چیدمان خلاقانه گیاهان در خانه

گلابتون: حضور گیاهان در هر فضایی می‌تواند حال و هوای تازه‌‌ای به آن‌جا بدهد.

امروزه گل و گیاه طبیعی بخشی از دکوراسیون منزل به حساب می‌آید و علاوه بر سرگرمی و اثرات آرام‌بخش گیاه در منزل و زیباترکردن محل زندگی، فایده‌های زیادی هم دارد مثلا گیاهان می‌توانند مواد شیمیایی مضر در هوا مثل فرمال دهید را جذب کنند یا مقدار رطوبت هوای اطراف‌شان را بیش‌تر کنند.

جای مناسب گیاهان متناسب با شکل گیاهان و نیازهای نوری هر گیاه متفاوت است. در این مقاله با شما هستیم تا نکات مفید و مورد نیاز در مورد روش چیدمان گیاهان در خانه را به صورت مرحله به مرحله با شما در میان بگذاریم و در پایان در مورد مراقبت از گیاهان چند نکته را بیان می‌کنیم.

مرحله‌ی اول: گیاهان مختلف را برای جاهای مختلف منزل درنظر بگیرید.

هر گیاهی با توجه به فایده‌شان می‌توانند در جاهای مختلفی از خانه قرار بگیرند و رشد کنند. حالا چند پیشنهاد برای گیاهان مختلف در جاهای مناسب منزل را با هم مرور می‌کنیم.

اگر اتاق خواب‌تان نورگیر است، گلدان یاس و اسطوخدوس را در اتاق خواب‌تان بگذارید چون عطر این گل‌ها آرام‌بخش است و خواب آرامی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

آلوئه‌ورا و سانسوریا گیاهان خوبی برای تصفیه‌‌ی هوا هستند. می‌توانید آن‌ها را در جایی بگذارید که عطر و مواد شیمیایی زیادی استفاده می‌شود مثل اتاق‌خواب، حمام یا آشپزخانه.

نکته:‌ گیاه آلوئه‌ورا تیغ‌ دار است و ممکن است باعث آسیب دیدن دست و پا شود پس آن را جایی دور از دسترس و رفت و آمد بگذارید.

برای جاهای کم‌نور از گیاهان مقاوم و منعطف‌تر مثل سانسوریا استفاده کنید که می‌توانند در شرایط نامساعد هم زندگی کنند.

g

مرحله‌ی دوم: گلدان‌های دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

نحوه ی قرار دادن گیاهان در منزل

جدای از گذاشتن گیاهان در جای مناسب در خانه، مدل و رنگ گلدان هم مهم است. گلدانی را انتخاب کنید که متناسب با رنگ، دکور و دیزاین منزل‌تان باشد و در کنارش نیازهای گیاه را هم برآورده کند.

اگر فضای کمی دارید، از سبدهای آویز یا گلدان‌های دیواری استفاده کنید. این گلدان‌ها برای گیاهان آویز مثل هویا یا پیچک هدرا بسیار مناسبند.

می توانید در باکس‌ها و گلدان‌های مستطیلی بزرگ چند گیاه را با هم بکارید تا منظره‌ی زیبایی درست کنید البته این گیاهان باید نیازهای محیطی و آبی یکسانی داشته‌باشند.

‌هم‌چنین می‌توانید از ظرف‌های پلاستیکی یا قوطی‌های کنسرو به سلیقه‌ی خودتان گلدان درست کنید و با آن‌ها جلوه‌ای تازه به منزل‌تان بدهید.

مرحله‌ی سوم: گیاهان متناسب با فضای خالی خانه را انتخاب کنید.

اگر فضای خالی خانه‌تان بزرگ است، گذاشتن یک گلدان کوچک در آن جلوه‌ی خوبی ندارد. گیاهانی با برگ‌های بزرگ مثل دراسنا و فیلودندرون می‌توانند گوشه‌ای از فضای خالی اتاق پذیرایی‌تان را پر کنند. هم‌چنین در اتاق‌های کوچک‌، نمی‌توانید از گیاهان بزرگ استفاده کنید چون اتاق را شلوغ و کوچک جلوه می‌دهد. پیشنهاد ما این است که برای فضاهای متوسط از گیاهان کوچکی استفاده کنید که برگ‌های متوسط و قابل دیدن دارند مثل آرالیا و آنتوریوم.

مرحله‌ی چهارم: جای مناسب برای گلدان‌ها را در خانه مشخص کنید.

طریقه چیدمان گیاهان در خانه

پیدا کردن جای مناسب برای گلدان‌ها در خانه کاری زمان‌بر است و شاید نیاز باشد که یک گلدان را چندبار جا به جا کنید. چون ممکن است گیاه با شرایط محیطی آن محل کنار نیاید یا گلدان و گیاه با دکوراسیون شما هماهنگی نداشته‌باشد.

نزدیک پنجره یکی از بهترین جاها برای برای گیاهان است چون نور کافی برایشان را فراهم می‌کند. البته همه‌ی گیاهان به مقدار یکسانی نور نیاز ندارند و بعضی به نور مستقیم و بعضی به نور غیرمستقیم نیاز دارند.

۱. می‌توانید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید یا ظرف آب روی بخاری یا شوفاژ بگذارید.

۲. غبارپاشی روزانه‌ی گیاهان هم می تواند به تامین رطوبت مورد نیازشان کمک کند.

۳. راه دیگر برای حفظ رطوبت گیاهان این است که گلدان‌ها را کنارهم بچینید. با این روش رطوبت میان گیاهان پراکنده می‌شود و رطوبتی که یک گیاه تولید کرده، گیاه دیگر جذب می‌کند. یادتان باشد اگر گیاهان را در کنار هم می‌چینید، جریان هوای تازه را هر چند وقت یک بار برقرار کنید تا از بروز بیماری‌ها و قارچ‌ها در گیاهان جلوگیری شود.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:

نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

دسته بندی مطالب