کاکتوس گل ستاره دریایی

کاکتوس گل ستاره دریایی

نگهداری و پرورش کاکتوس گل ستاره دریایی

کاکتوس گل ستاره دریایی استاپلیا گیگانته یا کاکتوس گل ستاره دریایی این گیاه دائمی و گوشتی دارای ساقه های سبز تیره و دندانه دار است ساقه آن خوابیده و شاخه هایش چهار گوش، بالدار یا دندانه دار و بدون برگ است. این گیاه گلها کرک دارد و بزرگی دارد که به شکل ساره دریایی و به رنگ زرد، خرمایی و ارغوانی هستند. گلها از مرداد تا مهر در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند و بوی بدی دارند سیستم ریشه ای این گیاه طوری است که می توان آنها را در گلدان هایی که عمق زیاد ندارند پرورش داد.

نام انگلیسی : STAPELIA GIGANTEA
خانواده : ASCLEPIADACEAE
بومی : آمریکای جنوبی

کاکتوس گل ستاره دریایی بوته ای جالب شبیه کاکتوس و گل آن ۵ پر و مانند ستاره دریایی است. این گل از طیف گسترده ای از رنگ های حنایی مایل به گوگردی و زرد رنگ با سایه مسی قرمز متمایل به ارغوانی با خطوط سیاه و سفید کاملاً مشخص می باشد و درخشش زیبایی در تاریکی دارد.

شرایط نگهداری و مراقبت از کاکتوس گل ستاره دریایی:

گلدان مناسب :

این گیاهان که زادگاهشان آفریقای جنوبی است سیستم ریشه دوانی پیشرفته ای ندارد و می توان آنها را در ظرف های کم عمق نیز کاشت. گلدان آنها را فقط هر دو سال یک بار تعویض می کنند و خاک مناسب برای آنها مخلوطی از خاک باغچه همراه با مختصری خاک برگ و تورب است. ضمناً گلدان آنها باید کاملاً زهکشی شود. در زمستان حرارتی برابر ۱۰درجه سانتیگراد برای آنها کافیست.

آبیاری :

این گیاه نیاز به آفتاب کامل و آب در حد متوسط در فصل رشد دارد.

خاک موردنیاز :

کاکتوس گل ستاره دریایی نیاز به خاک مخلوط (۲ قسمت لوم و ۱ قسمت شن و ماسه ریز) که به خوبی با سنگ های کوچک زهکشی شده دارند.

دوره استراحت و تغذیه :

آنها نیاز به محیط سرد و خشک در طول دوره استراحت خود در فصل زمستان دارند. تغذیه با کود متعادل رقیق ½ یک بار در طول فصل رشد توصیه میشود.

تکثیر  :

گل قورباغه ای را از طریق کاشت بذر در اواسط بهار تکثیر می کنند. بذرها را در سینی بذر، حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی بکارید و دردمای ۲۰ تا۲۱ درجه سانتی گراد نگاه دارید. نهالهای بذری در ۲ هفته رشد خواهد کرد. این گیاه را از طریق قلمه گیری یا تقسیم بوته هم می‌توانید تکثیرکنید. زمانی که گیاه رشد کافی کرده و به شکل انبوه در می آید، در اواخر بهار، به آرامی ساقه هایی را ازگیاه جدا کنید و سعی نمایید این ساقه ها همراه ریشه باشد.

سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید. خاک را نسبتا مرطوب نگه دارید. قلمه های ساقه ای را نیز از اوایل تا اواسط تابستان، با یک چاقوی تیز، از پایه مادری جدا کنید. سپس آنها راچند روزی کنار بگذارید تا در محل برش ساقه کال تشکیل شود، آنگاه آنها در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید.

, , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + بیست =