معجزه استفاده شیر برای گیاهان تان

فواید شیر برای گیاهان خانگی

از شیر حرارت دیده استفاده نکنید. برای تقویت گیاهان بهتر است از شیر خام استفاده نمایید. شیر نه تنها برای انسان شیر برای گیاهان نیز منبع خوبی از کلسیم است. شیر گاو خام یا غیر پاستوریزه از نظر خواص تغذیه‌ای برای گیاهان، دارای همان خواصی است که برای حیوانات و انسان دارد. این ماده حاوی پروتئین‌های مفید، ویتامین B و قندهایی است که برای گیاهان مفید هستند و سلامت کلی آن‌ها و عملکرد محصولات را بهبود می‌بخشد. میکروب‌هایی که از اجزای شیر تغذیه می‌کنند نیز برای خاک مفید هستند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

گیاهان نیز مانند انسان‌ها، از کلسیم برای رشد استفاده می‌کنند. کمبود کلسیم در مواردی مشاهده می‌شود که گیاهان دچار کمبود رشد می‌شوند و در حد کامل رشد نمی‌کنند. پوسیدگی انتهای شکوفه، که معمولاً در کدو، گوجه فرنگی و فلفل دیده می‌شود، ناشی از کمبود کلسیم است. تغذیه گیاهان با شیر تضمین می‌کند که رطوبت و کلسیم کافی دریافت می‌کنند. از تغذیه گیاهان با شیر با اثربخشی متفاوتی در کاربردهای دفع آفات، به ویژه دفع شته‌ها استفاده شده است. شاید بهترین استفاده از شیر در کاهش انتقال ویروس‌های برگ موزاییکی مانند موزاییک تنباکو بوده است. از شیر به عنوان یک ماده ضد قارچی موثر به ویژه در پیشگیری از کپک پودری نیز استفاده شده است.

شیر برای گیاهان، در کشاورزی هم بسیار به شما کمک خواهد کرد!

این ۸ کاربرد شگفت انگیز شیر برای گیاهان‌ را نگاه کنید!

۱- استفاده از شیر برای ضد عفونی:

بر طبق تحقیقات و تجربه‌ ها، شیر جایگزین مناسبی برای مواد ضد عفونی کننده وسایل کشاورزی است و از انتقال ویروس‌های گیاهی به وسیله وسایل کشاورزی جلوگیری می‌کند.

شیر برای گیاهان
شیر برای گیاهان

به جای استفاده از مواد ضد عفونی کننده برای ضد عفونی ادواتی مثل قیچی یا چاقوی کشاورزی، آنها را در ظرفی پر از شیر فرو ببرید تا ضد عفونی شوند.

شیر حتی از انتقال بسیاری از عوامل بیماریزای گوجه فرنگی مانند ویروس موزاییک تنباکو جلوگیری می‌کند. نگران زنگ زدگی یا خوردگی ادوات کشاورزی‌تان هم نباشید، شیر باعث زنگ زدگی آنها نمی‌شود.

۲- به عنوان قارچ کش!

شیر به خوبی می‌تواند در برابر بیماری های قارچی مثل کپک، گندیدگی و سفیدک پودری مبارزه کند. مقداری شیر را با آب رقیق کنید و بر روی سطح برگ‌ها اسپری کنید.

شیر همچنین ترکیبی بسیار قوی برای افزایش جذب سطحی حشره کش‌ها به وسیله شاخ و برگ گیاهان است و از شسته شدن آنها با باران یا باد بردگی جلوگیری می‌کند. همچنین مطالعات ویروس شناسی ادعا دارد که شیر از انتقال ویروس‌های گیاهی جلوگیری می‌کند.

۳- درمان خانگی برای لکه‌های سیاه شاخ و برگ رز:

بوته‌های رز به بیماری لکه سیاه، که به وسیله نوعی قارچ ایجاد می‌شود، حساس هستند. این بیماری در شرایط مرطوب، گرم و خیس شیوع پیدا میکند. یکی از راه‌های درمان این بیماری اسپری شیر رقیق شده گاو روی نقاط آلوده است.

خاصیت ضدعفونی کننده شیر ناشی از داشتن ماده لاکتوفرین، که باکتری کش و قارچ کشی قوی است، می باشد. بهتر است یک قسمت شیر را با دو قسمت آب مخلوط کنید و هر هفته یک بار روی قسمت‌های بیمار گیاه اسپری کنید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه ها ادامه دهید.

۴- افزایش سلامت خاک!

این عادت قدیمی استفاده از شیر برای بهبود خاصیت خاک، بعد از انتشار چندین گزارش مثبت، دوباره روی بورس آمده!

مطالعات نشان داده مراتعی که به هر گونه‌ای در معرض شیر قرار گرفته‌اند گیاهان سالم تری دارند و در برابر بیماری‌های گیاهی مقاومت بیشتری از خود نشان داده اند. حتی در فصولی که عوامل بیماریزا یا حشرات آفت در خاک وجود داشتند، دیده شد که گیاهان این مراتع بیمار نشدند یا کمتر به بیماری دچار شدند.

به علاوه وجود شیر در خاک باعث افزایش قدرت جذب آب و اکسیژن به وسیله خاک می‌شود.

۵- به عنوان ماده مغذی!

چون شیر منبع خوبی از کلسیم است، می‌توانید هر از گاهی از آن به برای تغذیه گیاهان‌تان استفاده کنید.

گیاهانی مثل گوجه، فلفل و کدو می‌توانند با شیر تغذیه شوند. هم چنین می‌توانید یک قسمت شیر را با یک قسمت آب مخلوط کنید و از آن برای آبیاری پای بوته‌ها استفاده کنید.

۶- درمان بیماری پوسیدگی گلگاه

این بیماری بیشتر در گیاهان هم خانواده گوجه فرنگی، و به دلیل کم بودن انتقال کلسیم از خاک به گیاه، اتفاق می‌افتد.

این بیماری به عوامل مختلفی مثل کمبود رطوبت خاک یا خشک بودن آن هم بستگی دارد. اما اگر دلیل بیمار شدن گوجه‌های شما کمبود کلسیم باشد می‌توانید از شیر برای تار و مار کردن پوسیدگی گلگاه گوجه‌ فرنگی ها استفاده کنید! البته هنوز درمورد این کارکرد شیر شک‌هایی وجود دارد.

۷- برای کنترل آفتهای نرم تن مثل شته

شیر می‌تواند برای مبارزه با شته ها یا هر آفت نرم تن دیگری استفاده شود. تحقیقات نشان داد شیر گاو برای از بین بردن شته‌ها، تریپس‌ها و کنه‌های عنکبوتی مفید است.

همچنین آزمایشات نشان داده استفاده از شیر غلیظ شده برای مبارزه با شته ها بسیار موثر است. اسپری کردن شیر روی برگ گیاهان از حمله شته‌ها به آنها جلوگیری می‌کند.

۸- شیر و شیره جغندر!

چیزی در مورد معجزه ترکیب شیره جغندر و شیر برای بهبود گیاهان می‌دانید؟! بله شیر خالص از هر نوعی ( نپخته و کم چرب) برای گیاهان، خاک و کمپوست معجزه‌ای است! شیره جغندر هم خواص بیشتری را به شیر اضافه می‌کند و به کمک هم باعث بهبود خاک و در نهایت سود رساندن به گیاهان می‌شوند.

مقداری شیر تازه و خالص تهیه کنید و آن را در ۸ مورد ذکر شده استفاده کنید و از شادابی و طراوت گیاهان‌تان لذت ببرید! شک نکنید! شروع کنید!

گیاهان-اپارتمانی
گیاهان-اپارتمانی

مضرات استفاده از شیر برای گیاهان:

همراه با مزایای استفاده از شیر برای گیاهان، باید مضرات آن را نیز ذکر کرد. در واقع استفاده بیش از حد از شیر ایده خوبی نیست زیرا باکتری‌های موجود در آن از بین می‌روند، در نتیجه بوی بد و رشد پژمرده و ضعیفی در گیاه ایجاد می‌شود. چربی موجود در شیر می‌تواند بوی نامطبوع تولید کند زیرا تجزیه می‌شود. ارگانیسم‌های خوش خیم قارچی که در برگ‌ها قرار می‌گیرند و شیر را تجزیه می‌کنند، می توانند باعث زشت شدن ظاهر گیاه شوند. گزارش شده است که شیر بدون چربی باعث ایجاد پوسیدگی سیاه، پوسیدگی نرم و لکه برگ آلترناریا در گیاه می‌شود. حتی با وجود این چند اشکال، کاملاً واضح است که فواید شیر برای گیاهان بیشتر از مضرات آن است.

نحوه استفاده از شیر برای تقویت گیاهان:
بنابراین چه نوع شیر را می‌توان به عنوان کود در باغ استفاده کرد؟

من دوست دارم از شیری استفاده کنم که تاریخ آن گذشته باشد (روش عالی برای بازیافت)، اما شما می‌توانید از شیر تازه، شیر تبخیر شده یا حتی شیر خشک نیز استفاده کنید. مهم است که شما شیر را با آب رقیق کنید. محلول ۵۰ درصد شیر و ۵۰ درصد آب را مخلوط کنید. هنگام استفاده از کود شیر به عنوان محلول پاشی، محلول را در بطری اسپری بریزید و روی برگ های گیاه اسپری کنید. برگ‌ها محلول شیر را جذب می‌کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که اگر شیر بیش از حد روی برگ‌ها بماند ضرر دارد، به عنوان مثال بعضی از گیاهان مانند گوجه فرنگی مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی هستند.

اگر محلول به اندازه کافی جذب نشده است، می‌توانید برگ‌ها را با پارچه مرطوب به آرامی پاک کرده و یا روی برگ‌ها آب اسپری کنید.
در صورت داشتن گیاهان زیاد، مانند یک باغ بزرگ، از شیر کمتری می‌توان استفاده کرد. استفاده از سمپاش باغ یک روش معمول برای تغذیه گیاهان با شیر در باغ‌های بزرگ است. پاشیدن شیر روی گیاهان با سمپاش را تا زمانی که کل منطقه پوشانده شود ادامه دهید. در هر ۶ متر حدود یک لیتر شیر استفاده می‌شود. اجازه دهید شیر در خاک خیس بخورد.

این کار را هر چند ماه یک بار تکرار کنید، یا یک بار در ابتدای فصل رشد و دوباره در اواسط فصل اسپری کنید. همچنین می‌توانید مخلوط شیر را در اطراف پایه گیاهان بریزید جایی که ریشه‌ها به تدریج شیر را جذب می‌کنند. این کار برای باغ‌های کوچکتر ایده خوبی است. من به طور معمول یک بطری ۲ لیتری (وارونه) را در ابتدای فصل در کنار گیاهان جدید در خاک قرار می دهم. این یک مخزن عالی برای آبیاری و تغذیه گیاهان با شیر است. پس از استفاده از کود شیر، در آن محل از هر نوع سموم شیمیایی یا کود استفاده نکنید. این کار می‌تواند بر اجزای اصلی شیر که برای گیاهان و باکتری‌ها مفید است، تاثیر منفی بگذارد. اگرچه ممکن است بوی بدی از باکتریها در حال تجزیه شیر ایجاد شود، اما بوی آن معمولا پس از چند روز فروکش می‌کند.

, , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + سیزده =