دانستنی های برگ انجیری پنجه شیری (مونسترا)

همه چیز درباره برگ انجیری پنجه شیری

گیاه برگ انجیری پنجه شیری جزو دوست داشتنی گیاهان آپارتمانی و زینتی است که به نام مونسترا نیز شناخته می‌شود. این گیاه با کمی مراقبت خیلی زود بزرگ می‌شود و برگ‌هایی بزرگ با شکاف‌های عمیق به وجود می‌آورد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

ریشه‌های هوایی آن به تغذیه گیاه و اتصال آن به اجسام مجاور کمک می‌کند. گیاه برگ انجیری حدود ۵۰ گونه دارد که گونه ابلق و سبز آن بیشتر مشاهده می‌شود.

روش‌های نگهداری و پرورش گیاه برگ انجیری یا مونسترا

نیاز به نور:

نزدیک پنجره با نورغیرمستقیم، نور دلخواه این گیاه است. مراقب اشعه مستقیم آفتاب باشید. فاصله آن تا پنجره را طوری تنظیم کنید که از نور سایه روشن برخوردار شود. گیاه را در مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد قرار ندهید؛ گیاه مونسترا برگ‌های ظریفی دارد که بر اثر برخورد، صدمه می‌بیند.

دمای مطلوب:

برای رشد گیاه برگ انجیری دمای ۱۳ تا ۳۲ درجه مناسب است. در دمای کمتر از ۱۳ درجه، رشد گیاه متوقف می‌شود و دمای بالاتر از ۳۲ درجه، گیاه نیاز به غبارپاشی دارد. پس گرما را دوست دارد و از رطوبت محیط لذت می‌برد.

آبیاری:

بهترین زمان آبیاری گل برگ انجیری، هنگام خشک شدن خاک است. این گیاه به رطوبت علاقه دارد، اما آبیاری زیاد، برگ‌های گیاه مونسترا را قهوه‌ای می‌کند. خشکی زیاد خاک نیز موجب قطع رشد و زرد شدن برگ‌ها می‌شود.

 برگ انجیری پنجه شیری
برگ انجیری پنجه شیری

غبارپاشی:

در تابستان در طول هفته دو تا سه بار و در زمستان یک بار نیاز به غبارپاشی دارد. از آب ولرم و سبک، فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده نمایید.

کود دهی:

گل برگ انجیری نیاز چندانی به کوددهی ندارد. کوددهی بیش از اندازه باعث تجمع املاح در خاک می‌شود. در صورت نیاز کود مخصوص را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یک بار، از فروردین تا آبان ماه مصرف کرد. در هر شرایط گیاه، نوع کود متفاوت است که می‌توان از مراکز خرید فروش بذر و کود و سم، آن را تهیه کرد.

خاک:

خاک‌های سست و سبک نظیر خاک برگ یا خاک جنگلی برای رشد گل مونسترا مناسب است. خاک نامناسب و فقیر باعث می‌شود برگ‌های گیاه کوچک شده و دندانه‌های خود را از دست بدهد. مخلوط خاک برگ، پیت ماسه و خاک باغچه بهترین نوع خاک برای رشد گیاه می‌توان تهیه کرد.

تعویض گلدان:

باید هر دو تا سه سال یک مرتبه گلدان را به یک سایز بزرگتر تغییر داد.
نحوه تکثیر گل برگ انجیری یا مونسترا دلسی یوسا: این گیاه به روش‌های خوابانیدن، بذر و قلمه زدن تکثیر می‌شود. اواسط بهار تا اوایل تابستان بهترین زمان برای تکثیر است.

خوابانیدن:

ساقه در حال رشد گیاه را به همراه ریشه‌های هوایی در گلدان جدید قرار داده و با خاک بپوشانید؛ پس از سه هفته، گیاه را از گلدان مادر جدا کنید.

قلمه زدن:

قلمه‌هایی که حداقل یک برگ دارند را در خاک غنی از پیت ماسه، کمپوست و کود برگ قرار دهید. خاک را مرطوب نگه دارید تا قلمه‌ها ریشه دار شوند. پس از مدتی، جوانه‌هایی از گوشه برگ می‌روید.

بذر:

گیاه برگ انجیری را می‌توانید با روش کاشت بذر در ظرفی حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید و پس از جوانه‌زنی گیاه را به گلدان اصلی منتقل کنید.

, , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =