تکثیر گیاه سرخس شاخ گوزنی

تکثیر گیاه سرخس شاخ گوزنی

راهنمای پرورش و نگهداری گیاه سرخس شاخ گوزنی

تکثیر گیاه سرخس شاخ گوزنی حتی اگر تا به حال آن را ندیده باشید، از روی اسمش می‌توانید حدس بزنید چه شکلی دارد!به نقل از فوت و فن این سرخس عجیب و غریب یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی تان می‌شود!

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

مانند ارکیده‌ها، زمانی تصور می‌شد نگهداری سرخس شاخ گوزنی هم باید خیلی سخت باشد، اما همانطور که در ادامه خواهید دید، این تصور اشتباه بود. ۱۷ گونه سرخس شاخ گوزنی وجود دارد، اما تنها یکی از گونه‌های آن معروف شده و در گلفروشی‌ها پیدا می‌شود. این سرخس‌ها زندگی انگلی دارند و بر روی درختان و گیاهان دیگر رشد می‌کنند. این سرخس ۲ نوع برگ مختلف دارد. برگ‌های صاف و کوچک گیاه کار ریشه را انجام می‌دهند و آب و مواد غذایی را جذب می‌کنند. برگ‌های شاخ مانند و سبز گیاه از این پایه رشد می‌کنند. این برگ‌ها می‌توانند به طول ۹۰ سانتی متر هم برسند!

سرخس هوازی

شرایط نگهداری و مراقبت از شاخ گوزنی:

– نور:

گیاه به مکانی روشن نیاز دارد، اما از نور مستقیم خورشید بیزار است. البته اگر آبیاری گیاه را بیشتر کنید، رطوبت محیط را بالا ببرید و هوا را گرم کنید، شاخ گوزنی‌تان می‌تواند نور بیشتر را هم تحمل کند.

– آبیاری:

در طول فصل رشد، گیاه را به خوبی آبیاری کنید. حتما باید سوراخ‌های گلدان سرخس شاخ گوزنی، باز و به اندازه کافی باشند. زهکشی خوب یکی از نکات اساسی در پرورش گیاه است. اگر دمای هوا بالا رفت، آبیاری گیاه را بیشتر کنید. قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک نماند و باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

سرخس

– رطوبت برای تکثیر گیاه سرخس شاخ گوزنی :

گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز گیاه‌تان تامین می‌شود.

– دما:

سرخس شاخ گوزنی می‌تواند دما‌های بسیار پایین را هم تحمل کند، اما در مکانی با هوای گرم و مرطوب رشد بهتری دارد.

گیاه هوازی جالب

– خاک برای تکثیر گیاه سرخس شاخ گوزنی:

بهتر است گیاهان جوان را در کمپوستی غنی و با زهکشی خوب بکارید. می‌توانید گیاهان بالغ را درون گلدان نکارید و مانند روشی که در جنگل‌ها زندگی می‌کنند، آن‌ها را بر شاخه درخت یا هر ماده عالی دیگری قرار دهید.

– کود دهی:

گیاه را در طول فصل رشد، به صورت هفتگی، با کود‌های مایع ضعیغی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. می‌توانید از کود‌هایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند استفاده کنید، این کود‌ها را در مرکز گیاه بریزید.

تکثیر گیاه سرخس شاخ گوزنی:

سرخس شاخ گوزنی از طریق کاشت اسپور و یا تقسیم بوته تکثیر می‌شود. گیاهان بزرگ‌تر را می‌توان به راحتی به ۲ یا چند بوته تقسیم کرد. حتی می‌توان آن‌ها را تکه تکه کرد و کاشت. هر تکه باید محتوی قطعه‌ای برگ و مقداری ریشه باشد. این تکه‌ها را به عنوان گیاهان جدا در گلدان‌های کوچکی بکارید. مطمئن شوید گیاهان جدید (گیاهان تقسیم شده) در محلی با گرما و رطوبت کافی هستند. اگر ریشه دهی گیاهان جدید طول کشید و یا حتی ریشه ندادند، دلسرد نشوید. تکثیر سرخس‌ها گاهی برای باغبانان حرفه‌ای هم سخت است.

تعویض گلدان:

سرخس‌های شاخ گوزنی کوچک اغلب در گلدانی با خاک سست و زهکشی خوب کاشته می‌شوند. از آنجایی که این گیاهان انگل هستند به جای تعویض گلدان گیاهان کوچک، می‌توانید آن‌ها را روی تکه‌ای چوب قرار دهید. آن‌ها را به وسیله جوراب زنانه یا حتی چسب به تنه درختی مرده بچسبانید. ریشه‌ها را در خزه بپیچید تا رطوبت‌شان حفظ شود. البته می‌توان آن‌ها را در گلدان‌های آویز هم کاشت.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + نه =

دسته بندی مطالب