نکات طلایی نگهداری از بگونیا خالدار

گلابتون: طرز مراقبت و نگهداری از گیاه بگونیا خالدار چگونه است؟ روش تکثیر گل بگونیا بال فرشته ای چیست؟

بگونیا خالدار چیه و از کجا اومده ؟

نام علمی این گیاه Cracklin Rosie begonia که از خانواده بگونیا ها به حساب میاد که در برخی از منابع بهش بگونیا بال اژدها و بگونیا بال فرشته ای هم میگن، بگونیا خالدار بومی آمریکای جنوبی است که در هندوستان هم دیده شده، اگر از آن به خوبی نگهداری شود رشد طولی گیاه تا ۱ متر هم خواهد رسید این گونه از بگونیا رشد سریعی دارد و پیشنهاد میکنم که شما هر چند وقت یکبار گیاه را هرس کنید تا شکل زیبا و جذابی داشته باشید و بعد از یک دوره گلهای زیبای آن را ببنید، بگونیا جزو گیاه مقاوم است که دارای واریته های گوناگون می باشد.

شرایط نگهداری و نیازهای بگونیا خالدار:

همانطور که گفتم نگهداری بگونیا خالدار (بعضی ها به اشتباه بگونیا عروس بهش میگن) بسیار راحت هست که شما با فراهم کردن نور غیرمستقیم و نسبتا زیاد، آبیاری منظم، و کوددهی در فصل بهار و تابستان میتونید گیاهی شاداب داشته باشید که در ادامه به صورت کامل موارد را مورد بررسی قرار میدیم.

نور:

این گیاه به نور نسبتا زیاد (میتونه نور متوسط هم براش خوب باشه) ولی غیر مستقیم نیاز داره، پس پشت پنجره جنوبی که با پرده پوشش داده شده یا شیشه مات داره بهترین مکان برای نگهداری اون هست، نور مستقیم و زیاد باعث سوختگی برگها خواهد شد. میتونید اون رو در بالکن، راه پله که نور غیر مستقیم داره، جای نیمه سایه هم میتونه گزینه خوبی براش باشه، توجه داشته باشی که اگر این گیاه نور کافی بهش نرسه رشد علفی خواهد داشت و فاصله بین برگهای اون زیاد خواهد شد و کم کم برگها کم رنگ خواهند شد.

راستی نور زیاد و نور کم باعث میشه گیاه توانایی گلدهی خودش رو از دست بدهد.

دما:

این گیاه دمای معمول اتاق رو دوست داره و بهترین دما براش ۱۸ الی ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد که هرچقدر دمای محل نگهداری بالا بره باید تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید.

https://golabtun.ir/wp-content/uploads/2021/01/گیاه-خالدار.jpg

آبیاری:

بگونیا بال فرشته ای نیاز به آبیاری زیادی نداره و هر زمان خاک گلدان تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری خشک شد بهش آب بدید، هر چقدر دما بالاتر بره خاک سریعتر خشک خواهد شد و تعداد دفعات آبیاری به همین علت افزایش پیدا میکنه، سعی کنید از آب بدون املاح برای این کار استفاده کنید (آب را به مدت ۲۴ ساعت در محیط اتاق قرار بدید تا هم دمای محیط بشه و کلرهای موجود در اون خارج بشه).

, , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =