خاک مناسب برای گلدان

خاک مناسب برای گلدان

خاک مناسب برای گلدان چه خاکی است؟

خاک مناسب برای گلدان خاک مورد استفاده برای گلدان در آپارتمان و خانه از نظر بافت و خواص طبیعی و شیمیایی با خاک باغچه متفاوت است. و از نظر مواد غذایی نیز متفاوت می باشد.

خاک مورد استفاده در گلدان به نوع گیاه، اندازه گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد. در این مقاله به طور کلی خاک مناسب برای گلدان را بیان می‌کنم.

اگر خاک خیلی سبک (ماسه‌ای) باشد، بر اثر آبیاری پی در پی مواد غذایی خاک مناسب برای گلدان سریعاً شسته شده، گیاه به کمبود مواد غذایی دچار می‌شود، ولی اگر خاک گلدان سنگین (رسی) باشد به علت خارج نشدن آب اضافی، مقدار زیادی از آن در خاک گلدان باقی می‌ماند و ریشه‌ی گیاه به علت کمبود هوا به خوبی رشد نمی‌کند، و یا رطوبت بالا باعث پوسیدگی ریشه می‌شود در نتیجه رشد و نمو گیاه متوقف می‌شود یا گیاه از بین می‌رود.

خاک گلدان

**خاک مناسب برای گلدان چه خاکی است؟

برای بهبود کیفیت و بافت خاک گلدان می‌توان از مخلوط خاک باغچه، ماسه، کوکوپیت، خاک برگ، پیت ماس و کود دامی کاملاً پوسیده استفاده کرد. که درصد ترکیب این عناصر همچنان که در بالا عنوان شد به نوع گیاه و شرایط محیطی بستگی دارد. برای تقویت خاک همچنین در زمان مناسب و در فصل رشد گیاه بسته به نیاز گیاه از کودهای شیمیایی استفاده کرد.

بعضی از گیاهان آپارتمانی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به خاک سبک‌تری نیاز دارند زیرا در برابر رطوبت حساس می‌باشد.

به‌طور کلی مخلوط خاک باید دارای ساختمانی باشد، که آب بتواند به راحتی در آن نفوذ کند و تخلخل خاک در وضعیتی باشد که آب اضافی را خارج کند تا به ریشه‌ی گیاه صدمه نزند و باعث خفگی آن نشود و از طرفی بر اثر آبیاری‌های پی در پی متراکم و سطح خاک سفت نشود

, , , , ,
Share:


نظرات

۲ نظرات

  • […] گیاهان بالارونده، اغلب به صورت گلدانی به فروش می‌رسند. توصیه می‌شود بعد از خریدن این گیاهان، آن‎ها را بلافاصله در محل اصلی کاشت که در نظر گرفته‌اید، نکارید. بلکه فقط گلدان آن را تعویض و بزرگ‌تر کنید. دلیل این کار این است که امکان مراقبت و رسیدگی بیشتر و بهتری از لحاظ آبیاری، کوددهی، هرس، مبارزه با آفات و بیماری‌ها برای گیاهان جوان وجود خواهد داشت و پس از گذشت یک سال گیاه قوی‌تری خواهیم داشت که در صورت انتقال به محل اصلی کاشت، شوک ناشی از این عمل را، راحت‌تر پشت سر خواهد گذاشت. […]

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − چهار =