نگهداری گیاه پاپیتال

نگهداری گیاه پاپیتال

نحوه پرورش و نگهداری گیاه پاپیتال

نگهداری گیاه پاپیتال گیاهی پوششی، رونده و چندساله است. ساقه‌های پاپیتال دائمی و چوبی است. پاپیتال در ایران با نام عشقه نیز شناخته می‌شود. برگ‌های آن بزرگ و به رنگ‌های سبز تیره و یا ابلق (سبز و زرد) هستند.

از گیاه پاپیتال به عنوان یک گیاه آپارتمانی نیز استفاده می‌شود. می‌توانید آن را در گلدان‌های آویز بکارید و برای اینکه زیاد رشد نکنند باید هر چند وقت یکبار سر شاخه‌زنی کنید.

**نیازهای گیاه پوششی پاپیتال

آبیاری

پاپیتال خاک مرطوب را می‌پسندد. مانند بیشتر گیاهان خشکی بیش از حد باعث کندی رشد و آبیاری زیاد سبب زردی برگ‌ها و ریزش آنها می‌شود.

خاک

پاپیتال را در خاک غنی و دارای کمپوست بکارید. خاک مرطوب، خاک مورد علاقه پاپیتال است ولی در عین حال خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد. اگر در منطقه گرم سکونت دارید در محل رشد پاپیتال از مالچ استفاده کنید تا از دست رفتن رطوبت را کمتر کند.

ورمی کمپوست مالچ

نور

پاپیتال به نور مستقیم حساس است و همواره محیط همراه با نیمه سایه و سایه برای نگهداری این گیاه مناسب است. این گیاه به نور خیلی کم برای رشد نیاز دارد.

تغذیه

می‌توانید به پاپیتال در اوایل بهار کود بدهید. در واقع این گیاه به تغذیه چندانی نیاز ندارد.

تعویض گلدان و هرس گیاه پاپیتال

گیاه پاپیتال در حال رشد ممکن است به هر سال تعویض گلدان نیاز داشته باشد.

این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد. در گیاه جوان، شاخه‌ها و ساقه‌های ضعیف را حذف کنید تا شاخه‌های قویتری رشد کنند. برای کنترل رشد گیاه پاپیتال هر از گاهی آن را سر شاخه‌زنی کنید.

اگر در نوع ابلق آن شاخه‌ای از برگ‌های سبز تیره مشاهده کردید آن را حذف کنید چراکه نوع سبز گیاه پاپیتال مقاوم‌تر از نوع ابلق هستند و در صورت حذف نشدن کم کم جای برگ‌های ابلق را می‌گیرند.

تکثیر گیاه پاپیتال

فصل تکثیر پاپیتال‌ها اواسط بهار تا اواخر تابستان است. ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر از ساقه انتهایی را به وسیله یک چاقو یا قیچی تیز و استریل شده جدا کنید، برای مدتی آن را داخل آب قرار دهید تا ریشه‌هایش رشد کند سپس آن را در گلدانی بکارید. خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. در طول تکثیر نور کافی، آب مناسب و دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد را برای گیاه فراهم کنید.

, , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − دو =