همه چیز درباره نگهداری گل نیلوفر آبی

اصول پرورش و نگهداری گل نیلوفر

گل نیلوفر آبی یکی از گیاهان زیبا و فوق العاده جذاب است. نیلوفر گلی پیچنده بوده و اغلب به عنوان یک گیاه رونده روی دیوار منازل مورد استفاده قرار می گیرد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

نام انگلیسی : IPOMOEA TRICOLOR
خانواده : CONVOLVULACEAE – نیلوفر
بومی : نواحی گرمسیری

گل نیلوفر پیچ گیاهی یکساله یا چند ساله، پیچنده با گل های آبی، بنفش، صورتی و ارغوانی است که رشدی زیاد داردو در مدت یک ماه می تواند به ارتفاع ۳ متر برسد. ظهور گل های آن در تابستان است و گل های آن هنگام طلوع روز باز شده و در شب بسته می شوند. در برخی از ارقام آن رنگ گل در جریان روز از قرمز تا آبی آسمانی تغییر می کند. از گونه های مهم آن Ipomees Purpurea می باشد. رقم معروف آن Praecox نام دارد.

گل نیلوفر ابی

از نیلوفر روی بالکن ها، تونل ها، آلاچیق ها و همچنین برای پوشانیدن دیواره ها و حصار ها استفاده می شود. سطح وسیعی را در زمان گلدهی می پوشاند و معمولاً به تکیه گاه نیاز دارد لذا گیاهی است بالا رونده و مناسب پرچین و اطراف آلاچیق ها.

نیلوفر پیچ به نور و آفتاب کامل برای گلدهی احتیاج دارد. این گیاه به خاک با رطوبت متوسط و به خوبی زهکشی شده نیاز دارد. هرچند می‌تواند تا حد کمی خشکی را تحمل نماید. از نظر دمایی آب و هوای معتدل را می‌پسندد ولی در مناطق با آب و هوای گرمسیری نیز رشد می‌کند.

هیج یک از اجزاء این گیاه نباید به صورت خوراکی مصرف شوند. دانه‌های این گیاه معمولاً دارای خواص توهم زا بوده و به عنوان آمید اسید D-lysergic، یا LSA شناخته می‌شود. همچنین این دانه‌ها حاوی گلیکوزیدهایی است که ممکن است انسان در صورت مصرف دچار تهوع شود.

شرایط نگهداری و پرورش گل نیلوفر :

آبیاری گل نیلوفر :

این گیاه نسبت به کم آبی مقاوم است ولی از آنجایی که یک گیاه علفی است برای حفظ شادابی خود نیاز به رطوبت دارد پس آبیاری منظمی داشته باشید و سطح خاک رطوبت متوسطی داشته باشد. قبل از آبیاری سطح خاک را لمس نمائید و در صورت خشک بودن مجدداً آبدهی را انجام دهید نیلوفر پیچ نباید غرقابی باشد و آبیاری بیش از اندازه باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شود. آبدهی اگر کم باشد گیاه رشد نمی‌کند و برگ‌های آن کوچک می‌ماند.در زمان کاشت بذر بهتر است آبیاری با افشانه یا اسپری انجام شود که بذرها جابجا نشوند.

دمای مناسب نیلوفر :

این گیاه در مناطق گرمسیر رشد می‌کند و در مناطق معتدل در فصل بهار و تابستان بسیار خوب رشد می‌نماید این گیاه برای داشتن رشد مناسب به دمای ۱۸ درجه نیاز دارد در مناطق گرم باید گیاه را در محلی بکارید که در عصر گیاه در سایه باشد دمای بالا و تابش نور مستقیم آفتاب باعث کم شدن گلدهی نیلوفر می‌شود.

نور مورد نیاز :

این گیاه به نور مستقیم آفتاب نیازدارد و اگر نور کم باشد باعث کم رنگ شدن برگ گیاه و کاهش گلدهی می‌شود.حداقل روزی ۶الی ۸ ساعت نور مستقیم آفتاب برای گیاه مناسب است.

خاک مناسب  :

این گیاه در هر خاکی رشد میکند فقط باید زهکشی خاک مناسب باشد اگر خاکی که در آن بذر کشت می‌شود سنگین است می‌توانید با اضافه نمودن پیت ماس زهکش مناسب برای خاک کشت فراهم آورید ترکیب خاک باغچه و خاک برگ برای گیاه مناسب است.

هرس گل نیلوفر :

این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد مگر نمونه هایی که در گلدان نگهداری می شوند که در مورد این گیاهان نیز ساقه هایی هرس می شوند که خارج از شکل و فرم مورد نظر رشد کرده اند. در مورد تربیت این گیاه نیز حتما باید از قیم مناسب استفاده کرد تا ساقه ها مکان و فضایی برای پیچیدن و بالا رفتن داشته باشند.به دلیل ازدحام و سنگینی ساقه های این گیاه بهتر است که پایه های قیم تا حداقل ۳۰ سانتیمتر در بستر خاک فرو برود و حدود ۳٫۵ متر نیز ارتفاع داشته باشد.

گل رونده ابی رنگ
گل رونده ابی رنگ

تکثیرل نیلوفر پیچ :

کشت از طریق بذر:

این روش، روش اصلی کشت نیلوفر است که در این روش ابتدا بذر را ۲۴ ساعت قبل از کاشت در دستمال خیس قرار می دهند و بعد بذر کشت می شود. پوسته بذر ضخیم است. بنابراین بذر را خراش دهید یا به مدت چند ساعت در آب گرم خیس کنید تا نرم شود. این کار نرخ جوانه‌زنی را افزایش داده و سرعت جوانه‌زنی را نیز بالا می‌برد. بذرهای گیاه نیلوفر پیچ را در اوایل فصل بکارید و آن‌ها را با قطر کمی از خاک (حدود ۰٫۶ سانتی‌متر)، بپوشانید. سپس آن‌ها را به‌طور کامل آبیاری کنید. جوانه‌های متراکم را از خاک بیرون بکشید، به‌طوری که فاصله نهایی جوانه‌ها از هم ۱۵ سانتی‌متر باشد. این جوانه‌ها می‌تواند تراکم را به میزان کم نیز تحمل کند، البته به شرط آن‌که نرده یا حفاظ کافی در اطراف‌شان باشد تا ساقه‌ها بتوانند دور آن بپیچند و پخش شوند.

یکی از ویژگی های این گیاه زیبا این است که دوست دارد به سمت بالا حرکت و رشد کند و در این حین به دور چیز هایی که بر سر راه رشدش است بپیچد پس وقتی که ارتفاع آن در گلدان به بیست سانتی متر رسید ، گیاه را از گلدان خارج کنید و به محلی که دوست دارید آن را بکارید ببرید.

کشت قلمه:

این روش در فصل تابستان اماکن پذیر است که از گیاه قلمه نرم تهیه کرده و بعد کشت می شوند.

آفات و بیماری نیلوفر پیچ :

از جمله آفات مهم این گیاهان می توان به کنه قرمز عنکبوتی، شته، معندچی برگ و مگس سفید اشاره کرد. بیماری بخصوصی این گیاه را تهدید نمی کند و نامناسب بودن شرایط آب و هوایی عامل اصلی مشکلات ایجاد شده هستند.

اما به هر حال اگر مکان کاشت این گیاه بیش از اندازه سایه باشد و این شرایط با خیس و مرطوب شدن برگسار در طی آبیاری همراه شوند، نتیجه آن شیوع بیماری های قارچی خواهد بود که در این صورت می توان از سموم قارچکش استفاده کرد.

سایر بیماریهای احتمالی نیز عبارتند از زنگ که نوعی بیماری قارچی است و می تواند لکه هایی نارنجی – قهوه ای را در برگها بخصوص سطح زیرین برگها ایجاد کند و سایر بیماریهای لکه برگی که موجب بروز لکه هایی با مراکز زرد و کرم با بافتی خشکیده و مرده و حاشیه ای قهوه ای قرمز خواهد شد.

, , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − یک =