تکثیر گل نماتانتوس

تکثیر گل نماتانتوس

چگونه از گیاه نماتانتوس نگهداری کنیم؟

تکثیر گل نماتانتوس دوستان خانواده بنفشه آفریقایی خیلی تنوع دارن و ویژگیشون اینه که همشون گلدارن و گل های زیبایی میدن، نگهداریشون در حد یه چراغ مطالعه آسون و راحته، برای همین اینقدر معروف و محبوب شده. گل نماتانتوس به گل کریسمس معروفه خاص، منطقه ی برزیل هستش، ۳۰ تا گونه هم داره!

آشنایی با تکثیر گل نماتانتوس

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

نام انگلیسی: goldfish plant
نام علمی: Nematanthus gregarius
فارسی رایج: گل کریسمس
از خانواده: Gesneriaceae
خاستگاه: برزیل، گواتمالا، کاستاریکا

نیازهای گل نماتانتوس:

نور لازم:

خوب دوستان عزیز این گل به خاطر اینکه کمی گوشتی هست برگ هاش، و به رنگ تیره گرایش داره، به نور بیشتری نسبت به بقیه اعضای خانواده ی بنفشه نیاز داره، در کل کنار پنجره جنوبی بهترین نور رو برای این گل فراهم میکن، گل هایی مثه کوهلریا هم همین شرایط رو داره..دوستان گلدهی این گیاه خیلی مهمه که مستقیما به نور مربوط میشه، در بخش آخر توضیح میدم.

آبیاری برای تکثیر گل نماتانتوس :

کلا هرگیاهی که دیدید برگ هاش براق هستش و چرمی ماننده به خاطر داشتن پوشش کوتیکولی یا به زبون لری چرمی خودمون، به کم آبی مقاومه. هروقت دیدید خاکش خشک شده میتونید آبش بدید طوری که از زیرش بریزه بیرون.

دمای مطلوب برای تکثیر گل نماتانتوس :

این گیاه علاقه ای شدید به هوای خنک دارد، از این رو گلدهی گیاه فقط در هوای خنک و پاییز انجام می شود. از این رو گیاه را در هوایی یکسان و گرم قرار ندهید. بهترین جا برای قرار دادن گیاه داخل راهرو، تراس و یا پشت پنجره بوده که گردش روز و شب و خنکای هوا را حس کند. توجه داشته باشید در فصول سرد و یخبندان گیاه به هیچ عنوان در فضای باز قرار نگیرد، زیرا احتمال یخ زدگی و از بین رفتن آن را در بر خواهد داشت.

رطوبت مورد نیاز برای تکثیر گل نماتانتوس :

این سوسول بازیا به این گل نیومده، ولی من همیشه گفتم رطوبت واسه گل، مثه کنجد روی بربری هستش. اگه بهش رطوبت معمولی اتاق بدید، خیلی توی رشدش اثر داره و برگاش درشت میشن.

خاک مناسب برای تکثیر گل نماتانتوس :

بهترین خاک برای این گیاه همان خاک کاکتوس می باشد، زیرا جذب بالایی از رطوبت نداشته و دارای زهکشی مناسبی نیز می باشد. از خاک بنفشه آفریقایی با درصد پرلیت درشت بیشتری نیز می توانید بهره بگیرید. این گیاه در فصل تیر و مرداد در خواب فرو رفته و نیاز کمتری به کود دهی دارد، از این رو از اواخر تابستان، یک هفته در میان شروع به دادن کودهای کامل گلدهی با فسفر بنفشه آفریقایی کنید، زمانی که گل ها درآمد کود دهی را به ماهی یکبار کاهش دهید.

تغذیه و تکثیر گل نماتانتوس :

دوستان من، این گیاه گلدار هستش توی فصل خودش و بنابراین نیاز به پتاسیم و فسفر دار آخرای تابستون شروع کنید دو کنی دو هفته یبار کودهای گلدهی یا فسفره بنفشه آفریقایی بهش بدید تا موقع گلدهی، وقتی گلش درومد کود دهی رو کمتر کنید تا ماهی یبار با کودهای کامل تغذیه کنید تا آخر تابستون سال بعد به جز اون دو ماه تیر و مرداد که اوج گرماست و این گل یه جورایی تو خوابه.

هرس :

توی تابستون بهتره که شاخ و برگاشو هرس کنید تا آخر تابستون گرد و بشه وگلهای بهتر بیشتری بهتون بده. اون موقع خواب هستش.

تکثیر گل نماتانتوس :

این گل یکی ازآاسون ها و یا خوب های خونواده ی بنفشه آفریقایی هستش. خیلی شیک و مجلسی یکی از برگاش رو بکنید ازش فرو کنید توی خاک بنفشه آفریقایی توی هوای خنک، یه مشما هم روش بکشید تا مرطوب بشه تا بعد از یه ماه ریشه بده و یه ماه بعد هم جوونه بزنه. دقت کنید که فقط خاک حاوی پیت ماس باشه، یا اینکه ده سانت از ساقه ی سال جاری رو به همین صورت بزنید توی هورمون یا همینطوری بزنید توی ماسه یا خاک بنفشه، یا یه روش من بهتون یاد بدم: سر یکی از ساقه ها رو خم کنید بزنید توی خاک، همینطوری، از نوکش شروع میکنه جوونه زدن بعد از یه ماه، بعد میتونید ساقه اصلی رو ببرید…..به همین سادگی و خوشمزگی

آفت ها:

این گل گوشتش شیرینه واسه همین شپشک عاشقشه. کنه سیکلامن یا شته همه دنبال این گیاه میگردن! خوب وقتی زد میتونید یه اسپری کونفیدور نثارشون کنید، رطوبت محیط رو بالا نگهدارید تا کنه نزنه! دیگه چی بگم ؟؟!!!

نکات کلی گلدهی:

آخر تابستون که روزا کوتاه میشه این گل یواش یواش میره تو فاز گلدهی، یادتون باشه این گل باید بهفمه داره الان روزا کوتاه میشه! اگه نفهمه گل نمیده، پس توی خونه اگه میذارید، دو ماه یعنی شهریور و مهر یا مهر و آبان ببرید توی راه پله وقتی گل داد بیارید توی خونه دوباره.

امیدورام این مطلب مفید بوده باشد.

, , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =