نگهداری گیاه گازمانیا

نگهداری گیاه گازمانیا

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی گازمانیا

نگهداری گیاه گازمانیا آتشفشان داغ گازمانیا با رنگ خیره کننده در دلِ برگ های سبز براق، حال و هوایی گرمسیری به خانه می بخشد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

آشنایی با گیاه آپارتمانی گازمانیا
نام علمی: Guzmania lingulata
نام انگلیسی: Scarlet star
خانواده: آناناسیان (Bromeliaceae)

آتشفشان داغ گازمانیا با رنگ خیره کننده در دلِ برگ های سبز براق، حال و هوایی گرمسیری به خانه می بخشد. گازمانیا دوستدار نور مصنوعی خانه و اداره است و در نگهداری در فضای باز، اگر با کم لطفی در برابر تابش نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، برگ های آن رنگ می بازند. زادگاه آن جنگل های گرمسیری و بارانی جنوب برزیل، آمریکای مرکزی و جنوبی است و پیداست که شرایط مطلوب آن محیط گرم و مرطوب است.

رشد این گیاه:

این گیاه، گیاهی اپی فیت (گیاهی که بر روی گیاه دیگر رشد می کند، اما مواد غذایی را از آن دریافت نمی کند) است و در محیط طبیعی بر روی درختان و صخره ها رشد می کند. ریشه های ابتدایی آن بیشتر از آن که نقش یک ریشه را داشته باشند به عنوان لنگر و پایه عمل می کند.

برگ های گازمانیا زبانی شکل، بلند و نوک تیز، با ظاهری چرمی و براق، ابتدا به رنگ سبز روشن هستند که با بلوغ گیاه به رنگ سبز تیره در می آیند و بر سر گلدان چتر می زنند.

گل گازمانیا:

گل گازمانیا که بر گیاه بالغ ۳-۴ ساله می روید، بیشتر به رنگ قرمز آتشین و کمتر زرد و صورتی درخشان است و از برگه های متعددی تشکیل شده که لایه لایه بر روی هم از پوششی فنجانی شکل بیرون می آیند. لایه های این گل یا درست تر است بگوییم گل واره –زیرا گل حقیقی گازمانیا در دل آن، به رنگ سفید و بسیار ریز می روید- ابتدا به رنگ سبز تیره اند و به تدریج به رنگ زرد در می آیند؛ با گذشت زمان و قد کشیدن این لایه ها از پوشش فنجانی شکل، رنگ آنها به قرمز روشن با ته رنگ نارنجی و یا نارنجی می شود.

وقتی از بالا به گل گازمانیا نگاه می کنیم، ستاره پُرپَری به رنگ سرخ است. گل آن پنج ماه دوام دارد. در عمقِ این گل وارۀ سرخ، گل های حقیقی سفید رنگ گازمانیا می رویند که قابل رؤیت نیستند. بعد از تمام شدن عمر گل، پاجوش هایی به جا می ماند که به کمک آنها می توان گیاه را تکثیر کرد. این گیاه که عضو تیره آناناس است، در طول حیات خود یک بار گل می دهد. این گیاه تا ارتفاع ۳۰ سانتیمتری رشد می کند و گستردگی آن هم به ۴۵ سانتیمتر می رسد.

نیازمندی های محیطی:

خاک:

سیستم ریشه ای این گیاه به دو روش مختلف می تواند سازگار شود:

۱-کاشت در یک گلدان خاک؛

که در این حالت ریشه ها توانایی جذب مواد غذایی و خاک را دارند. خاک گلدان باید سبک و دارای زهکشی عالی باشد. ترکیبی مساوی از خاک پیت + خاک برگ + پرلیت یا شن مناسب برای این گیاه است. کوددهی برای گیاهان در حال رشد در فصل گرم، ماهانه با کودی معمولی انجام شود. می توان در فصل رشد هر دو هفته یکبار از کود های مایع برای برگ ها و همچنین فنجان گیاه استفاده کرد.

۲-گیاه سوار شده بر روی چوب؛

که در این حالت ریشه هایی قوی و زمخت ایجاد می شود که توانایی جذب مواد غذایی و خاک را ندارند و تنها به عنوان نگهدارنده عمل می کند تا گیاه استوار بماند. در این حالت فنجان انتهایی گیاه با کودی مایع کوددهی می شود.

آّییاری گیاه
آبیاری گیاه

آبیاری :

به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و تابستان ها بهتر است بطور نظم مه پاشی شود و در معرض رطوبت قرار بگیرد. هر ۳ الی ۴ هفته برای جلوگیری از پوسیدگی آب آن را عوض کنید. به غیر از زمان گلدهی؛ فنجان گیاه باید با آب باران یا آبی سبک پر شود؛ با انجام این کار در زمان گلدهی عمر گل کم می شود. این آب باید هر ۴-۳ هفته برای جلوگیری از پوسیدگی عوض شود.

نور و نگهداری گیاه گازمانیا :

به مکانی پر نور، به دور از نور مستقیم آفتاب احتیاج دارد. در صورتی که نور کم باشد گیاه هیچ وقت گل نمی دهد.

دما و نگهداری گیاه گازمانیا :

دمای بالاتر از ۱۸ درجه با رطوبت بالا مناسب این گیاه است. بهتر است برای حفظ رطوبت، در زیر گلدانی این گیاه سنگریزه ریخت و در آن به ارتفاع کمتر از سنگریزه ها آب ریخت و همچنین گیاه را هر روز مه پاشی کرد.

تکثیر و نگهداری گیاه گازمانیا :

این گیاه یک گیاه Monocarpic (گیاهی که در طول حیات خود یک بار گل و میوه می دهد) است. گیاه بالغ پس از گلدهی به آرامی رو به خشکی و زوال می رود اما گیاهان کوچکی از پای گیاه رشد کرده؛ که می توان آن ها را وقتی به ارتفاع ۸ سانتیمتر رسید به گلدان های خود انتقال داد. این گیاهان کوچک را در حد متوسطی آب دهید و در محلی روشن قرار دهید. ظرف چندسال بالغ می شوند و به گلدهی می رسند.

تکثیر و نگهداری گیاه گازمانیا
تکثیر و نگهداری گیاه گازمانیا

انواع بیماری گل گازمانیا:

خشک شدن گازمانیا مادری و رشد پاجوش ها:

مشاهده خشک شدن گیاه مادری که در کنارش پاجوش جدید شروع به رشد کرده است یک روند طبیعی می باشد. در این حالت عمر گیاه مادر به اتمام رسیده و باید صبر کنید تا کامل خشک شود و سپس می توانید پاجوش را جدا کنید و در گلدان دیگر بکارید. بستر مناسب کاشت خاکی با پایه پیت و حاوی خزه است.

گل ندادن گازمانیا:

گل ندادن گازمانیا می تواند چندین علت داشته باشد. هوای سرد و خشک، کمبود نور و کمبود مواد مغذی می تواند باعث این مشکل باشد. در این حالت باید ابتدا علت را پیدا کنید. اگر محیط گیاه سرد است آن را به مکان گرم تر ببرید و رطوبت را تامین کنید. برای گلدهی مناسب گیاه حتما باید نور کافی داشته باشد پس به این مسئله هم توجه کنید.

مشاهده لکه سفید روی برگ گازمانیا:

این عارضه به دلیل غبارپاشی با آب سنگین ایجاد می شود. برای جلوگیری از بروز لکه سفید روی برگ گازمانیا بهتر است گیاه را با آب بدون املاح غبارپاشی نمایید.

خشک و قهوه ای شدن برگ ها:

خشک شدن گازمانیا نشان دهنده کمبود آب است. برای پیشگیری از این مشکل آبیاری را منظم انجام دهید و نگذارید گیاه مدت طولانی تشنه بماند.

کم رنگ شدن برگ ها:

این مورد احتمالا به دلیل کمبود مواد مغذی است. کود دهی به گازمانیا باید به صورت اسپری بر روی برگ ها و خاک باشد. ۲ تا ۴ بار کود دادن در سال آن هم در فصل رشد برای گازمانیا کافی است.

علت زرد شدن برگ گل آناناسی :

زرد شدن برگ های درونی گازمانیا به شما نشان می دهد که میزان آبیاری زیاد است. اگر آبیاری نامناسب ادامه پیدا کند گیاه رو به نابودی می رود. برای رفع این مشکل باید فواصل آبیاری را بیشتر کنید. بهترین زمان آبیاری بعد از خشک شدن خاک گیاه است.

خشک و قهوه ای شدن نوک برگ ها:

خشک و قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان به طور کلی نشانه کمبود رطوبت است. برای بالا بردن رطوبت باید از روش های تامین رطوبت برای گیاهان استفاده کنید. غبارپاشی روزانه با آب ولرم و بدون املاح می تواند به تامین رطوبت گیاه کمک کند. توجه کنید که هر چه دما بالاتر می رود نیاز گیاه هم به رطوبت بیشتر می شود.

پیچ خوردن و قهوه ای شدن نوک برگ ها:

این عارضه هم ناشی از قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم است. بهترین مکان برای گازمانیا محیطی روشن با نور غیرمستقیم آفتاب است.

مرگ برگ های پایینی:

اگر برگ های پایینی گیاه بعد از دوره گلدهی شروع به از بین رفتن کردند این مسئله طبیعی است. اما اگر از بین رفتن برگ ها غیرعادی است احتمالا محل نگهداری گیاه سرد است. برای رفع مشکل گلدان را به مکان گرم تری ببرید.

سیاه شدن گیاه:

این عارضه دو دلیل عمده دارد. یا خاک گیاه باتلاقی شده و گیاه در حال پوسیدگی می باشد و یا محیط آن خیلی سرد است. گیاه را در محیط گرم تری قرار دهید و بررسی کنید که سوراخ زهکش گلدان باز باشد. توجه به آبیاری می تواند از این مشکل پیشگیری کند. آبیاری را هر بار بعد از خشک شدن خاک انجام دهید تا گیاه آسیب نبیند.

آفات گل گازمانیا

شپشک آردآلود

اگر روی گیاهتان پودر سفید رنگی مانند آرد مشاهده کردید احتمالا گیاه به شپشک آردآلود مبتلا شده است. برای مبارزه با شپشک آردآلود می توانید از سموم آفت کش استفاده نمایید.

کنه قرمز

اگر دیدید سطح زیرین برگ ها تارعنکبوتی شده یعنی گیاهتان موردحمله کنه قرار گرفته است. برای دفع کنه ها به کمک محلول صابونی رقیق برگ ها را تمیز کنید و اگر آفت ها از بین نرفتند به سراغ مبارزه شیمیایی بروید. برای این کار باید از سموم کنه کش طبق دستورالعمل استفاده کنید.

سفیدک پودری

یکی دیگر از آفات گل گازمانیا کپک پودری است. علائم ابتلا به بیماری سفیدک پودری پوشیده شدن گیاه یا یک لایه سفید رنگ پودری می باشد. سفیدک پودری نوعی بیماری قارچی است که در اثر ماندن رطوبت روی شاخسار گیاهان و نبود تهویه مناسب بروز پیدا می کند. برای مبارزه با این بیماری برگ های آلوده را از گیاه جدا کنید و به گیاه سم قارچ کش بزنید.

منبع : golvagiah.com

, , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۵ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + پانزده =