پرورش گل سیکلامن

پرورش گل سیکلامن

آموزش نگهداری و پرورش گل سیکلامن در خانه

پرورش گل سیکلامن ، سیکلامن گیاهیست که در تابستان به خواب فرو می رود و خشک می شود و در اواخر زمستان و اوایل بهار در سه رنگ قرمز و سفید و صورتی گل می دهد و شکوفا می شود.

گیاه سیکلامن و روش مراقبت و  از گل های آپارتمانی که نیازمند مراقبت بسیار کمی هستند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

گل سیکلامن یک گیاه ملی و ارزشمند ایرانی ، در جنگل های شمال ایران از چالوس تا لاهیجان و در بعضی از جنگل های استان گلستان دیده می شود.با شرایط نگهداری این گل زیبا در منزل آشناشوید. سیکلامن، یک سرده کوچک اما متنوع از گیاهان است که بسیاری از گونه ها به طور کلی بسیار مقاوم هستند.گلهای رنگی روشن زیبا و برگ های کروی جذاب این گیاه و همچنین آسانی در پرورش و مقاومت بالا نسبت به شرایط محیطی باعث محبوب شدن این گیاه شده است.

آنها گیاهان چند ساله هستند که دارای برگ های قلبی شکل و گل هایی با سایه های صورتی، قرمز و یا سفید می باشند و حتی شاخ و برگ هایش هم جذاب است و اغلب رنگی نقره ای بر روی دو طرف برگ ها وجود دارد.

این گیاهان رنگارنگ به ویژه در فصل تعطیلات زمستانه، محبوب هستند، زمانی که شما می توانید آن ها را در قفسه ها،در باغ ها و حتی فروشگاه های مواد غذایی پیدا کنید ؛

کل گیاه، زمانی که گل می دهد، تنها به حدود ۱۰ سانت می رسد.

خصوصیات گل زیبای سیکلامن:

 • سیکلامن می تواند به مدت چند هفته گل دهد و به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد.
 • نام گیاه شناسی: سیکلامن پرسیکوم
 • نام متداول: سیکلامن
 • نوع گیاه: گل خانگی یا چندساله
 • اندازه بالغ: ۱۰ سانت ارتفاع
 • نوردهی: خورشید کامل در زمستان، بخشی از خورشید در تابستان
 • نوع خاک: غنی، زه کشی دار خوب
 • خاک: کمی اسیدی
 • زمان شکوفه دادن: پاییز و زمستان
 • رنگ گل: صورتی، سفید و قرمز
 • مناطق پرطاقت: ۷، ۸
 • منطقه بومی: اروپا، آفریقای شمالی و غرب آسیا

نکات مهم در نگهداری و پرورش گل سیکلامن

سیکلامن معمولاً در گلدان های داخل خانه رشد می کنند.آن ها در تابستان می خوابند، اما با مراقبت مناسب، در پاییز شکوفه خواهند کرد.دقیقاً زمانی که آن ها به طور کامل خاموش هستند، این به شرایط رشد آن ها بستگی دارد.

چگونه سیکلامن را می توان رشد داد؟

اگر آن ها داخل خانه باشند و در گرما بالا نگه داشته شود، با سرعت بیشتری از خواب بیدار می شوند و گل می دهند و چنانچه در این بخش از گل و گیاه در گلابتون گفته ایم از طرف دیگر، برخی از آن ها به طور کامل نمی خوابند.

وقتی در بیرون از خانه رشد می کنند، سیکلامن در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفه خواهند داد. سیکلامن های گلخانه ای معمولاً تا اواخر زمستان شکوفه می دهند، اما دوران شکوفه دادن طبیعی آن ها زودتر است.

نور سیکلامن:

به سیکلامن نور غیر مستقیم در زمستان که به طور فعال در حال رشد هستند، بدهید.

در تابستان بهترین کار این است که سیکلامن را در یک نقطه خنک و سایه دار با گردش هوای خوب نگه دارید. همچنین می توانید آن را در یک نقطه سایه دار در بیرون از خانه نگه دارید. فقط مطمئن شوید که آب زیادی ندهید.

خاک سیکلامن:

سیکلامن بهترین کارش را زمانی انجام می دهد، که در مخلوط گلدانی بر پایه بدون خاک باشد که کمی بالای سطحش خاک قرار دارد.

آب مورد نیاز گل سیکلامن:

زمانی که برگ هایش وجود دارند، گیاه به طور فعال در حال رشد است.هر زمان که خاک اش در حدود یک سانت زیر سطح خشک شد، به آبیاری نیاز دارد.از آب دادن به تاج گیاه که می تواند باعث پوسیدگی شود، خودداری کنید.

زمانی که گل ها شروع به محو شدن می کنند، به تدریج به گیاه اجازه دهید تا به مدت دو یا سه ماه خشک شود.به مرحله خفتگی می رود و آب اضافی منجر به نابودیش می شود.اگر آن را در زمان نهفتگی در فضای باز قرار دهید، حتماً ظرفی را بر روی آن بگذارید تا باران رویش نریزد. کمی آب مضر نیست، اما نباید خاکش مرطوب باقی بماند.

دما و رطوبت گیاه سیکلامن:

سیکلامن، گرمای زیاد، فشار، یا هوای خشک را دوست ندارند.آن ها آب و هوایی که محیط بومی خودشان است را دوست دارند، دمایی بین ۵۰ درجه فارنهایت بهترین است. رطوبت بالا مخصوصاً در طول زمستان بسیار مهم است.

سیکلامن را روی یک سینی آب، با یک لایه سنگریزه یا ریگ نگه دارید تا یک قفسه برای گلدان سیکلامن تشکیل شود و روی آن بنشیند.نگذارید پایین گلدان سیکلامن در آب فرو رود و یا ریشه هایش را از بین ببرد.

اگر برای تابستان گیاه خود را در بیرون از خانه می برید، قبل از این که هوا سرد شود، آن را به داخل خانه برگردانید.یک قاعده خوب این است که انگشتتان را داخل گلدان کنید و اگر دما هنوز برای شما خوب بود، اجازه دهید پنجره ها باز بماند.

کود مناسب گیاه سیکلامن:

هر ۲ هفته یک بار به سیکلامن کود رقیق شده مایع کم نیتروژن بدهید. شما نیاز به کود دادن سیکلامن در زمانی که خواب است، ندارید.

گلدان و تعویض سیکلامن:

سیکلامن باید هر دو سال یک بار گلدانش عوض شود ؛ در پاسخ بخ سوال شما کاربران محترم نمناکی باید بگوییم که شما می توانید در حالی که گیاه در تابستان خواب است، با خاک تازه و یک گلدان که کمی بزرگ تر است، کارتان را انجام دهید.

ظرف جدید را با خاک گلدان پر کنید. گیاه را از گلدان اصلی بیرون بیاورید و خاک کهنه را از آن پاک کنید، اما آبکشی نکنید.گیاه را در گلدان جدید قرار دهید، به طوری که قسمت بالای آن حدود دو سانت از لبه فاصله داشته باشد.

آن را تا نیمه اش با خاک گلدان بپوشانید.گلدان را در یک نقطه خشک و سایه دار برای بقیه تابستان قرار دهید. از ماه شهریور آبیاری اش را شروع کنید و شاهد رشد جدیدش باشید.

انواع پرورش گل سیکلامن:

در رگه های سیکلامن، انواع خیلی خوبی وجود دارند و ار آنجا که آن ها برای مدت طولانی گل می دهند، شما می توانید گیاه خود را زمانی انتخاب کنید که گل هایشان باز هستند و دقیقاً می دانید که به چه چیزی نیاز دارید.

سیرا سیرا:

گل های بزرگ تر (۵ تا ۷/۵ سانت) سفید، صورتی، سالمونی، ارغوانی، قرمز و بنفش

سنسیشن:

تنوع فضای باز با رایحه قوی؛ و گل های صورتی و قرمز

ویکتوریا:

تنوع باز که گل های سفید را با دهانه و حاشیه های قرمز دارد.

آیا گل سیکلامن سمی است؟

سیکلامن، اگرچه زیبا و دوست داشتنی است، اما ممکن است که موجب مشکلات هاضمه برای حیوانات خانگی شود. آن ها را از دسترس سگ ها و گربه های خانگی تان دور نگاه دارید.

, , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۱۳ نظرات

 • سلام.ببخشید گیاه سیکاس من که چند ماهی خیلی شاداب بود یک دفعه شروع کرد برگهاش زرد و ول بشه.فکر کردم احتمالا از ابیاری زیاد یا کود زیاد اینطوری شده مدتی بهش استراحت دادم ولی الان تقریبا هیچ برگ سالم دیگه ای نداره?حالا نمیدونم چکارش کنم و ایا اصلا قابل نجات دادن هست؟? از خیلیا هم پرسیدم?لطفا کمکم کنید

 • سلام وقت بخیر .اگر قسمت غده ای گیاه و ریشه ها سالم باشند جای نگرانی نیست . برگهای زرد را قطع کنید تا برگهای جدید شروع به رشد نمایند .با دیدن برگهای جدید هر دو هفته یکبار به گیاه کود آهن بدهید .برای راهنمایی بیشتر لطفا عکس گیاهتان را برایمان ارسال کنید.

 • سلام وقت بخیر یک گل بگونیا دارم داخل خاکش مورچه رفت حشره کش پرمترین ریختم داخل خاک بعد یک روز برگ گل شل شده چکار کنم خشک نشه

 • سلام وقتتون بخیر .گیاهتون به حشره کش واکنش نشان داده .محل نگهداری اش را کمی خنک کنید .با آبیاری به مرور سرحال میشود البته اگر ریشه ها آسیب جدی ندیده باشند .

 • سلام ممنون ازاطلاعات خوبتون.من یگ گیاه برگ انجیلی دارم ولی شکاف نداره همه سراغ سوخته لطفا راهنماییم کنیدچطوردوباره سالم وزنده کنم.ممنون

 • سلام وقت بخیر .از اینکه همراه کافه گلدون هستید ازتون سپاسگزاریم .یک نوع برگ انجیری است که برگهایش شکاف دار نیست .سوختگی نوک برگ بعلت افراط در آبیاری است .بهتر است زهکش گلدان را بررسی کنید تا بسته نباشد .خاک هم باید زهکشی خوبی داشته باشد .و آبیاری زمانی انجام شود که خاک کمی خشک شده باشد .

 • سلام وقتتون بخیر .میموزا یا همون گل قهر کن یا گل قهر و آشتی یه گیاه فصلی است و با سرما از بین میرود .اما بعد از گلدهی اش میتوانید بذرها را از گیاه جدا کنید و بهار دوباره آنرا کشت کنید .

 • سلام وقت بخیر .گیاه قهر و آشتی یا همون میموزا به ندرت تو آپارتمان دوام میآورد .این گیاه به هوای تازه نیاز دارد و به آلودگی هوا بسیار حساس است .بهتر است گلدان را در مکانی با تهویه ی خوب قرار بدید و هرموقع سطح خاک خشک شد گیاه را سیراب کنید .اگر گیاه تغییری نکرد از ساقه های سالم قلمه بگیرید و در خاک سبک ریشه دار کنید .

 • سلام وقت بخیر .علت خشک وئ سیاه شدن برگهای پیله آ آب زیاد است .آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک کمی خشک شده باشد .و از باز بودن زهکش ته گلدان مطمئن شوید .اگر خاک متراکم و سفت شده از خاک سبکتر برای گیاه استفاده کنید.

 • سلام و عرض ادب. ۲۶فروردین یه گیاه کردلین خریدم همونجا هم دادم گلدونش رو عوض کردن وخاک جدید براش گذاشتن
  اما بعد از سه هفته متوجه شدم که گیاه دچار بیماری شده از چند نفر که در این زمینه کار میکردن ووارد بودن پرسیدم.
  یکی گفت: آفت وباید از سم دیازینون استفاده کنی.
  یکی گفت :قارچ ویمدت غبارپاشی نکن وقارچ کش استفاده کن .
  اما من اون برگ بیمار رو کاملا جدا کردم و انداختم دور
  چون امکان سمپاشی گیاه تو منزل رو اصلا ندارم.کردلین گیاهی که برای بچم هست واونم کوچیک وخیلی دوستش داره ترسیدم سم برای بچم مضر باشه.
  قارچ کش هم نخریدم.
  فقط چند روز پیش یه حبه سیر خورد کردم ریختم پای گیاه که حداقل بقیه برگهاش مبتلا نشن.امروز هم مجددا یه حبه سیر دیگه ریختم پای گیاه
  بنظرتون این روشن درست وموثر هست یا باید کار دیگه ای بکنم
  لطفا ،بی زحمت راهنماییم کنید
  ممنونم

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =