روش تکثیر ساکولنت زیبایتان (آموزش تصویری)

روش تکثیر ساکولنت

بهترین روش تکثیر ساکولنت می تواند تکثیر ساکولنت از طریق برگ باشد چرا که این روش بسیار آسان است و در بیشتر مواقع با موفقیت همراه می شود.

در این مقاله با تمامی گام ها در تکثیر ساکولنت با برگ آشنا می شویم و بعد از خواندن این مقاله به راحتی میتوانید به ازدیاد ساکولنت های خود بپردازید و در نهایت حتی اگر این کار با شکست رو به رو شود شما تنها چند عدد برگ از دست داده اید:

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

 

آموزش تکثیر ساکولنت از طریق برگ:

گام اول:

اولین اقدام در تکثیر ساکولنت انتخاب گیاه مناسب برای تکثیر برگ هایش است.گیاه باید بالغ و سالم یاشد و روز قبل آبیاری شده باشد تا برگ ها آبدار تر باشند و احتمال ریشه زایی بیشتر شود.

گام دوم:

برگ های جوان و شاداب را برای تکثیر انتخاب کرده و آن ها را با پیچاندن از گیاه اصلی جدا کنید.در انجام این کار بسیار دقت کنید تا برگ ها به درستی از گیاه مادر جدا شوند و صدمه نبینند.همچنین برگ های پیر و پلاسیده برای تکثیر مناسب نیستند.

 

گام سوم:

بعد از جدا کردن برگ ها آن ها را در محلی کم نور و خشک قرار دهید تا انتها ی آن ها پینه ببندد. این کار بسته به شرایط محیطی ۱ الی ۳ روز زمان می برد و اگر انجام نشود برگ از این ناحیه رطوبت جذب کرده و می پوسد.

گام چهارم:

بعد از پینه بستن کامل برگ ها آن ها را به صورت خوابیده برای خاکی که از قبل آماده کرده اید قرار دهید.

خاک مناسب برای این کار مخلوطی از ماسه و کوکوپیت و خاک برگ است. برای جوانه زنی بهتر از خاک برگ و کوکوپیت بیشتری استفاده کنید.

حتی لازم نیست برگ ها را داخل خاک فرد کنید ، همین که روی خاک قرار بگیرند کافی است.

گام پنجم:

خاک برای تکثیر ساکولنت از طریق برگ باید دارای رطوبت متوسطی باشد یعنی نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب باشد.اگر احساس کردید بستر کاشت خشک است روی آن را با اسپری مرطوب کنید.

گام ششم:

گلدان را در مکانی با نور غیرمستقیم ملایم قرار داده و هرگز آن را در این مرحله مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید چرا که موجب از دست رفتن آب و رطوبت برگ ها و از بین رفتن آن ها می شود.

گام هفتم:

توجه کنید که محیطی برگ ها در آن قرار دارند نباید خیلی سرد و یا خیلی گرم باشد. گیاه در کمتر از ۴ هفته ابتدا شروع به ریشه زایی می کند و کم کم گیاهان کوچک جدید شروع به رشد می کنند.

گام هشتم:

روش تکثیر ساکولنت
روش تکثیر ساکولنت

کمی بعد از بوجود آمدن جوانه ها برگ ها کم کم خشک می شوند . اگر جوانه به راحتی از گیاه مادر جدا می شوند میتوانید آن ها را داخل گلدان جدیدی بکارید.گلدانی مناسب انتخاب کرده و توجه کنید که خیلی بزرگ نباشد تا رطوبت را درون خود ذخیره کند و موجب پوسیدگی گیاه شود و همچنین زهکش را بازدید کنید تا آب به راحتی راه خروج داشته باشد.

گام نهم:

روش تکثیر ساکولنت
روش تکثیر ساکولنت

گلدان را با مخلوطی از ماسه، کوکوپیت و پیت ماس پر کرده و گیاه را در آن بکارید و آن را در محیطی با نور ملایم به دور از نور مستقیم قرار دهید.

قدم دهم:

بعد از گذشت چند روز گیاه را آبیاری کنید. توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از کاشت و تا زمانی که گیاه شروع به ریشه زدن نکرده است نباید آبیاری کنید.

قدم یازدهم:

روش تکثیر ساکولنت
روش تکثیر ساکولنت

بعد از ریشه زدن گیاه کم کم آن را به نور بیشتری عادت دهید تا شروع به رشد علفی نکند و هر بار بعد از خشک شدن خاک، گیاه را آبیاری کنید.

, ,
Share:


نظرات

۵ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − سه =