیاه را از خارج به داخل خانه منتقل می‌کنید ممکن است برگ‌های آن شروع به قهوه‌ای شدن کنند. این مشکل به دلیل شوک دمایی و کمتر شدن نور پیش می‌آید. باید بدانید که زمستان فصل استراحت گیاه است. بهتر است آبیاری را به حداقل برسانید و با نزدیک شدن به فصل بهار آبیاری را افزایش دهید.

بیماری گیاه گندمی

بیماری گیاه گندمی

نرم و شفاف شدن برگ‌ها

این عارضه به دلیل سرد بودن هوا اتفاق می‌افتد. گلدان گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید تا برطرف شود.

محو شدن نوار سفید وسط برگ ها

به دلیل کم نور بودن محیط است. گیاه را به مکانی پرنور دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید.

خشک و ضعیف شدن برگ‌ها

ممکن است به دلیل دمای بالا باشد. گلدان را به مکان خنک‌تری منتقل کنید. قبل از انتقال می ‌توانید گلدان را به مدت یک ربع در یک تشت آب قرار دهید.

شل شدن برگ گندمی

شل شدن برگ گندمی

لکه های قهوه ای روی برگ‌ها

قهوه ای شدن حاشیه و نوک برگ های گندمی ناشی از وجود زیاد عنصر فلوئور و بور است. برای درمان این بیماری خاک و کود گیاه را عوض کنید و از خاک و کود مناسب استفاده کنید.

ممکن است لکه های قهوه ای رنگی روی برگ ها مشاهده شود که دلیل آن استفاده زیاد از مواد براق کننده بر روی برگ ها ی گیاه است. برای رفع این مشکل می توانید پارچه ای خیس بردارید و سطح برگ ها را با آن تمیز کنید.

بیماری گل گندمی

بیماری گل گندمی

آفات گیاه گندمی:

شته:

اگر حاشیه برگ های گیاه خورده می‌شوند، علت وجود شته است. شته ها با تغذیه از شیره گیاه باعث زرد شدن و ضعیف شدن برگ ها هم می شوند. اگر شته ها را از بین نبرید در نهایت باعث ریزش برگ ها می شوند.

کنه قرمز:

این آفت باعث خاکستری و پژمرده شدن برگ‌ها و ایجاد تار عنکبوت در سطح زیرین آن ها می شود. برای مبارزه با این آفت از سم کنه کش طبق دستورالعمل استفاده کنید.

شپشک:

شپشک ها در سطح زیر برگ و نزدیکی ریشه تجمع می کنند. این آفت هم مانند شته با تغذیه از شیره گیاه باعث زرد و ضعیف شدن برگ ها می شود. شپشک باعث ایجاد عسلک هم می شود یعنی سطح برگ ها چسبنده کند که باعث می شود گیاه منظره زشتی پیدا کند.

آفات گل گندمی

آفات گل گندمی

پشه:

پشه ها هنگام آبیاری گیاه از سطح خاک بلند شده و در خانه پراکنده می شوند. برا دفع پشه ها می توانید هر سه روز یک بار دو یا سه مرتبه محلول رقیق صابونی به همه جای گیاه اسپری کنید. اگر مشکل رفع نشد باید از سم های مخصوص استفاده کنید.

تریپس:

این آفت از برگ گیاه تغذیه می کند و باعث به هم پیچیدن آن ها می شود. تریپس باعث ایجاد نقاط سفیر رنگی روی برگ ها می شود. برای مبارزه با این آفت از سموم سیستماتیک استفاده کنید.

آفات گل گندمی

قارچ فیتیوم و ریزوکتونیا:

باعث پوسیدگی ریشه و پژمرده شدن برگ ها و در نهایت گیاه می شوند. در صورتی که خاک زهکش خوبی داشته باشد و خیس نماند احتمال ابتلا به بیماری های قارچی کم است. برای درمان بیماری های قارچی می توان از قارچ کش ها استفاده کرد.

آفت های قارچی:

لکه هایی به رنگ قهوه ای و سیاه روی برگ ها ناشی از بیماری های باکتریایی و قارچی هستند.

, , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:

نظرات

یک نظر

  • ممنونم، آخه خیلی کوچیک هستن این گیاهچه ها طوری که اصلا نمیشه اونارو کاشت، به چه علت این طوری میشن؟ از خشکی آب و هوا یا آبیاری کم نمیتونه باشه؟

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 8 =

دسته بندی مطالب