نگهداری گیاه چرخونکی (اسپیرالیس)

نگهداری گیاه چرخونکی

نحوه نگهداری و تکثیر گیاه چرخونکی یا اسپیرالیس

نگهداری گیاه چرخونکی یا اسپیرالیس یک گیاه جدید است که ساقه‌های آن به صورت حلقه ای رشد می کنند و زمانیکه این ساقه ها از هم جدا می‌گردند هر کدام در یک مسیر مستقیم رشد خواهند نمود.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

اگر به دنبال یک گیاه غیرمعمولی و عجیب برای شرایط آپارتمانی خود هستید و یا می‌خواهید یک کلکسیون از گیاهان زینتی داشته باشید چرخونکی یا اسپیرالیس به عنوان یک گیاه برگی و گل دهنده می‌تواند گزینه مناسبی باشد. از ساقه‌های جذاب آن در تزئین دسته گل و آرایش سبدهای گل استفاده می‌شود.

چرخونکی یک گیاه چندساله و همیشه سبز است که نگهداری آن در منزل بسیار آسان خواهد بود و با نیازهای کم خود شخصیت زیادی به اتاقتان خواهد داد.

نیازهای نگهداری و مراقبت از این گیاه:

نیاز آبی اسپیرالیس :

اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود. در صورت خشکی زیاد برگ‌ها ابتدا زرد و سپس به رنگ قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند. یک ایده خوب برای نگهداری هر چه بهتر چرخونکی استفاده از گلدان بدون زهکش است. چرخونکی بومی مناطق مردابی است بنابراین عاشق خاک‌های سنگین است و حتی می‌تواند به‌تنهایی در آب رشد کند. تمام مدت خاک آن را مرطوب نگهدارید.

نیاز نوری:

با آنکه نور کم را می‌تواند تحمل کند اما این گیاه را در آفتاب‌گیرترین پنجره منزل خود نگهداری کنید و یا اینکه در فصل بهار و تابستان آن را به تراس و فضای بیرون منتقل نمایید. چرخونکی به نور زیاد تحمل بالایی دارد اما نمی‌تواند در نور کم رشد زیادی داشته باشد. اگر فضای نورگیر کافی ندارید استفاده از لامپ‌های رشد می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

تعویض گلدان:

زمانی که خیلی شاخ و برگ آن شلوغ شد گیاه را در بهار به یک گلدان بزرگ‌تر منتقل کنید. چرخونکی اگر نور و آب موردنظر خود را دریافت کند بسیار سریع الرشد است بنابراین ممکن است هر بهار نیاز به تعویض گلدان داشته باشد.

منشأ و زادگاه:

این گیاه یک رقم از juncus effusus است که بومی ژاپن می‌باشد.

ارتفاع:

به ارتفاع ۶۰ تا ۹۰ سانتیمتری خواهد رسید.

رطوبت هوا:

در رطوبت موجود در منازل به راحتی دوام می‌آورد و نیازمند رطوبت خیلی بالایی نیست.

نیاز دمایی:

بهترین دما برای نگهداری چرخونکی ۱۸ الی ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. در صورت نگهداری چرخونکی در بیرون از منزل، در دماهای خیلی گرم و یا هوای سرد آن را به داخل منزل منتقل کنید

خاک:

ترکیبی که برای گیاه بنفشه آفریقایی استفاده می‌شود مناسب این گیاه نیز می‌باشد. برای این منظور می‌توانید از ۵۰ درصد پیت ماس و ۵۰ درصد پرلیت استفاده کنید.

نیاز کودی:

هر ماه در بهار و تابستان با کودهای کامل رویشی با نصف میزان توصیه‌شده گیاه را تغذیه کنید.

ازدیاد و تکثیر:

با تقسیم بوته در بهار می‌توانید این گیاه را تقسیم کنید و در گلدان جداگانه بکارید.

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =

دسته بندی مطالب