نگهداری گل ناز یخی در چهار فصل

نگهداری گل ناز یخی

آشنایی با شرایط نگهداری و تکثیر گل ناز یخی

گل ناز یخی یکی از گیاهان مقاوم، زیبا و گلدار است که برای نگهداری در چهار فصل سال مناسب می باشد، ما در بخش گیاهان آزاد ژولی پولی در ادامه شما را با شرایط نگهداری و تکثیر گل ناز یخی آشنا خواهیم کرد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

نحوه نگهداری گل ناز یخی در چهار فصل

این گل با نام علمی Aptenia cordifolia گیاهی چند ساله است و برخلاف اکثریت گیاهان گلدار که عمر محدودی دارند، مدت زیادی عمر می کند و برای نگهداری در فضای آزاد بسیار مناسب است.

گل ناز یخی را می توان جزو ساکولنت ها دسته بندی کرد زیرا دارای برگهای گوشتی و آبدار می باشد و پس از گل دهی، گل های کوچک و زیبایی روی آن نمایان می شود.

شرایط نگهداری آسانی دارد و اگر تجربه نگهداری از گیاهان را ندارید نیز می توانید این گیاه را خریداری کنید و در منزل، تراس یا حیاط نگهداری کنید.

مشخصات گل ناز یخی:

  • نام علمی: Aptenia cordifolia
  • زیستگاه: جنوب آفریقا

شرایط تکثیر گل ناز یخی :

نور خورشید:

  • برای نگهداری از گل  در منزل حتما باید روزی چند ساعت آفتاب داشته باشید زیرا این گیاه به شدت آفتاب را دوست دارد.
  • اگر گل در آفتاب نگهداری نشود برگهای گوشتی آن پس از مدتی نازک شده و گلدهی آن متوقف می شود.
  • قرار دادن گل در محیطی که کم نور است موجب می شود ساقه های گیاه بیش از حد رشد کند و حالت علفی پیدا کند.
  • واریته ی ابلق ناز یخی که برگهای آن سبز روشن است نسبت به واریته ای که برگهای آن سبز تیره است نیاز به نور بیشتری دارد.

آبیاری:

ناز یخی نسبت به بی آبی مقاوم است و آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه ی گیاه می شود، پس هر زمان خاک آن خشک شد گیاه را آبیاری نمایید.

از افراط در آبیاری گل ناز یخی پرهیز نمایید زیرا برگهای گوشتی این گیاه می توانند تا مدتی آب را در خودشان نگهداری کنند.

البته توجه داشته باشید اگر گل ناز یخی را در هوای آزاد و مقابل نور خورشید در روزهای تابستانی نگهداری می کنید باید گیاه را بصورت مرتب آبیاری کنید.

خاک:

بهترین خاک برای کاشت ناز یخی خاک باغچه است، البته می توانید گیاه را در ترکیبی از خاک برگ و ورمی کمپوست نیز بکارید.

کود:

اگر ناز یخی را در گلدان کاشته اید می توانید در فصل رشد از کود مایع گلدهی استفاده نمایید و اگر آن را در فضای آزاد و باغچه کاشته اید می توانید از کود پوسیده دامی برای تقویت و گلدهی بهتر آن استفاده کنید.

تکثیر گل :

ناز یخی به سرعت رشد می کند و اگر امسال یک گلدان از این گیاه را خریداری کنید مطمئن باشید تا سال بعد می توانید با تکثیر کردن گیاه، چندین گلدان ناز یخی داشته باشید.

تکثیر ناز یخی از طریق بذر و قلمه ی ساقه انجام می شود، در واقع بهترین روش تکثیر آن قلمه ی ساقه و کاشت آن به صورت مستقیم در خاک است.

قلمه زدن:

البته می توانید قلمه ساقه را در آب نیز ریشه دار کنید، اما بهترین روش این است که ساقه ها را به اندازه ی ۱۰ سانتی متر با چاقوی تیز قطع کنید و برگهای قسمت پایین آن را جدا کرده و در بستر مناسبی از خاک بکارید تا ریشه بدهد.

تعویض گلدان:

گل ناز یخی جزو گیاهان سریع الرشد است به همین منظور نیازی نیست گلدان گیاه اصلی را تعویض کنید و می توانید مداوم ساقه هایی را که رشد می کنند را قلمه بزنید و در گلدان دیگری بکارید.

برای نگهداری از ناز یخی می توانید از گلدان های آویز نیز استفاده کنید، چون خیلی سریع ساقه های آن رشد کرده و حالت آویز پیدا می کند و کاشت آن در گلدان های آویز می تواند جلوه ی خاصی به محیط شما بدهد.

نگهداری گل ناز یخی در زمستان:

گل ناز یخی را در حیاط و فضای سبز هم می توانید بکارید و از گل های سفید، زرد، صورتی و قرمز رنگ آن لذت ببرید.

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر دمای هوا در زمستان پایین برود برگهای ناز یخی سیاه شده و از بین می رود.

پس در فصل های سرد سال تا حد امکان گیاه را در گلخانه یا در منزل نگهداری کنید و اگر در فضای آزاد است روی آن نایلون بکشید تا آسیب نبیند.

دوستان عزیز مجله ژولی پولی اگر دنبال گیاهی چهار فصل می گردید که در تمام فصول سال روی گل باشد در خرید گل ناز یخی تعلل نکنید.

دوستان عزیز هر سوالی در زمینه شرایط نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی و گیاهان فضای آزاد داشتید می توانید در در اینستاگرام گلابتون از ما بپرسید.

, , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۸ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =