تکثیر نخل ماداگاسکار

تکثیر نخل ماداگاسکار

تکثیر نخل ماداگاسکار در خانه

تکثیر نخل ماداگاسکار معرفی و نگهداری نخل ماداگاسکار : از گیاهان زیبا دو دوست داشتنی کم توقع که میتونید با فراهم کردن شرایط نگهداری به راحتی در خانه پرورش بدید ، در اصل این گیاه نخل نیست و گونه از ساکولنت به شمار میره ولی به علت شباهتش به نخل ها بهش نخل گفته میشه، توجه داشته باشید که تمامی قسمت های این گیاه سمی هست و نباید بلعیده بشه پس با من باشید تا هم این گیاه رو معرفی کنم و هم شرایط ایده آل نگهداری اونو بهتون آموزش بدم.

این گیاه اگر به سن بلوغ برسد گلهایی سفید رنگ آن در اوایل بهار خودنمایی خواهند کرد.

گلدهی نخل ماداگاسکار

نگران زرد شدن برگها در اواخر پاییز و اوایل زمستان نباشید چون گیاه برای خواب و استراحت زمستانی شروع به ریزش برگ میکند که کاملا عادی می باشد. از مشکلات عمده آن مساعد بودن برای بیماریهای قارچی است که در آبیاری باید بسایر دقت کنید.

**شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار

نور مناسب برای پرورش

همانند سایر ساکولنت ها به محلی با نور زیاد ولی فیلتر شده نیاز دارد و اگر شرایط نوری برای آن فراهم شود رشد بسیار خوبی خواهد داشت، البته اگر گیاه را از ابتدای بهار در معرض نور مستقیم قرار بدید هم میتونه نور مستقیم رو تحمل کنه و نیاز به حدودا ۶ ساعت کامل نور داره، پس سعی کنید محلی با نور زیاد و روشن حهت نگهداری این گیاه انتخاب کنید تا رشد بهتری داشته باشد.

مشکلات کمبود نور : اگر مشاهده کردید که گیاه شما برکهای جدید باز نمیکند و برگهای قدیمی هم می افتند بدانید که نور محیط برای رشد کم هست و گیاه را به محلی با نور زیاد منتقل کنید.

آبیاری مناسب

رطوبت مورد نیاز

روطوب را دوست دارد و می توانید روزانه ۲ بار غبارپاشی را در فصل های گرم سال صبح و بعداظهر انجام دهید دقت کنید که غبارپاشی را هنگام ظهر و در نور مستقیم انجام ندهید چون باعث ایجاد شدن لک روی برگها می شود.

دمای مناسب برای نگهداری

محدود دمای این گیاه بین ۱۰ الی ۵۰ درجه میباشد یعنی گیاه میتواند این محدوده را به راحتی تحل کند ولی بهترین دما برای نگهداری همان دمای اتاق و یا ۲۰ الی ۲۴ درجه می باشد.

خاک مناسب

مشکلات کوددهی زیاد : اگر شما در تغذیه گیاه زیاده روی کنید باعث سوختگی نوک و حاشیه برگها میشود و اگر این روند را ادامه دهید در نهایت موجب مرگ گیاه شما خواهد شد.

تعویض گلدان

تعویض گلدان برای نخل ماداگاسار هر دو سال یکبار و آن هم بنا به رشد گیاه شما باید انجام شود اگر گیاه شما رشد خوبی داشته باشد میتوانید هر سال اقدام به تعویض گلدان کنید ولی اگر رشد چندان زیادی ندارد تا ۳ سال هم میتوانید تعویض گلدان را انجام ندهید. بهترین زمان هم برای تعویض گلدان اوایل بهار و اواخر زمستان می باشد توجه داشته باشید هنگام تعویض گلدان ریشه اسیب نبینه

نحوه تکثیر نخل ماداگاسکار

برای این کار زمانی که پاجوش های این را مشاهده کردید میتوانید از گیاه مادر جدا کنید و محلی با دمای اتاق به مدت ۲۴ ساعت قرار دهید تا شیره داخلش خشک شده و به اصطلاح کالوس دهد و بعد در خاک نرم و سبک و البته غنی بکارید.توجه داشته باشید که تا رمانی که گیاه به ریشه زایی نرسدیه است باید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید برای این کار حتما به وسیله پلاستیک شفاف و روشن گلدان را کاور کنید فقط یک نکته برای کاور کردن که سعی کنید در طول روز ۱ الی ۲ ساعت کار را بردارید تا گیاه دچار بیماری های قارچی نشود.

نحوه کاشت بذر :

برای این کار ابتدا در یک ظرف با زهکشی مناسب درست کنید مخلوط خاک آن میتوانید پیت ماس باشد ولی خاکی که از قبل توسط سم قارچ‌کش ضدعفونی شده باشد. سپس بذرهای را به صورت عمودی به طوری که طرف نوک باریک بذر به سمت بالا باشد فرو کنید اجازه بدهید ۱-۲ میلی‌متر از نوک بذر بیرون از خاک پیت ماس بماند. سپس روی آن آب اسپرس کنید و در ظرف را ببندید تا رطوبت تأمین شود ظرف را در محلی با نور مناسب و دمایی بین ۲۰-۳۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. همیشه خاک باید مرطوب باشد که در صورت کم شدن رطوبت روی بستر آب اسپری کنید و هر ۱۰-۱۲ روز یک‌بار بستر را با قارچ‌کش کاربندازیم یا مانکوزب سم پاشی نمایید.

آفات و بیماری های

بیماری قارچی

از جمله مهم‌ترین عواملی که موجب پوسیدگی قسمت‌های مختلف این گیاه می‌شوند پژمردگی فوزاریومی Fusarium oxysporum از جمله بیماری‌های قارچی این گیاه است که ابتدا برگهای مسن‌تر و سپس همه برگهای گیاه را درگیر می‌کند. برگ‌ها زرد و سپس قهوه‌ای می‌شوند اما بر روی گیاه باقی می‌مانند. گاهی یک قسمت از برگ تغییر رنگ می‌دهد و قسمت دیگر سبز رنگ باقی می‌ماند. با پیشرفت بیماری برگ‌ها و سپس تمامی گیاه می‌میرد و از بین می‌رود.

, , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 13 =