تعویض گلدان گیاه سینگونیوم

تعویض گلدان گیاه سینگونیوم

طریقه نگهداری از گیاه سینگونیوم

تعویض گلدان گیاه سینگونیوم این گونه بومی مکزیک است. گیاهی است بالا رونده با رشد سریع که شباهت زیادی به فیلودندرون دارد.

طرز تشخیص سینگونیوم در مقایسه با فیلودندرون در این است که در گیاه جوان سینگونیوم، برگهای جوان نیزه ای شکل و در قسمت تحتانی نزدیک به محل اتصال به دمبرگ به صورت دو گوشواره در امده است.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

رگبرگهای سینگونیوم این گونه زرد رنگ می باشد. ساقه گیاه تولید ریشه های هوایی زیاد می نماید.گیاه جوان این گونه زیبا و به عنوان گیاه اپارتمانی پرورش داده می شود.به مرور که سن گیاه افزایش می یابد برگ های تحتانی را از دست داده و گیاه زشت می شود.

فرم ساقه گیاه سینگونیوم:

سینگونیوم گیاهی است بالارونده. ساقه هایش رشد زیادی می کنند و از در و دیوار بالا می روند.با حذف قسمتهای بالایی ساقه ها می توان گیاه را طوری تربیت کرد که رشد جانبی بیشتری داشته باشد.لازم است برای سینگونیومهایی که به صورت بالارونده تربیت می شوند، قیّم تهیه کنید. چون ساقه ها نرم هستند، باید به قیم بسته شوند، تا دچار شکستگی نگردند.

اگر ساقه سینگونیوم با محل مرطوب تماس پیدا کند، ایجاد ریشه های نابجا می کند. شما می توانید یک چوب بلند را تهیه کرده و اطرافش را با خزه پوشش داده و از آن به عنوان قیم استفاده کنید. در صورتی که خزه ها را خیس کنید، ریشه های نابجا ظاهر گشته و به داخل خزه ها نفوذ می کنند. (شکل یک) با ظاهر شدن ریشه ها نابجا می توانیم مواد غذایی را نیز در آب حل کرده و به این ترتیب آب و کود را دراختیارش قرار دهیم. انعطاف پذیری ساقه های سینگونیوم به ما اجازه می دهد تا هر طور که بخواهیم آن را تربیت نموده و به آن شکل بدهیم. ضمنا افزایش ریشه های نابجا موجب استحکام بیشتر گیاه می گردد.

آبیاری گیاه سینگونیوم:

در فصل تابستان هر هفته سه بار و در زمستان یک بار در هفته به آن آب بدهید.اسپری نمودن آب روی برگها، بخصوص در تابستان به رشد بهتر سینگونیوم کمک می کند.

نور:

به نور سایه روشن نیازمند است. به طور کلی نور کم برای سینگونیوم به مراتب بهتر از نور زیاد است. آفتاب تند موجب سوختگی نوک برگها و رنگ پریدگی می گردد. در فصل تابستان آن را از کنار پنجره های آفتابگیر دور کنید.

گرما:

در زمستان نباید هوا خیلی سرد شود. درجه حرارت مناسب برای سینگونیوم در زمستان ۱۵ درجه سانتی گراد است، اما در تابستان گرمای بیش از ۲۱ درجه سانتی گراد ممکن است آزاردهنده باشد.
در اثر گرمای زیاد برگهایش قهوه ای می شوند. در این صورت باید برگهای قهوه ای را قیچی کنید. گیاه را به محل خنک ببرید و به آن آب بیشتری بدهید.

تغذیه گیاه سینگونیوم:

از کود های مناسب گیاهان آپارتمانی طبق دستور العمل هر ۲۰ روز یکبار به ویژه در فصول گرم استفاده شود.

نوع خاک گیاه سینگونیوم:

مخلوطی از خاک برگ، تورب (پیت ماس) و خاک ماسه ای.
موقع کاشت یا تعویض گلدان در زمستان است.

تعویض گلدان گیاه سینگونیوم:

هر دو سال در بهار است،در صورت سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض ان به تعویض خاک های سطخی با خاک های نو اکتفا کنید.

تمیز نمودن برگها:

غبارپاشی برای تمیز شدن برگها کافی است،در صورت لزوم از پارجه نرم یا اسفنج مرطوب استفاده کنید.از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

تکثیر تعویض گلدان گیاه سینگونیوم :

گرفتن قلمه ساقه شامل ریشه های هوایی در تابستان.

تکثیر گیاه سینگونیوم
تکثیر گیاه سینگونیوم

عوارض و درمان :

برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:

عامل ان حمله کنه قرمز ریز است،اگر جه سمپاشی درمان است ولی به علت حساس بودن این گیاه به سم غبارپاشی و شستشوی برگ ها پیشنهاد می شود.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است:

نور کم است،گیاه را به محل پرنور ببرید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید.

برگها قهوه ای رنگ و شکننده هستند:

هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.دفعات ابیاری را زیاد کنید.غبارپاشی رطوبت را زیادتر میکند،برگها ی خشک را حذف کنید.

حاشیه برگها قهوه ای رنگ،پژمرده و لوله شده و انتهای ساقه شروع به پوسیدگی و به طور کلی گیاه در حال افتادن است:ممکن است عامل ان عوامل متضادی باشد،اگر گیاه تشنه است فورا ابیاری کنید و یا ممکن است بر عکس بر اثر ابیاری زیاده از اندازه باشد.اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید،اگر هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:

یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید و در صورتی که برگها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها رنگ پریده و شفاف هستند:

احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده کود پیشنهاد می گردد.

شکل زیبای برگهای سینگونیوم با رنگ سبز روشن انها در کاشت گروهی با گیاهان دیگر مثل گونه هیبرید صورتی رنگ سینگونیوم و با برگهایی با شکل متفاوت و همچنین در سبد های اویزان زیبایی چشم گیری دارند.

برگ گیاه سینگونیوم
برگ گیاه سینگونیوم
, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۱۱ نظرات

 • سلام وخسته نباشید من سالهاست که این گل سینگونیوم را دارم وهمیشه گیاهم از هر لحاظ عالی بود وبه رشد خود ادامه می داد تا اینکه منزلمان را عوص کردیم در اینجا نور خیلی کم است وفقظ ظهر ها به منزل می تابد از وقتی اینجا اومدیم گیاهم رشدش کند شده برگ جدید در میاره اما کوچک هست حتی وقتی قلمه می زنم هم نمی گیره شرایط اب دهی مثل سابق هست وکود هم در فصل بهار شروع کردم بهدادنش به نظرتان راهی برای نجاتش هست یا خیر ؟ممنون میشم پاسخ اگر پاسخ دهید

 • سلام عزیز خوبی؟ نورکم باعث ریز شدن برگ میشه ! شاید هم گلدون تنگ شده و باید بزرگ بشه و تغذیه بشه

 • سلام گلم به دستم رسیده، مشکلش چیه؟
  چرا همه برگاش مونگل در میان،
  برگ های جدیدش که دیگه هیچی…
  مشکل از خاکشه؟

 • سلام مهندس عزیز…میخواستم اولا اسم این دو تا سینگونیوم رو بهم بگین..و بعد بگین ک چرا سینگونیوم سمت چپی برگای جدیدش سبزینشو از دست میده و بی رنگ میشه؟؟؟؟

 • سلام بهنام خوبی؟ ببین این دوتا مدل سینگونیوم هست یکی سبز معمولی یکی ابلق ، اون سمت چپی مدلش همینه وقتی نورش کافی باشه برگاش سفید میشن یا سبز کمرنگ میشن و نور کم بشه سبز تیره میشن 🙂 بنظرم حالشون خوبه

 • سلام یه مدلیه مثل این گل کاملا سبزه و ابلق نمیشه مثل صورت خرگوش میمونه برگاش و روش پره از ریشه های هوایی اسم اون ها چیه ؟

 • بله خیلی ممنون من یک دونه از این سینگونیوم معمولی ددارم که خیلی بلند شده بود وبا چسب به دیوار چسب بونده بودمش که بدبختی چسبش باز شد و شکست قسمت شکسته رو کاشتم به طوری که دو طبقه ریشه هواییش رفت زیر خاک و الان بی حاله به نظرتون میگیره ؟ یا از بین میره ؟اینم بگم وضیعش تا قبل از شکستن عالی بود

 • درش بیار و اول بزن توی اب بعد که ریشه داد بزن توی خاک نه اینکه همون اول بزنید توی خاک

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =