دلایل بیماری و مشکلات گیاه سرخس

سرخس

سرخس گیاهی بسیار زیبا و مناسب برای نگهداری در منزل است اما اگر تصمیم به نگهداری این گیاه دارید و یا یکی از آن ها را در منزل دارید ،بهتر است با بیماری های سرخس ، آفت های سرخس و مشکلات سرخس و علت آن ها مانند علت خشک شدن گیاه سرخس آشنا شوید:

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

مشکلات وبیماری های سرخس:

زرد شدن برگ ها و ایجاد لکه های سوخته ی قهوه ای رنگ بر روی آنها :

علت ایجاد این مشکل که با توقف رشد گیاه هم همراه است ،هوای بسیار خشک محیط است.برای رفع این مشکل میتوانید رطوبت محیط را به کمک آب پاشی بالا ببرید و یا زیر گلدانی بزرگی در زیر گیاه قرار دهید و ریگ درشت داخل آن بریزید و سپس تا سطح سنگ ریزه ها را از آب پر کنیدو گلدان را بر روی آن قرار دهید.این کار موجب تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می شود.

مطاب مرتبط:

پرورش و مراقبت از سرخس شاخ گوزنی

گیاهان آپارتمانی رُمانتیک با برگ‌های قلبی

رنگ پریدگی برگ ها :

دلیل ایجاد این مشکل زیاد بودن نور محیط است. گیاه را به مکانی منتقل کنید که در سایه ی بیشتری قرار داشته باشد.

زرد شدن و ریزش برگ ها از قسمت پایینی گیاه:

هوای گرم و آبیاری نامنظم میتوانند از دلایل ایجاد این مشکل باشند.آبیاری را منظم کرده و محیط را با غبار پاشی خنک تر کنید.

بی رنگ شدن برگ ها و توقف یا کندی رشد:

این مشکل به این دلیل ایجاد می شود که مواد مغذی مورد نیاز گیاه به آن نمیرسد. برای رفع آن طبق دستور اقدام به کود دهی کنید.

خشک شدن برگ ها :

علت خشک شدن گیاه سرخس خشکی خاک و هواست و را حل این مشکل آبیاری خوب و مناسب و تامین رطوبت مورد نیاز گیاه به خصوص در فصل تابستان است.

آفت های گیاه سرخس:

شپشک آرد آلود:

این آفت موجب ایجاد لکه ها پنبه ای سفید رنگ بر روی برگ ها و ساقه ی گیاه میشود.این آفات از شیره ی گیاه تغذیه کرده و موجب از بین رفتن آن میشوند.برایحل این مشکل باید با سموم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و پاک کردن آفت ها از گیاه به کمک آن می تواند در کاهش آفات موثر باشد.

شپشک سپر دار کروی:

نشانه ی ایجاد این بیماری وجود لکه های سپر دار نیمه کروی و برجسته به رنگ قهوه ای بر روی برگ های گیاه است. برای حل این مشکل با سموم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

کنه قرمز:

باعث تار عنکبوتی شدن زیر برگ ها و ایجاد لکه های بسیار ریز سفید یا زرد بر روی برگ ها میشود.برای حل این مشکل باید با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.

لازم به ذکر است که علت ایجاد انواع این آفات کمبود رطوبت است و همچنین زیاد بودن رطوبت نیز موجب ایجاد انواع بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه می شود.

لکه برگی در اثر قارچ میروتیسیوم :

لکه هایی به رنگ خاکستری متمایل به سیاه و به شکل و اندازه های متفاوت بر روی قسمت های مختلف تشکیل می شود. بر روی نقاط آلوده برگ پس از مدتی اندامهای بارده غیرجنسی قارچ (اسپوردوکیوم) تشکیل شده که با پراکنش اسپورهای حاصل باعث آلودگی مجدد برگها می شوند.

مسموم شدن گیاه در اثر نیتروژن:

مصرف بیش از اندازه کودهای ازته (نیتراته) باعث ایجاد یک نوع سمیت در سرخس میشود که موجب بد شکل شدن برگها و ایجاد پارگی هایی در آنها میشود. در این شرایط برگها رشد طبیعی نداشته و حتی نسبت به زمانی که کمبود نیتروژن دارند، رشد کمتری می کنند.

, , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۱۱ نظرات

  • ممنونم از راهنماییتون خیلی استفاده کردم سرخسم و خیلی دوست دارم رنگش پریده بود ،،جای پرنور گذاشته بودمش و با کمک شما متوجه شدم اشکال کارم کجا بود

  • سلام وقت بخیر.من شب عیدی ی سرخس خریدم ازوقتی خریدیم رشدنکرده که هیچ برگاش هم ززدوخشک میشه.خونمون ی جوریه که افتاب خوب نمیرسه.صاخب گلخونه گف هر دوز ی باراب برین وبرگاشوهم ابپاشی کنین ولی داره خراب میشه راهنمایی کنین

  • چه جالب باز من که خریدم گفتن اصلا به برگاش آب نخوره که تغییر رنگ میده. ولی بازم مال من برگ هاش داره قهوه ای میشه چون فک کنم مریض شده

  • سلام وقت بخیر.من شب عیدی ی سرخس خریدم ازوقتی خریدیم رشدنکرده که هیچ برگاش هم زردوخشک میشه.خونمون ی جوریه که افتاب خوب نمیرسه.صاخب گلخونه گف هر دو روز ی بار اب بدین وبرگاشوهم ابپاشی کنین ولی داره خراب میشه راهنمایی کنین

  • سلام خسته نباشید من گیاه سرخس دارم از وقتی از گلفروشی گرفتم شروع کرد به جمع شدن,دانه های سیاهی هم رو برگاشه که با تکون دادن میریزه پشت پنجره جونبی گذاشته درضمن سرخس برگ ریزه فک کنم خرفه ایی اسمشه اولش باز بود ولی الان خودش رو جمع کرده

  • سلام دانه های سیاه هاگ های گیاه هستند و مشکلی را ایجاد نمکنند. احتمالا گیاهتون دچار کمبود رطوبت هست حتما براش جزیره درست کنید تا رطوبتش تامین بشه

  • سلام خسته نباشید اون برگ های خاکستری که بیماری قارچی هست رو چیکار کنیم؟با قارچ کش از بین میره؟

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + چهار =