نگهداری از پیچک نیلوفر آبی

نگهداری از پیچک نیلوفر آبی

پیچک نیلوفر آبی این نازِ دوست‌داشتنی

نگهداری از پیچک نیلوفر آبی ، پیچک نیلوفر آبی یک گیاه چند ساله است با برگ‌های همیشه سبز و گل‌های شیپوری آبی، بنفش و صورتی. درختچه‌ای است رونده یا خزنده که رشد بسیار سریعی دارد.

گل‌های آن صبح‌ها باز می‌شوند و هنگام غروب بسته می‌شوند.

**نیازهای گیاه پیچ نیلوفر آبی

آبیاری

زمان آبیاری پیچک نیلوفر آبی را طوری تنظیم کنید که سطح خاک خشک شود بعد اقدام به آبیاری کنید. این گیاه به خاک همیشه مرطوبی که خیس نباشد نیاز دارد. خیسی بیش از حد خاک سبب کاهش رشد گیاه و گلدهی، زرد شدن برگ‌ها و از بین رفتن ریشه‌های گیاه می‌شود.

خاک برای نگهداری از پیچک نیلوفر آبی 

گیاه پیچک نیلوفر آبی نسبت به خاک بستر کشت سخت گیر نیست و در هر خاکی که زهکشی خوبی داشته باشد رشد می‌کند. بهترین ترکیب مخلوطی از خاک و برگ و خاک معمولی باغچه است. برای حفظ رطوبت و جلوگیری از رشد علف هرز اطراف گیاه از مالچ استفاده کنید.

تغذیه

این گیاه به کود خاصی نیاز ندارد و اگر در مخلوط خاک آن از خاک و برگ استفاده کنید برای رشد آن کافی است.

نور برای نگهداری از پیچک نیلوفر آبی 

برای گلدهی به نور زیادی احتیاج دارد. نور مستقیم برای مدت ۶ تا ۸ ساعت در طول روز. کمبود نور سبب کاهش گلدهی و رنگ پریدگی برگ‌ها می‌شود. در روزهای گرم تابستان که نور خورشید شدید است بهتر است گیاه را از تابش مستقیم نور در امان نگه دارید.

تکثیر پیچک نیلوفر آبی

تکثیر گل نیلوفر پیچ آبی از طریق کاشت بذر و قلمه زدن انجام می شود. در طول فصل رشد با ریختن بذرهای گیاه روی خاک در سال بعد به صورت خودرو دوباره رشد می‌کند. همچنین اواسط فصل بهار زمان مناسبی برای کاشت بذرهای این گیاه است. قبل از کاشت بذرها را در داخل آب خیس کنید تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد. تکثیر به روش قلمه زنی نیز در فصل تابستان از ساقه‌های نیمه چوبی صورت می‌گیرد.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هجده =