درخچه های همیشه سبز برای بالکن

گیاهان بالکن

بالکن تنها فضای آزادی است که در اختیار آپارتمان نشین ها قرار دارد. در صورتی که این فضا را به درختان و درختچه های همیشه سبز اختصاص دهیم منظره چشم نوازی را در پیش رو خواهیم داشت. از سویی، مانند پرده عمل نموده، مانع دید داخل ساختمان می شود.چند نمونه از گیاهان بالکن را بشناسید.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

گلدان گیاهان بالکن :

گلدان باید مناسب با درخت یا درختچه انتخاب شود. برای انواع بلند و کشیده ناگزیریم از گلدان های عمیق استفاده کنیم اما برای گیاهان کوچک تر یک یا چند جعبه گل (باکس Box) مشکل را حل می کند. گلدان و باکس های گل باید منفذی برای خروج آب های اضافه داشته باشد. زیرگلدانی را فراموش نکنید زیرا آبی که از گلدان خارج می شود در بالکن جاری شده و برای شما و همسایه ها مشکل ساز خواهد شد.

محل قرار گرفتن گلدان گیاهان بالکن :

اگر بالکن فضای کافی دارد و قرار دادن گلدان در هر جایی امکان پذیر است اما برای بالکن های کوچک گوشه ای از آن را انتخاب می کنیم. درختان و درختچه هایی که به سرما حساس هستند باید نزدیک به دیوار قرار بگیرند تا از سرمای زمستان محافظت شوند.

نارنج:

سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می کند اما در مناطقی مانند تهران و کرج در زمستان باید شاخه ها و برگ های نارنج های جوان را به وسیله نایلون بپوشانیم. انواع چندساله نیاز به پوشش زمستانه ندارند. نارنج درختی است همیشه سبز، خزان نمی کند و فضای بالکن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه می دارد.

مطالب مرتبط:

معرفی گیاه همیشه سبزِ برگ عبایی

درباره نگهداری گل اطلسی

شاخه های جانبی آن گسترش زیادی دارند. اواخر زمستان آنها را هرس کنید تا شاخه ها مزاحم رفت و آمد شما نباشند. مرکبات دوستدار خاک های اسیدی و حاصلخیزند. آبیاری را مرتب انجام دهید و اجازه ندهید خاک خشک شود. با این همه نسبت به باتلاقی شدن خاک حساسیت زیادی دارند و در صورتی که آب پای ریشه ها جمع شود برگ هایشان زرد می شود. کمبود مواد غذایی نیز موجب زردی و ریزش برگ ها می گردد. برای جبران کمبودهای غذایی از کودهای مکمل یا ریزمغذی استفاده کنید. این نوع کودها در مراکز فروش گل و گیاه در دسترس هستند.

زیتون:

این نیز درخت دائمی دیگری است که در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا عمل نموده بدون مراقبت خاصی فضایی روح انگیز ایجاد می کند. رنگ برگ های زیتون با سایر درختان و درختچه ها متفاوت بوده و نقره ای فام هستند. این درخت نیز مانند نارنج به گلدان نسبتا بزرگی احتیاج دارد. در صورتی که وقت و حوصله زیاد برای آبیاری و رسیدگی به گیاهان ندارید و نمی خواهید مرتب به بالکن سر بزنید زیتون را انتخاب کنید، زیرا بسیار کم توقع و مقاوم است. میوه هایش در پاییز که ممکن است طلایی یا بنفش باشند تماشایی است.

زیتون نسبت به آب زیاد و غرقابی شدن ریشه حساس است. موقعی به آن آب بدهید که خاک کاملاً خشک شده باشد.

یوکای باغچه ای:

درختچه زیبای یوکای باغچه ای را در پارک ها و فضای سبز شهری دیده اید. دو نوع یوکا از شهرت زیادی برخوردارند:

یوکای آپارتمانی که مانند سایر گیاهان آپارتمانی در داخل ساختمان نگهداری می شود و یوکای باغچه ای که در باغچه یا گلدان در فضای باز پرورش می یابد. یوکای باغچه ای یک یا دو ساقه ضخیم دارد که برگ های خنجری شکل آن از بالای ساقه یا به صورت پاجوش از قسمت های پایین تنه خارج می شوند.

در مورد یوکای باغچه ای نباید از آفتاب تابستان یا سرمای زمستان نگرانی داشته باشیم. یوکا نیز مانند زیتون به آب کم احتیاج داشته و باید زمانی به آن آب بدهیم که خاک خشک باشد. یوکا فضای زیادی اشغال نمی کند. نسبت به سایه حساس است. در نور کم برگ هایش بی رویه رشد نموده و زیبایی خود را از دست می دهند. در این گیاه قسمت پایین ساقه به صورت غده مانند در می آید. این قسمت دارای مواد غذایی بوده و گیاه را در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم می کند.

پیراکانتا:

این درختچه زیبا تنها مشکلی که دارد این است که شاخه های تیغ دارش را به اطراف می گستراند و مانع رفت و آمد شما به بالکن می شود. بنابراین باید همه ساله در اواخر زمستان آن را هرس نموده و به شاخه هایش فرم بدهید. شاخه ها که به صورت نامنظم رشد می کنند همیشه سبز و دائمی اند. در پاییز میوه های کوچک و نارنجی رنگش به شکل تسبیح در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این میوه ها خوردنی هستند. قبل از اینکه خاک گلدان خشک شود به آن آب بدهید.

تِروِر گیاهان بالکن:

درختچه ای است با برگ های سبز یا کِرِم.  نوع کرم یا ابلق، زیباتر از برگ سبز است. این گیاه همیشه سبز اگر در گلدان یا باکس گل کاشته شود می تواند زینت بخش بالکن باشد. شاخه هایش پر از برگ هایی است که به صورت متقابل سبز شده و همه شاخه ها را در بر می گیرند. در مورد مراقبت از این گیاه مشکل خاصی نخواهید داشت فقط به آن آب کافی بدهید و او را به حال خود رها سازید.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 3 =