نگهداری و تکثیر بانوی مغرور سبز صورتی

فیلودندرون

فیلودندرون صورتی متعلق به خانواده آراسه بومی جنگلهای گرمسیری آمریکا، این جنس دارای بیش از ۲۷۵ گونه گیاهان همیشه سبز نواحی آمریکای جنوبی است. اغلب گونه های آن بالارونده و واریته هایی هم به شکل بوته ای رشد میکند. فیلودندرون در هر گره تولید ریشه هوایی میکند. به راحتی میتوان فیلودندرون ها را پرورش داد و به خاطر برگهای زیبایشان به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده کرد. برگهای جوان فیلودندورن نسبت به برگهای بالغ اختلاف شکل و رنگ دارند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

معرفی و زیستگاه :

زیستگاه این فیلودندرون همانند بیشتر گونه های فیلودندرون، جنگل های استوایی است. این گیاه، گیاهی بالارونده است که در موطن خود می تواند تا ۱۸ متر از درختان بالا رود و در این حالت با ریشه های هوایی که دارد می تواند بدون ریشه های زمینی خود به زندگی ادامه دهد. طول برگ ها در محیط های مرطوب بین ۴۰-۲۰ سانتیمتر رشد می کند.

مطالب مرتبط:

این فیلودندرون خیلی شیک و مجلسیه

گیاهان آپارتمانی رُمانتیک با برگ‌های قلبی

دو گروه فیلودندرون وجود دارد:

۱:بالارنده

۲:غیر بالارونده

گروه اول گیاهانی هستند که اگر برایشان قیم مناسبی نصب شود با شرایط اتاق معمولی نیز به خوبی سازگار میشوند. فیلودندرون اسکاندنس کوچکترین فیلودندرون ها و در عین حال آسان ترین آنها برای نگهداری در خانه است.با شرایط اب و هوایی مختلف سازگاری دارد.

خصوصیت بسیاری از فیلودندرون ها تولید ریشه هوایی است.این ریشه ها وظایف مهمی بر عهده دارند باید انها را در کمپوست یا خزه فرو کرد تا برای برگهای بالایی تامین آب کنند. فیلودندرون هایی که در آپارتمان نگهداری میشوند به ندرت گل و میوه میدهند. بیشتر گروه فیلودندرون های غیر بالارونده می توانند به صورت گیاهانی بسیار بزرگ با برگهای درشت و دارای بریدگی های عمیق درآیند.

شرایط پرورش و نگهداری :

نور مناسب :

فیلودندرون ها با نور متوسط و در معرض نور غیر مستقیم آفتاب قرار گرفتن، بهترین رشد را خواهند داشت. برگ های قدیمی تر به صورت طبیعی زرد می شوند. به هر حال، اگر متوجه شدید چند برگ همزمان زرد شده اند، ممکن است نشاند دهنده ی این باشد که گیاه بیش از حد نور خورشید دریافت می کند. این گیاهان تحمل نور کم را دارند، اما اگر ساقه ها چند اینچ با برگ ها فاصله بگیرند، شاید بهتر باشد گیاه را به ناحیه ای با نور بیشتر منتقل کنید.

خاک مورد نیاز :

خاک مناسب برای پرورش فیلودندرون خاکی است غنی که براحتی آب اضافی را از خود عبور دهد ، خاک برگ یا خاک جنگلی بهترین گزینه برای آن است.

کوددهی :

فیلودندرون نیاز بسیار کمی به کودهای فسفره دارد زیرا این نوع کود بر رشد و نمو گیاه تاثیر معکوس دارد. فرمول کود مناسب این گیاه برای عناصر ازت, فسفر, پتاسیم به نسبت‌‌های ۲-۱-۲ بوده, افزودن ازت به صورت نیترات بر رشد آن تاثیر مطلوبی دارد.

آبیاری :

وقتی خاک رویی گلدان خشک شد. گل و گیاه را آبیاری کنید. مراقب باشید بیش از حد آبیاری نکنید، چون فیلودندرون در صورت آبدهی بیش از حد می پوسد. اگر برگ ها قهوه ای شده و در حال افتادن باشند، گیاه به مقدار لازم آبدهی نشده است. برگ های پژمرده به این معنا هستند که گیاه یا بیش از حد آبیاری شده یا کم آبیاری شده است، اما به محض اینکه مشکل را برطرف کردید شرایط برگ ها بهبود می یابند.

دمای مورد نیاز فیلودندرون :

انواع این گیاه در دمای معمولی آپارتمان (۲۱ درجه سانتیگراد) رشد خوبی دارد.

تکثیر فیلودندرون صورتی :

تکثیر بسیار ساده و از طریق کاشت بذر و قلمه‌زدن, به راحتی امکان‌پذیر است. در حالی که تکثیر آن از طریق کاشت بذر جهت دستیابی به نمونه‌های جدید صورت می‌گیرد, روش معمولی تکثیر از طریق قلمه‌زدن می‌باشد. قلمه‌ها را از روی پایه‌های مادری هر ۲ تا ۳ ماه یکبار در درجه حرارت ۱۸ درجه سانتیگراد بر می‌دارند. برداشت قلمه‌ها به سه روش زیر صورت می‌گیرد :

۱) قلمه‌های انتهایی حاوی ۲ تا ۳ برگ بوده و در ظرف مدت ۳ تا ۴ هفته در گلخانه ریشه‌دار می‌شوند.

۲) قلمه‌هایی از قطعه ساقه‌ای با یک برگ, این قلمه‌ها در ظرف مدت ۷ تا ۸ هفته ریشه‌دار می‌شوند.

۳) قطعاتی از ساقه که بدون برگ بوده و ظرف مدت ۳ ماه ریشه‌دار و برگدار می‌شوند.

نحوه تشخیص و شناسایی انواع فیلودندرون صورتی:

فیلودندرون سلوم بر روی برگها شکافهایی دارد و حاشیه برگ مواج است (به خاطر همین برگهای موج دار به فیلودندرون فری هم معروف است ) ولی در گیاه برگ انجیری حفره های بیشتری بر روی پهنه برگ تشکیل میشود.

برگ انجیری نیاز به قیم دارد و یکی از اجزا ضروری برای رشد بهینه این گیاه است این گیاه هم مثل برگ انجیری ریشه هوایی دارد و اگر قیم مناسب پوشیده از خزه در دسترس آن قرار گیرد مقداری از رطوبت و مواد غذایی خود را از خزه ها تهیه میکند اما وجود قیم مهم و ضروری نیست چون برگهای این واریته از مرکز میروید و نیاز چندانی به قیم ندارد.

آفات و مشکلات گل و گیاه آپارتمانی فیلودندرون صورتی :

فیلودندرون زیاد دچار آفت حشرات نمی شود، اما بهتر است مراقب شته ها و حشرات مکنده باشید . می توانند حشرات مکنده را با استفاده از یک پارچه ی کتون آغشته به الکل ریشه کن کنید. در فواصل زمانی منظم گیاه را با آب بشویید و از صابون ضد حشرات برای جلوگیری از بروز آفت استفاده کنید.

, , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۸ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 5 =