کوکب؛ این گلِ وسوسه انگیز به شما چشمک می زند

سوسن آزتک

زادگاه این گیاه چند ساله مکزیک می باشد و به خاطر گل های زیبای آن، گیاهی زینتی به حساب می آید. به علت حساس بودن پیازهای آن به یخبندان (همانند کوکب) گیاهی رایج نیست و کاشت آن در گلدان بهتر میباشد. تک گل های سوسن آزتک به طول حداکثر ۱۵ سانتیمتر بر ساقه های ۳۰ سانتیمتری می رویند، ساقه های سوسن آزتک استوانه ای شکل، توخالی و محکم هستند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

رنگ گل سوسن آزتک معمولا قرمز تا قرمز تیره است اما ارقامی با رنگ صورتی هم یافت میشوند و هم به رنگ سفید. هم چنین ارقامی وجود دارند که رگبرگ هایی به رنگ روشن تر روی سطح گلبرگ ها دارند و برخی ارقام که گلبرگ های سرخشان لبه سفیدرنگ دارد.

مطاب مرتبط:

این گل؛ ناز داره چه وااای

روز ملی گل و گیاه کی هست؟

رازهای سَر به مُهرِ آگلونما

گل چشمگیر و ارکیده همچون این گیاه، شش گلبرگ نسبتا متقارن دارد که سه گلبرگ پایینی هر گل به یکدیگر اتصال دارند و از اتصال آنان آوندی استوانه ای شکل گرفته که پرچم های بلند و بساک های بزرگ حاوی گرده را در بر گرفته است.

عمر گل سوسن آزتک :

متاسفانه گل های سوسن آزتک عمری به کوتاهی چند روز دارند و زود پژمرده میشوند. ورق های بلند این گیاه به رنگ سبز تیره، باریک و نواری شکل هستند و همزمان یا قبل از شکوفا شدن گل ها، جوانه میزنند. از هر پیاز سوسن آزتک چندین ورق می روید که در اول صاف و رو به بالا می رویند اما به مرور با بلندتر شدن، خود را به یکسو می اندازند. وقت گلدهی این گیاه در اواخر بهار و اوایل تابستان میباشد و خصوصا اگر به عنوان گیاه خانگی یا در گلخانه نگهداری شود، گلدهی می تواند تکرار شود.

سوسن آزتک
سوسن آزتک

پرورش و نگهداری گل سوسن آزتک:

نیازمندی های محیطی

خاک:

به خاکی با زهکش عالی و کمی اسیدی نیاز دارد. استفاده از خاک ورق و شن در ترکیب خاک آن مفید میباشد. در هنگام کاشت پیازها میبایست دقت شود که نوک بالایی پیاز بیرون از خاک قرار بگیرد. استفاده از مالچ برای پیاز ها مفید است.

آبیاری:

در بهار و تابستان به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. همانند بیش گیاهان پیازی آبیاری میبایست در حدی باشد که خاک همواره مرطوب باشد اما غرقابی نشود. در زمستان این گیاه به آبیاری ناچیز احتیاج دارد.

نور:

این گیاه در محل آفتاب گیر و نیم سایه به خوبی رشد میکند. در مناطق گرم و خشک در فصول گرم حتما جا گیاه به صورتی باشد که در سایه بعد از ظهر قرار بگیرد.

دما:

در مناطق معتدل مثل نواحی ساحلی خزر این گیاه می تواند سرمای زمستان را تحمل بکند. اما در مناطق سردتر، پیاز این گیاه تحمل یخبندان را ندارد و پس از خشک شدن ورق ها، پیاز آن را میبایست در مکانی خنک و خشک نگهداری نمود. البته اینکار باعث میشود که در سال بعد امکان گل دادن گیاه کاهش پیدا بکند. برای گلدهی پسندیده، برترین روش این میباشد که پیازها در گلدان کاشته شوند و در فصل سرما گلدان را در مکانی بدون یخبندان نگهداری نمود.

تکثیر:

با تقسیم پیاز این گیاه میتوان گیاهان نو بدست آورد. تقسیم پیاز ها هر ۴ سال یکبار باعث میشود گلدهی به تاخیر نیافتد. با کاشت بذر این گیاه هم میتوان گیاهان نو بدست آورد، اما گلدهی این گیاهان سال ها طول می کشد.

Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 17 =