مشکلات و بیماری های گل ارکیده چیست؟

گلابتون: گل ارکیده از زیباترین گیاهان گلدار آپارتمانی است و همین زیبایی بسیار زیاد، موجب شده است تا طرفداران زیادی داشته باشد. از این گل زیبا علاوه بر گل آرایی مجالس در انواع دسته گل ها و هدیه برای هر مناسبتی نیز استفاده می‌شود. همچنین ارکیده به عنوان یک گل آپارتمانی خوشرنگ ، در بسیاری از منازل نگهداری می‌شود اما مانند تمامی گیاهان، بیماری های گل ارکیده می‌تواند موجب نابودی آن شود. پس بهتر است در ابتدای نگهداری از آن، با بیماری های گل ارکیده مانند: خشک شدن ساقه و زرد شدن برگ ارکیده ، شل شدن برگ و علت گل ندادن ارکیده و … آشنا شوید.

****مشکلات و بیماری های گل ارکیده :

زرد شدن برگ ارکیده

نور کم و یا زیاد، گرم و خشک بودن محیط، افراط و تفریط در آبیاری و کود دهی زیاد می‌توانند علل زرد شدن برگ ارکیده باشند. برای جلوگیری از بروز این مشکل در گل ارکیده، بهتر است با نکات زیر آشنا شوید و از راه حل های موجود برای درمان این مشکل استفاده کنید.

گل ارکیده فالانوپسیس به پوسیدگی طوقه و ریشه بسیار حساس است و علائم ابتدایی آن زرد شدن برگ ارکیده است.
ریشه های سیاه رنگ نشانه واضحی از این بیماری است و نباید آنها را نادیده گرفت.

در صورت وجود این بیماری در گیاهان، غنچه ها می‌ریزند، برگها خمیده می‌شوند و دیگر شادابی و استحکام قبل را ندارند حال اینکه برگهای گیاه سالم، سفت و محکم اند.

نکته: راه حل نسبی از بین بردن پوسیدگی ریشه، درآوردن گیاه از گلدان و فرو کردن تمامی قسمت های آن در یک محلول قارچکش است.

گل ندادن ارکیده

توجه داشته باشید که پوسیدگی ریشه در این گیاه ابتدا موجب پژمردگی برگها می‌شود. دقیقا مثل این است که گیاه تشنه است و ممکن است فکر کنید با آبیاری بیشتر گیاه را می‌توانید نجات دهید که کاری بسیار اشتباه است.

گاهی پوسیدگی ریشه مدتها طول می‌کشد تا این گیاه را از بین ببرد و در طی این مدت گیاه رشدی نخواهد داشت.
چنین گیاهانی که سالهاست رشدی نداشته اند بهتر است که گلدانشان تعویض شود و در بستری تازه کاشته شوند و در آبیاری آنان زیاده روی نشود.
بهترین راه جلوگیری از بروز این بیماری، برنامه ریزی منظم برای آبیاری، زیاده روی نکردن در آن و رعایت فاصله مناسب بین دو آبیاری است.

آب را بر روی برگ ها نریزید و تا جایی که امکان دارد از خیس شدن ساقه اصلی خود داری کنید. بهتر است آبیاری را در هنگام صبح انجام دهید تا با فرارسیدن شب و دمای پایین تر، رطوبت اضافی محیط از بین رفته باشد.

سیاه شدن برگ های ارکیده

سیاه شدن برگ، یکی از مشکلات ارکیده است که دلیل آن سرد بودن هوا در شب است. برای رفع این مشکل گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید. همچنین این مشکل می‌تواند به دلیل استفاده از مواد شیمیایی براق کننده هم باشد.

ایجاد زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگ ها

دلیل این پودرهای سفید، بیماری شپشک آرد آلود است که از بیماری های گل ارکیده و خیلی از گیاهان دیگر است. برای نابودی این حشره گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند. همچنین استفاده از سموم خانگی که خودتان می‌توانید به راحتی درست کنید مانند یک پنبه ی آغشته به آب و صابون و کشیدن آن روی برگها، می‌تواند در کاهش این آفات بسیار موثر باشد.

– شپشک آرد آلود ارکیده

– سطح برگ ها و گل ها دارای تار عنکبوت است

– کنه ریز قرمز عامل این بیماری است. برای درمان باید با اسفنج یا پارچه پشت برگها را طبق دستور با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم رفع شوند.

-تار عنکبوتی شدن برگ ارکیده

قهوه ای رنگ شدن برگ ها و خشک شدن گیاه

این مشکل از مشکلات و بیماری های گل ارکیده ناشی از تشنگی زیاد گیاه و خشک شدن بیش از حد خاک است. برای رفع این مشکل گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطلی پر از آب قرار دهید. خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید ولی اجازه ندهید آب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

گل ندادن ارکیده:

دلایل گل ندادن ارکیده متفاوت است و یکی از علت های آن می‌تواند بزرگ بودن بیش از اندازه ی گلدان باشد. کود دهی بیش از حد به گیاه نیز علاوه بر سوزاندن ریشه، می‌تواند مانع گل دادن ارکیده شود. معمولا، کود دهی ماهی یکبار توصیه می‌شود. اما زمانی که گیاه گل و شکوفه دارد به آن کود ندهید چرا که موجب ریزش آن ها می‌شود. بهترین زمان برای دادن کود به ارکیده، زمانی است که تمامی گلها ریخته باشد و گیاه در آستانه ی رویش و گل دادن مجدد باشد.

خشک و منقبض شدن غنچه ها :

علت این مشکل هوای گرم و خشک است. بهتر است هر دو روز یکبار گیاه را با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی کنید. بهتر است با قرار دادن گلدان ها در گلدانهای بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدان با پیت ماس و خزه محیط گیاه را مرطوب کرده و رطوبت پایدار و دائمی ایجاد کنید.

جوانه ها در شب صدمه می‌بینند :

از جمله بیماری های گل ارکیده و بسیاری از گیاهان دیگر همین حشره ی تریپس است. برای از بین بردن آن باید با سم حشره کش، گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند.

منبع: iranderakht.com

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۸ نظرات

 • کود گلدهی در فصل مناسب و اختلاف دما ۸.۵ درجه ای شب و روز در به گل نشتن کمک شایانی میکنه

 • سلام
  گل ارکیده ی من در حال جوانه زدن و گل دادن بود که بر اثر بی دقتی ساقه آن شکست
  بعد از دو هفته از وسط بند ساقه ی شکسته جوانه ی دیگری در حال رشد است
  به نظر شما این گیاه گل می دهد؟

 • سلام من حدودا دو ماه که گل ارکیده گرفتم
  اوایلش خیلی خوب گل میداد غنچه هاش باز میشدن
  به من گفته بودن گل هاش میریزه بعد ۵٠ روز دوباره گل میده
  گلم غنچه کرد ولی غنچه اش باز نشده شل شد و افتاد الانم
  سر ساقه اش اول قرمز شده بود الان داره به زردی میزنه یعنی رسماً خشک شده چیکار کنم؟؟؟؟

 • با سلام ابیاری باید با اب بدون کلر اتفاق بی افته و حالا خط و یا بعضا لک روی برگ گیاهان طبیعی میباشد و این که محیژ منزلتون گرم هست

 • سلام قرار دادن گیاه در کنار منابع گرمایی، سردی هوا، نور مستقیم، آبیاری زیاد یا ایجاد تنش در اثر تعویض گلدان یا جابه‌جایی می‌تواند از دلایل ریزش برگ‌های گل ارکیده باشد.

 • آبیاری زیاد ،ماندن ریشه های هوایی زیر خاک ،آلوده بودن خاک باعث این عارضه شده .گیاه ارکیده یک گیاه رطوبت دوست است اما به این معنی نیست که خاکش باید دائما خیس و مرطوب باشد . گیاه ارکیده ریشه های هوایی دارد که از گلدان بیرون زده هستند و این ریشه ها رطوبت هوا رو جذب میکنند و نباید انها را زیر خاک کرد چون دچار پوسیدگی و قارچ زدگی می شوند . پس از هر دوره آبیاری , باید ریشه ها خوب خشک بشوند . به همین دلیل نباید هیچ وقت ته گلدان ارکیده آب باشد مگر اینکه گیاه در جای گرم باشد .ریشه های پوسیده را جدا کرده و سایر قسمت ها را با قارچ کش مثل بنومیل ضد عفونی کنید .یک قاشق چای خوری سم در یک لینر آب حل شود مقداری را به نقاط آلوده اسپری کرده و بقیه را به صورت آبیاری به خاک دهید ۱۵ روز بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید

 • سلام وقتتون بخیر کود دادین به ارکیدتون؟
  اگر میزان رطوبت داخلی منزلتان کمتر از ۴۰ درصد باشد، حتما نیاز است که به صورت روزانه ارکیده‌ها آبیاری شوند.ارکیده‌ها را در نزدیکی پنجره‌های شرقی و جنوبی ساختمان که نسبت به سایر پنجره‌ها دارای نورگیری بهتر و قوی‌تری هستند، قرار دهید.هر وقت احساس کردید که خاک گلدان ارکیده خشک شده، باید آن را آبیاری کنید.ماهی یک بار مقداری کود به گلدان ارکیده اضافه کنید. البته برای استفاده از کود به هیچ عنوان زیاده روی نکنید؛چرا که کود زیاد باعث خشک شدن ارکیده‌ها می‌شود.، در نظر بگیرید تا گل شما همواره با هوای تازه در تماس باشد.البته این گل لزوما نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. از یاد نبرید قرار دادن گلدان ارکیده روی پنجره‌های شمالی باعث دیر رشد کردن آن‌ها می‌شود؛ چرا که پنجره شمالی قادر نیست، نور کافی را در اختیار این گیاه قرار دهد. از این رو از قرار دادن گلدان ارکیده روی پنجره‌های شمالی خودداری کنید. دمای مناسب برای پرورش ارکیده‌ها بین ۱۶-۲۴ درجه سانتیگراد است. در این رنج دما، ارکیده‌ها توانایی بهترین رشد را دارند. ارکیده‌ها در دمایی پایین از بین می‌روند، اگر چه گونه‌های متفاوت ارکیده‌های به دما‌های متغییری برای رشد نیاز دارند. در هر صورت اجازه ندهید که محیطی که گل ارکیده در آن قرار دارد به کمتر از ۱۶ درجه سانتی گراد برسد، چرا که پایین‌تر از این دما باعث نابودی گل‌های ارکیده خواهد شد.برای اینکه ریشه‌های ارکیده به هوای کافی دست یابند، باید همواره پنجره اتاق را کمی باز بگذارید تا با گردش هوایی که ایجاد می‌شود، ارکیده شما به هوای تازه بیشتری دسترسی داشته باشد. هر چقدر هوای بیشتر به ریشه گل‌های ارکیده برسد، این گیاه سالم‌تر و شاداب‌تر خواهد بود و همچنین رشد بهتری خواهد داشت.این نکته بسیار مهم است که شما مقدار و زمان آبیاری گل ارکیده را با توجه به بررسی خاک آن انجام دهید نه با توجه به روز‌های هفته؛ چرا که دمای هوا در روز‌های سال متغیر است از این رو گل شما ممکن است در فاصله زمانی نامرتب نیاز به آب داشته باشد. بهترین تشخیص برای زمان آبیاری گل‌های ارکیده این است که شما انگشت دست خود را به میزان ۱ الی ۲ سانتی متر درون خاک گلدان فرو کنید. اگر بلافاصله پس از بیرون آوردن دستتان از درون خاک، خاک درون گلدان به دست‌تان چسبید، این امر می‌تواند ناشی از کافی بودن رطوبت درون گلدان باشد، اما اگر خاک‌های چسبیده به دست‌تان به راحتی از سطح انگشتانتان جدا شده و بر روی زمین بریزند، این امر نشان می‌دهد که گل شما نیاز به آبیاری دارد. در هنگام آبیاری گل‌های ارکیده دقت کنید تا تمام نواحی خاک گلدان از وجود آب سیراب شوند. در چنین شرایطی اگر سینی زیر گلدان نیز پر شود، مشکلی به وجود نمی‌آید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =