گیاهان سخت جانِ خانگی را بشناسید

گیاهان با دوام بالا در شرایط مختلف

گیاهان با مقاوت بالا  آپارتمانی کدام هستند؟ حتماً بـه یاد کاکتوس می افتید، اما بـه غیر از کاکتوس هم گیاهان فوق العاده زیبایی هم هستند کـه دوام بالایی دارند و نگه داری از انها آسان اسـت. اگر آپارتمانی زندگی می کنید حتماً بـه وجود گل و همچنین ماهی های زینتی احتیاج دارید زیرا کـه انها فضای خانه را عوض خواهند کرد و همچنین روحیه شـما را نیز بهتر می کنند، در ادامه با جان سخت های زیبا آشنا می‌شویم!

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

آگلونما یا گل چینی یک گیاه آپارتمانی مقاوم و همیشه‌ سبز

آگولنما کـه با نام گل‌ چینی همیشه‌‌سبز هم شناخته میشود بـه نور زیادی نیاز ندارد ودر مقابل نور غیرمستقیم خورشید بـه زیباترین حالت خود میرسد. اگر آپارتمان‌تان کم‌نور اسـت، آگولنما یکی از بهترین گزینه‌هایی اسـت کـه میتوانید انتخاب کنید.

رطوبت زیاد یا کم محیط هم اثری در رشد این گیاه ندارد. حتی باوجود نور غیرطبیعی هم گل چینی همیشه‌سبز بـه حیاتش ادامه می دهد.

مطالب مرتبط:

همه چیز درباره گلدان های خیابانی

احتیاط کنید! این گل خیلی حساس است

کاج مطبق؛ بلندقامتِ سبز

درخت بونسای فیکوس گیاهان با مقاوت بالا

بونسای نوعی هنر ژاپنی اسـت کـه در آن، درختچه‌های کوچک شبیه درختان بزرگ پرورش داده می شوند. این درختان کوچک مینیاتوری بـه‌خاطر اندازه کوچکی کـه دارند، انتخاب‌های بسیار مناسبی برای نگه‌داری در آپارتمان هستند. بونسای یک گیاه آپارتمانی مقاوم با کمترین میزان نیاز بـه رسیدگی اسـت.

این گیاه در محیط گرم بهتر رشد می کند؛ بـه‌همین‌خاطر، داخل خانه ها و آپارتمان‌ها، جای خوبی برای نگه‌داری آن بـه‌شمار میرود. بونسای بـه نور احتیاج دارد، اما آبیاری آن قانون خاصی ندارد و اگر گاهی بـه آن زیاد یا کم آب داده شود، بازهم می تواند بـه زندگی‌اش ادامه بدهد.

پوتوس

گیاهان با مقاوت بالا
گیاهان با مقاوت بالا

پوتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی با مقاوت بالا  اسـت. این گیاه پرطرفدار را میتوانید بـه‌طور عادی دریک گلدان بکارید یا دریک سبد بگذارید و آنرا از قلابی بیاویزید تا زیباتر جلوه کند.

پوتوس بـه مقدار خاصی از نور و روشنایی نیاز ندارد و بـه‌خاطر ویژگی پاک‌سازی و تصفیه هوا مشهور اسـت. مثلاً می تواند با سمومی کـه از میان فرش‌ها و قالی‌ها ایجاد می شود و بیرون می آید، مقابله کند.

برگ‌ عبایی

گیاهان با مقاوت بالا
گیاهان با مقاوت بالا

برگ عبایی یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی اسـت. این گیاه زیبا در هرخاکی با کمترین میزان آب و نور، بـه زندگی سبزش ادامه می دهد. ضمن این کـه رنگ زیبای برگ‌هایش میتوانند جلوه‌ای فوق‌العاده بـه محیط منزل‌تان بدهند.

برگ انجیری

برگ انجیری برای آپارتمان‌هایی مناسب اسـت کـه متراژ پایینی دارند اما سقف‌شان بلند اسـت. حتماً می‌پرسید، چرا؟ علت این اسـت کـه:

رشد این گیاه بـه‌شکل عمودی اسـت و برگ‌هایی بلند و براق دارد. برگ انجیری بـه میزان متوسطی از نور نیاز دارد. آبیاری آن هم تنها زمانی انجام میشود کـه خاکش خشک بـه‌نظر برسد.

گل چمچه‌ ای یا برگ‌ قاشقی

اگر در نگه داری از گل‌های زنبق عادی و لطیف، زیاد خوب عمل نمیکنید، احتمالا با گل برگ‌ قاشقی رابطه خوبی خواهید داشت، زیرا این گل یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی اسـت و نگه‌داری‌ اش اصلا کار سختی نیست.

برگ‌قاشقی با نور کم هیچ مشکلی ندارد و جان میدهد برای خانه‌هایی کـه رو بـه آسمان و نور پنجره‌ای ندارند یا ساختمان‌های بدترکیب دیگر روبه‌رویشان قرار گرفته اسـت. این گیاه فقط هفته‌ای یک بار بـه آب نیاز دارد و حتی درمعرض نور فلورسنت «مثل مهتابی» هم بـه رشدش ادامه میدهد. برای تزئین حمام یا دفتر کار و هر جای دیگری کـه نور کافی ندارد، حتماً بـه برگ‌‌قاشقی فکر کنید.

کاکتوس

کاکتوس‌ها، گیاهان جالب و بامزه‌ای هستند کـه مثل دیگر گیاهان آپارتمانی خیلی برگ و بار ندارند، اما برای محیط‌هایی نظیر آپارتمان کـه از فضای گل و گیاه دور هستند، بسیار گزینه‌های مناسبی شناخته میشوند. کاکتوس‌ها برای رشد فقط بـه هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز دارند ودر فصول سردتر، مثل ماه‌های زمستان باید فواصل آبیاری بیشتر شود.

کاکتوس‌تان را در قسمت آفتاب‌گیر آپارتمان بگذارید، اما حواس‌تان باشد کـه درمعرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. چون تابش مستقیم نور خورشید می تواند رنگ کاکتوس را سفید یا نارنجی کند. هم‌خوانی کاکتوس با سبک دکوراسیون‌های مدرن و مختلف بسیار زیاد اسـت و زیبایی‌‌شناسی عجیب و جالبی در شکل و شمایل آن دیده می شود.

گیاه ماری یا زبان مادر شوهر

با عذر از همه مادرشوهران گرامی، این نام برای گیاه ماری از روی تفکرات پوسیده و قدیمی انتخاب شده اسـت و بـه‌نظر نویسنده هیچ لزومی ندارد کـه در زمان حال از نام دوم آن استفاده شود؛ پیشنهاد این اسـت کـه از این بـه بعد، آنرا همان گیاه ماری بنامیم. این گیاه‌برگِ آبدار بسیار سرسخت اسـت و تقریباً در هر محیط و شرایطی دوام می‌آورد.

برگ‌های مستحکم گیاه ماری بـه نور چندانی احتیاج ندارند اما در نور متوسط و درخشان، زیبایی و رشد بهتری خواهند داشت. گاهی گیاه ماری را آبیاری کنید و اجازه بدهید کـه در فواصل آبیاری، خاک گیاه خشک بشود. این گیاه در دمای منزل خوب رشد می کند. درواقع دمایی بین حدودا ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌گراد برای آن مناسب اسـت.

لاکی بامبو

برای این کـه قسمت‌های تاریک‌تر و بی‌نورتر آپارتمان‌تان را سبز و شاداب کنید بهتر اسـت بـه سراغ گیاه لاکی بامبو بروید. این گیاه نیازی بـه نور زیاد ندارد ودر محیط تاریک و با نور غیرمستقیم خورشید هم بـه رشدش ادامه میدهد.

ضمن این کـه در ذِن و فنگ‌شویی هم بـه آن اهمیت زیادی داده می شود. لاکی بامبو مناسب آپارتمان اسـت و باید آنرا در آب پرورش بدهید و هر ۲ تا ۴ هفته یکبار هم آب آنرا عوض کنید.

بنجامین یا انجیر برگ‌ ریز

نام لاتین این گیاه بـه‌عنوان یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی، برگ انجیری گریان اسـت اما برخلاف نام خارجی‌اش بسیار شاداب و زیباست و بـه محیط منزل، نشاط فوق‌العاده‌ای می‌بخشد.

بنجامین یا انجیر برگ‌ریز، درختچه کوچکی اسـت کـه جای اندکی میگیرد و هر ۴ تا ۷ روز یک بار، باید بـه آن آب داد. این گیاه را درکنار پنجره و درمعرض نور غیرمستقیم خورشید قرار بدهید و هر چند وقت یک بار جهتش را عوض کنید تا فقط شاهد رشد یک سمت آن نباشید.

آلوئه‌ ورا

نگه‌داری از آلوئه‌ورا در آشپزخانه یا اتاق نشیمن بـه‌معنای داشتن گیاهی جذاب و شیک اسـت کـه برای درمان زخم و سوختگی هم بـه‌اسانی بـه کمک‌تان می آید. بهتر اسـت، آلوئه‌ ورا را نزدیک پنجره نگه دارید و بـه‌طور منظم بـه آن آب بدهید و بگذارید تا ۳-۲ سانتی‌ متر سطح خاک در فواصل آبیاری خشک شوند.

آلوئه‌ورا ازآن گیاهان آپارتمانی اسـت کـه میتوانید با خیال آسان بـه مسافرت بروید و درمنزل تنهایش بگذارید و وقت بازگشت هم با گلی پژمرده مواجهه نشوید.

بنفشه آفریقایی

گل‌ های زیبای بنفشه آفریقایی، جذابیت منحصر بـه‌ فردی بـه دکوراسیون منزلتان اضافه می کنند. این گیاه از معدود گل‌ هایی اسـت کـه نیاز بـه مراقبت زیادی ندارد.

تنها مسئولیت‌تان در قبال این گل زیبا، آبیاری بـه‌ صورت هفته‌ ای یک بار اسـت. از آب دادن بـه برگ‌ ها پرهیز کنید، زیرا باعث میشود رد لکه‌ های آب روی برگ‌ های گل زیبایتان بماند.

گیاه کالانکوآ

کالانکوآ هم یکی از گیاهان آپارتمانی بی‌دردسری اسـت کـه برگ‌های آبدار و گوشتالویی دارد. مانند دیگر گیاهان خانواده‌اش، کالانکوآی زیبا و منحصربه‌فرد بـه نور مستقیم خورشید نیاز دارد.

البته هر چقدر بیشتر درمعرض نور قرار بگیرد، رنگ برگ‌هایش بیشتر بـه قرمز متمایل خواهد شد. کالانکوآ در محیط آپارتمان خوب رشد می کند و حتی در ماه‌های سرد سال کـه هوای داخل خانه‌ ها گرم‌تر و خشک اسـت، مشکلی پیدا نمیکند. ۳-۲ سانت از سطح خاکش هم در فواصل آبیاری باید خشک شود.

فیلودِندرون

فیلودندرون هم یکی از گیاهان آپارتمانی زیبایی اسـت کـه بشما دقیقا نیازهایش را میگوید. مثلاً اگر گیاه‌ تان خیلی زرد شود، یعنی نور خورشید زیادی بـه آن تابیده اسـت.

نور لازم برای فیلودندرون باید بـه‌ صورت غیرمستقیم بـه آن تابیده شود. اگر برگ‌ هایش هم کوچک مانده اسـت، یعنی کود بیشتری نیاز دارد. پس لازم اسـت بـه آن کمی کود گیاهی بدهید. در فواصل آبیاری هم باید ۳-۲ سانتی‌ متر اول از سطح خاک آن خشک بماند.

اسطوخدوس

شاید نگه داری از اسطوخدوس بـه‌عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی برایتان کمی عجیب بـه‌نظر برسد، اما باید بگوییم کـه این گیاه خوش‌ رنگ، هم فضا را زیبا و دیدنی میکند و هم بیش از هر دستگاهی باعث تصفیه و تازه‌ سازی هوا می شود. اسطوخدوس کـه شاید آن رابا عنوان لوندر هم بشناسید در مقابل نور خورشید، سرحال‌تر و زیباتر می شود.

پس بهتر اسـت آنرا درکنار پنجره‌ای جنوبی و مشرف بـه نور خورشید بگذارید. اسطوخدوس‌های کوچک برای کاشتن در گلدان مناسب‌تر هستند، زیرا در گلدان جلوه بهتری پیدا می کنند ودر صورتی‌ کـه نور کافی خورشید بـه منزلتان نتابد، می توانید گلدان را زیر نور مصنوعی الکتریکی بگذارید.

گیاه هوایی

این گیاهان آپارتمانی بسیار جالب هستند، زیرا نیاز بـه خاک ندارند. اگر دوست دارید، گیاهی نگه داری کنید کـه بـه گلدان و خاک و… نیاز ندارد، حتماً بـه سراغ گیاه هوایی بروید.

اگر میخواهید آنرا در ظرفی شیشه‌ای قرار بدهید، باید سر ظرف یا گلدان باز باشد تا جریان هوا در آن بـه گردش درآید. گیاه هوایی بـه نور مستقیم خورشید احتیاج دارد و دو تا سه بار در هفته باید بـه آن آب بدهید. برای روی قفسه‌های تزیینی با پیشخوان آشپزخانه هم دکور بسیار زیبایی اسـت.

و در ادامه گیاهانی که نگهداری‌ شان در خانه سلامت شما را حفظ می‌کند

تحقیقات علمی نشان می دهد تنها راه استفاده از فواید سبزیجات، خوردن آن ها نیست. گیاهان خانگی ساده میتوانند تأثیرات فوق‌ العاده‌ ای بر سلامتی شـما داشته باشند. مارک هاچادوریان «marc hachadourian» گیاه‌دکتر اسـت. او گلخانه‌ های نولن در باغ گیاهان نیویورک را مدیریت می کند. وی در گفتگو‌ای کـه با مجله‌ی اینسایدر انجام داده اسـت، می گوید گیاهان بر سلامت جسم و روان شـما تاثیر میگذارند.

هاچادوریان اضافه میکند: «شواهد علمی زیادی حاکی از این هستند کـه قراردادن گیاهان آپارتمانی در محل کار و خانه میتواند از میزان اضطراب افراد بکاهد. مراقبت از گیاهان خانگی و باغبانی تأثیرات درمانی زیادی روی کاهش فشار خون و اضطراب دارد بنابر این فواید آن بیشتر از پاک‌ سازی هوا و اضافه‌کردن اکسیژن اسـت.

گزارش هوای پاک ناسا می گوید گیاهان خاصی هستند کـه می توانند سموم هوا رابه‌طور ویژه پاک سازی کنند. این سموم شامل بنزن،‌ فرمالدهاید و آمونیا میشوند. هاچادوریان بـه این نکته اشاره میکند و میگوید شواهدی وجود دارند ولی این کـه آیا این گیاهان میتوانند این سموم را کاملا از هوا بزدایند، هنوز مشخص نیست. هاچادوریان می گوید:

«نگه داری گیاهان فوایدی دارد ولی حالا بحث اینجاست کـه این تأثیرات چقدر هستند و این کـه آیا گیاهان تأثیر چشمگیری روی سلامت و کیفیت محیط زندگی شـما دارند یا نه. خاصیت تصفیه‌کردن هوا ازسوی گیاهان ممکن اسـت خیلی چشمگیر نباشد ولی هاچادوریان بـه این نتیجه رسیده‌ اسـت کـه طبیعت فواید دیگری هم دارد. او بـه حمام جنگل اشاره می کند. حمام جنگل سنت حضورپیداکردن در طبیعت و در بین درختان اسـت.

اگر فکر میکنید گیاهان بیشتری در زندگی خود نیاز دارید، هاچادوریان پیشنهاد می کند یک گیاه آپارتمانی تهیه کنید. سعی کنید گیاهی تهیه کنید کـه برای موقعیت شـما و سبک زندگی‌تان مناسب باشد. دراین صورت میتوانید از همه فواید گیاهان بهره ببرید و با کمترین زحمت ازآن مراقبت کنید.

پوتوس طلایی

یکی از مقاله‌ های هوای سالم ناسا بـه معرفی این گیاه اختصاص دارد. این گیاه در پاک‌ سازی فرمالدهاید خیلی تأثیری ندارد ولی گزارش ناسا می گوید پوتوس می تواند مواد شیمیایی مانند بنزن و تری‌ کلرواتیلن را از هوا حذف کند. بنزن سمی اسـت کـه در چسب و رنگ و مواد شوینده یافت میشود.

پوتوس طلایی مقاومت خیلی زیادی هم دارد. مجلۀ زندگی طبیعی رودال «rodale» می گوید این گیاه برای کسانی کـه خیلی تجربه‌ی گیاه‌داری ندارند عالی اسـت.

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

مجله‌ی صنوبر می نویسد: پولن طلایی در نور کم زنده میماند و اگرهم بـه‌طور منظم بـه آن آب ندهید، مشکلی برایش پیش نمی آید.

گل چمچمه‌ ای

گل‌های سفید آن هر فضایی را تازه میکنند. مجله‌ی زندگی طبیعی میگوید این گیاه، بنزن و فرمالدهاید و مواد شیمیایی‌ ای راکه از مواد شوینده‌ متصاعد میشوند، پاک سازی می کند. نکته: این گیاه از معدود گیاهانی اسـت کـه در آپارتمان هم گل می دهد.

این گیاه در چه وضعیتی رشد می‌کند؟

زندگی در جنوب توصیه میکند:

گل چمچمه‌ ای را در نور غیرمستقیم ودر نزدیکی پنجره قرار دهید. آنرا فقط وقتی آب دهید کـه خاک آن خشک شده باشد. مراقب باشید بـه آن زیاد آب ندهید.

گل داوودی

این گیاهان منزل شـما را رنگین می کنند. گل‌های داوودی ارزان‌قیمت هستند. این گل‌ها میتوانند آمونیا، بنزن، فرمالدهاید و زایلن موجود در هوا را خنثی کنند.

این گیاه در چه موقعیتی رشد می‌کند؟

مجله‌ی sfgate میگوید: گل داوودی نیازمند نور زیاد و فیلترشده‌ی نزدیک پنجره اسـت. وقتی خاک گلدان خشک شد، آنرا آب دهید ولی مواظب باشید گل‌ها پژمرده نشوند.»

عَشَقه یا پاپیتال

عشقه می تواند پای گلدان‌های دیگر یا در گلدان‌های آویز رشد کند. شواهد نشان میدهند عشقه می تواند فرمالدهاید را خنثی کند. مجله‌ی هافپست «huffpost» میگوید:

عشقه بهترین گیاه برای پاک‌سازی هواست. همچنین بـه گزارش cnn این گیاه برای افرادی کـه بـه دود حساس هستند، مفید اسـت.

این گیاه در چه وضعیتی رشد می‌کند؟

عشقه نور غیرمستقیم را ترجیح میدهد. مجله‌ی صنوبر میگوید نباید اجازه دهید خاک این گیاه خشک شود.

آناناسیان گیاهان با مقاوت بالا 

این گیاه گل‌های زرد و صورتی و قرمز دارد. آناناسیان بنزن موجود در هوا را از بین می برد. طبق گزارش cnn این گیاه می تواند تا ۹۰ درصد مواد شیمیایی هوا را جذب کند.

این گیاه در چه شرایطی رشد می‌کند؟

مکان‌های روشن و آفتاب‌گیر برای آناناسیان عالی اسـت. این گیاه در برابر خشکی مقاومت زیادی دارد. وب سایت رسمی این گیاه می نویسد: مراقب باشید بـه آن بیش از حد آب ندهید.

سرخس گیاهان با مقاوت بالا

این گیاه چین‌ دار سبز، خیلی آسان رشد میکند. cnn گزارش میدهد سرخس میتواند رطوبت هوا را افزایش دهد. مجلۀ ضروریات سلامتی می نویسد این افزایش رطوبت کمک میکند هوا و پوست، زیاد از حد خشک نشوند.

گیاه بامبو

کمی خوش‌ شانسی بـه زندگی‌تان اضافه کنید. این گیاه کمی بیشتر از خوش‌شانسی وارد زندگی شـما میکند. وب سایت سلامتی «healthline» می گوید: «بامبو، فرمالدهاید، بنزن، مونواکسیدکربن، زیلین و کلوروفرم را از هوا میگیرد.

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

نور غیرمستقیم برای بامبو عالی اسـت. مجله‌ی sfgate میگوید بامبو در نور کم آهسته‌ تر رشد می کند. هفته‌ ای یک بار آب آنرا عوض کنید.

زبان مادرشوهر گیاهان با مقاوت بالا

این گیاه روح خانۀ شـما را تغییر می دهد. زبان مادرشوهر بـه‌خصوص برای اتاق‌ خواب مناسب اسـت. این گیاه، بنزن و فرمالدهاید را از بین می برد. مجلۀ هاف‌ پست می گوید این گیاه شب‌ها دی‌ اکسیدکربن را جذب کرده و اکسیژن آزاد می کند.

این گیاه در چه شزایطی رشد می‌کند؟

بین دو آبیاری، خاک این گیاه را باید مرطوب نگه دارید. مجلۀ درمان آپارتمانی میگوید این گیاه در نور غیرمستقیم رشد می کند.

فیلودندرون گیاهان با مقاوت بالا

این گیاه سالها برای شـما میماند. اگر بـه‌دنبال یک گیاه تزئینی با عمر طولانی هستید، این گیاه بهترین انتخاب اسـت. مجله‌ی هاف‌پست میگوید این گیاه زیلین رابه‌خوبی جذب میکند. زیلین سمی اسـت کـه در تینر و گازوئیل پیدا می شود.

این گیاه در چه محیطی رشد می‌کند؟

هاف‌پست میگوید فیلودندرون بـه کمی نور خورشید و آب نیاز دارد.

گیاه عنکبوتی گیاهان با مقاوت بالا 

این گیاه رطوبت را دوست دارد ودر حمام پر از بخار رشد می کند. گیاه عنکبوتی برای رفع آلودگی عالی اسـت. یکی از انواع گیاه عنکبوتی ۹۰ درصد فرمالدهاید و مونواکسیدکربن هوا را جذب میکند. cnn میگوید: این دو ماده در دود سیگار یافت می شوند.

گیاهان با مقاوت بالا در چه شرایطی  رشد می‌کند؟

گیاه عنکبوتی بـه نور غیرمستقیم نیاز دارد. مجله‌ی درمان آپارتمانی میگوید: فقط هفته‌ ای یک بار آنرا آب دهید.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =