تکثیر گل نسرین (آماریلیس)

گل نسرین

معرفی گل نسرین گیاهی زمستان دوست

تکثیر گل نسرین آماریلیس یا گل نسرین یکی از انواع گل‌های پیاز‌دار است که به سادگی اما با صرف زمان، چه در داخل منزل و چه در فضای باز، گل می‌دهد. آماریلیس بومی مناطق گرم‌سیر جنوب آمریکا بوده و نام گیاه‌شناسی‌ آن Hippeastrum می‌باشد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

دوره کاشت: مهر تا اسفند

دوره گل‌دهی: از بهمن‌ماه تا خرداد

مدت گل‌دهی: ‌۷ تا ۱۰ هفته

نگه‌داری پیاز‌های کاشته نشده گل نسترین:

در دمایی خنک (۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد) نگهداری کنید.

گل‌های بزرگ این گیاه و سهولت گل‌دهی، آماریلیس را به گیاهی محبوب و مورد تقاضا در سراسر جهان بدل نموده است. این گل دارای گونه‌های مختلفی با گل‌هایی به رنگ‌های قرمز، سفید، صورتی، حنایی و نارنجی و یا با طرح‌های راه‌راه می‌باشد.

آماده کردن برای کاشت و تکثیر گل نسرین :

قبل از کاشت، پیاز و ریشه‌های آماریلیس باید چند ساعت در آبی ولرم قرار بگیرد. به‌یاد داشته باشید در صورتی که این امکان را ندارید که پیاز‌ها را به محض خرید بکارید، آنها را در دمایی سرد بین ۵ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد نگه‌داری کنید.

کاشت گل نسترین:

پیازها را در خاک گلدانی که به میزان کافی حاوی کمپوست گیاهی غنی باشد بکارید. پیاز گیاه را تا گردن آن در خاک دفن کرده و مراقب باشید که به ریشه‌ها آسیبی نرسد. خاک اطراف آن را تا حدی فشار دهید تا پیاز در جای خود محکم شود.

محل کاشت و آبیاری گل نسرین:

گلدان حاوی پیاز آماریلیس را در مکانی گرم که نور مستقیم خورشید به آن بتابد قرار دهید. گرمای کافی برای رشد ساقه گیاه ضروری می‌باشد. دمای ایده‌آل برای رشد این گیاه در حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. پیاز گل آماریلیس تا زمانی که ساقه ظاهر شود به آب کمی احتیاج دارد اما به مرور با رشد ساقه و برگ‌ها گیاه به آب بیشتری نیاز خواهد داشت. در این مرحله ساقه به سرعت رشد می‌کند و گل‌ها بعد از رشد کامل گیاه ظاهر خواهند شد.

دوره گل‌دهی:

پیاز‌ها عموما به مدت ۷ الی ۱۰ هفته گل خواهند داد. در زمستان این دوره بیشتر از بهار خواهد بود. با توجه به این موضوع، برنامه کاشت خود را می‌توانید از مهرماه تا اسفند تنظیم کنید. برای بهره بردن از زیبایی گل‌های آماریلیس در مدتی مداوم، پیاز‌ها را در گلدان و یا باغ در فواصل زمانی هر دوهفته بکارید.

مراقبت‌های پس از گلدهی:

بعد از آنکه گل‌دهی آماریلیس متوقف شد، این امکان وجود دارد که در صورت مراقبت از بوته، گیاه مجددا در سال بعد گل بدهد. بدین منظور گل‌های قدیمی را از شاخه ببرید و زمانی که ساقه شروع به خم شدن کرد آنرا از بالای پیاز، قطع کنید.

رشد برگ‌ها:

به آبیاری و کوددهی عادی به گیاه در طول تابستان یا برای مدتی ۵-۶ ماهه ادامه دهید و اجازه دهید تا برگ‌ها به میزان کافی رشد و نمو کنند. وقتی برگ‌ها شروع به زرد شدن کردند – که این اتفاق به طور معمول با آمدن پاییز رخ خواهد داد- برگ‌ها را از حدود ۵ سانتی‌متر بالای پیاز قطع کرده و پیاز را از خاک بیرون بیاورید.

کاشت دوباره گل نسرین:

بعد از گذشتن ۶ هفته از بیرون آوردن پیازها از خاک شما می‌توانید هر موقع که تمایل داشتید آنها را مجددا بکارید. پیازها را ۸ هفته قبل از زمانی که می‌خواهید به گل بنشینند بکارید.

نگه‌داری از پیاز:

پیاز را تمیز کنید و در جایی سرد (حدود ۵ تا ۱۰ درجه) و تاریک مثل قسمت جامیوه‌ای یخچال قرار دهید. نکته: پیاز‌های آماریلیس را در یخچالی که حاوی سیب می‌باشد قرار ندهید، چرا که این مجاورت به نابارور شدن پیازها منجر خواهد شد. دست‌کم در حدود ۶ هفته پیاز‌ها را بدین صورت نگه‌داری کنید.

سوالات خود را از ما بپرسید در کامنت ها یا اسنتاگرام گلابتون.

, , , , , , , ,
Share:


نظرات

۷ نظرات

 • سلام روزبخیر
  من پیازآماریلیس رااسفندماه داخل گلدان وتوی پاسیونگه داشتم برگ دادتوی اردیبهشت کاشتمش توی باغچه الان خردادماه است و یکی ازپیازها گل داده بذارم توی باغچه بمونه یابایدزمستون ازخاک باغچه به گلدون انتقال بدم ساکن اراک هستم آب وهواسردوخشک
  باسپاس فراوان

 • سلام عزیززم خوبی شما؟ میتونید زمستون مشما دورش بکشید که سرما کاریش نکنه ولی بهتره قبل زمستون از توی خاک درش بیارید تا سرما خرابش نکنه ، وقتی روی گله بهش اب زیاد ندید تا یوقت ددچار پوسیدگی نشه.

 • سلام. من همیشه گمان می کردم این نوع گلی که شما H. reginae معرفی کردید گل شیپوریه
  چون فکر نمی کردم هم نام من باشه
  بلاخره گل هم نامم رو پیدا کردم
  سپاس

 • سلام و وقت بخیر
  آماریلیس من جوان است و فقط سه برگ داره و تا به حال گل نداده. آیا باز هم باید در پاییز از خاک خارج کنم و سوخ رو در جای سرد نگه دارم؟

 • سلام عزیزم خوبی شما؟ نه عزیزم نیازی به این کار و جابجایی نیست از خاک نباید خارج بشه فقط تغذیه کنید با کودای فسفر بالا در پاییز و موقع سرمای شدید هم گلدوون رو بیارید داخل و بهار ببرید بیرون.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + نوزده =