نگهداری گل برگ عبایی

نگهداری گل برگ عبایی

چگونه از گل برگ عبایی نگهداری کنیم؟

نگهداری گل برگ عبایی دوستان گل گلابتون اگر به دنبال یک گل خیلی مقاوم به همه سختی ها هستید برای زیر پله یا داخل کمد یا بیرون دم در یا داخل لابی ساختمان یا حتی دستشویی ها، گل برگ عبایی را من توصیه می کنیم.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

مقاوم ترین گیاه اپارتمانی و قابل سازش با شرایط اپارتمان به طوری که گیاه فولادی نام گرفته است و زادگاهش ژاپن است، برگ ها بلند و کشیده به شکل برگ ذرت، الیاف مقاوم و به رنگ سبز تیره است، برگ ها مستقیما از ساقه زیر زمین خارج می شوند، به طوری که به نظر می رسد برگ ها از زیر خاک روئیده اند، واریته های ابلق ان با برگهایی به رنگ سبز و کرمی که در بازار گل ها موجود نیست ولی مقاومت ان کمتر از برگ سبز است،کلا تمام ابلق ها حساس ترند نسبت به سبزها. گل های بنفش رنگ و گرد در سطح خاک گلدان ظاهر می شوند که جنبه تزئینی ندارد.

نیازها گیاه برگ عبایی:

نور:

نیم سایه نیم افتاب را ترجیح میدهد، بهترین گیاه برای محیط کم نور مثل دستشویی ها می باشد ،نور کامل افتاب باعث ایجاد لکه هایی سوخته در برگ میشود.این به این معنی نیست که نور بیشتر برایش خوب نیست !

دما:

بهترین دما،درجه حرارت مناسب برای زندگی در اتاق است.این گل دماهای زیر صفر را نیز میتواند تحمل کند.

آبیاری:

در هرفصل بین دو آبیاری خاک خشک می شود ولی دشمن این گل آبیاری زیاد است! بهتراست با اب بدون املاح ابیاری کرد تا از زردی برگها به خاطر سنگینی و قلیایی شدن خاک جلوگیری شود.آبیاری با اب سنگین باعث زردی برگ ها می شود.

رطوبت:

کلا به رطوبت نیازی ندارد. همان رطوبت طبیعی محیط برایش کافی است.

تغذیه:

این گل به کمبود آهن بسیار حساس است بنابراین اسیدهیومیک با آهن هر دوهفته یبار تغذیه کنید ،و هر ماه یکبار با کود کامل هم تغذیه شود.

خاک مناسب:

خاک های کمپوست آماده کاشت ،برای نژاد های برگ سبز و کمپوست بدون کود برای واریته های ابلق توصیه میشود.زیرا کود ازته زیاد باعث از بین رفتن ابلقی برگ می شود.

تعویض گلدان برگ عبایی:

ریشه ها دوست دارند در هم بروند،هر ۳ یا ۴ سال یکبار گلدان را با یک اندازه بزگتر تعویض کنید.

زمان تعویض گلدان:

تمیز نمودن برگ ها: با پارچه یا اسفنج مرطوب هفته ای یکبار برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید بجای آن از ترکیب آ لیمو صنعتی و اب استفاده کنید و برگها را برق بیندازید.

تکثیر:

تقسیم ساقه های زیر زمینی در موقع تعویض گلدان در بهار ، توصیه میشود داخل هر گلدان بزرگ ، سه عدد ازین گیاه کاشته شده تا جمع هر سه باهم زیبایی خاصی به محیط شما بده، درصمن از گلدان های گرد استفاده کنید تا محیط رو بزرگتر نشون بده.

عوارض و درمان:

زخم های سفید پنبه ای در سطح زیرین برگها به وجود امده اند:حمله حشره مخصوص باعث این عارضه است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،با پنبه اغشته به سم هم می توانید لکه ها را خیس کنید.

برگ ها رو به زردی می روند و سقوط می نمایند:

ابیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،زهکش را بازدید کنید.

برگ ها شکاف برمی دارند:

تغذیه زیاد است، ان را تا تابستان اینده متوقف کنید، تغذیه را هر ماه فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید.

برگ ها نرم و آبکی و سبز تیره هستند:

هوای خیلی سرد یا یخ زدگی موجب ان است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در طول رگبرگ ها نقاط زرد رنگ مشاهده می شود و لکه های قهوه ای روی ساقه و سطح زیرین برگ ها ظاهر شده اند:

حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر ماه یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های سوخته و قهوه ای روی برگها مشاهده می شود:

گیاه را از اشعه مستقیم افتاب در امان نگه دارید،برگهای صدمه دیده را از قاعده قطع کنید.

برگ ها دارای نقاط ریز قهوه ای هستند:

ضایعه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید. پارچه و اسفنج مرطوب را به کار ببرید.

برگ ها رنگ پریده هستند:

هوا خشک و خاک گلدان ضعیف است،گلدان را تعویض کنید و گیاه را ابیاری نمایید.

برگ ها رنگ خود را از دست داده اند و در سطح زیرین انها تار های عنکبوت مشاهده می شود:

عامل ان کنه قرمز ریز است،هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید. غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

تقسیم ریشه و نگهداری گل برگ عبایی:

الف) زمانی فرا می رسد که گلدان تکافوی حجم ریشه را نمی نماید و در حالت ترکیدن است،در بهار گیاه را از گلدان خارج کرده و به نرمی خاک های اطراف ریشه ها را کنار بزنید.

ب) وضعیت ریشه ها و چگونگی تولید ساقه های زیر زمینی به شما می گوید که از گیاه مادری چند گلدان تهیه و تکثیر نمایید، با کارد تیز گیاه را تقسیم و در گلدان های کوچکتر جدید کاشت کنید.برای مدت دو روز ابیاری نکنید.

نام این گیاه به زبان های مختلف معنی متفاوتی دارد،سپر گرده در فارسی اصیل و اشاره به کلاله گرد ان در گلها، در فارسی رایج با توجه به پهن بودن برگ های عبائی و بالاخره فولاد در انگلیسی و به معنای مقاوم بودن این گیاه است، به طوریکه سم هم قادر به خشکاندن ان هم نیست.

تقسیم ریشه برگ عبایی

, , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۱۱ نظرات

 • سلام وقتتون بخیر، من برگ عباییم نوک برگاش و وسط برگهاش زرد شده،البته به تازگی گلدون رو تعویض کردم و احساس میکنم لکه های زرد افتادده روی برگ ها،ممنون میشم راهنماییم کنید. شرایط نور و آبدهی هم رعایت میکنم

 • سلام شیما جان خوبی؟ ببینید زمان خوبی گلدونشو عوض نکردید ! الان با کود اهن و اسیدهیومیک تغذیه کنید تا ریشه ها سریعا ترمیم بشه ! یا باید صبر کنید تا بهار بشه و نور و گرمای بهار درستش کنه به مرور.

 • سلام و ارادت
  من برای براق کردن برگ های گیاهام بخصوص عبایی که برگ های پهنی داره از پوست موز استفاده میکنم از قسمت نرم داخلی اش. فوق العاده خوبه ضرری هم اصلا نداره.
  مسئله دوم اینکه من چندماهه عبایی دارم خودش خیلی خوبه ولی رشد یا پاجوش نمیزنه! البته اول پاییز خریدم تا الان ولی طبیعتا نباید اینجوری باشه! البته کود آهن رو هم ندادم ولی کود کامل ۲۰۲۰۲۰ رو تقریبا سه بار بهش دادم

 • سلام مسعود جان خوبی؟ ممنونبابت راهنماییت و پوست موز چون سوال خیلی ها همینه چطوری براقش کنم ! برای زدن پاجوش باید از کودهای پتاس و فسفر بالاتر استفاده کنید نه سه بیست ! مثه کود گلدهی یا کودای فسفر بالا کریستالون توی سایت دمبرگ موجودن هر دو.

 • سلام
  من یه بسته خاک آماده کلشت تای سیز از فروشگاه خودتون خریدم که اضافه آوردم میتونم از همون برای تعویض گلدون استفاده کنم؟
  بهترین فصل برای تعویض گلدون چه فضلی هست؟و چه نوع گلدانی براش بهتره سفالی پلاستیکی یا لعابی؟
  ممنون

 • سلام امین خوبی؟ بله چرا نمیتونید این خاک مخصوص همین عبایی هم هست ! الان بهترین زمان تعویضه …

 • سلام امروز یک گیاه برگ عبایی هدیه گرفتم که روی ساقه هاش و برگ هاش نقاط کم و کوچک به حالت سوختگی داره و روی برگ ها متمایل به زرد هست.مشکلش چیه و چکار کنم؟

 • سلام . عبایی من برگاش کوتان خیلی هم طول می‌کشه تا یه برگ از خاک بزنه بیرون . چیکا کنم ؟🙁😕

  • سلام عزیزم باید خاک را تقویت کنید و از کودهای مخصوص هر ۲هفنه یکبار استفاده کنید در۶ماه اول سال

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − یک =