گل هویا کری گیاه خوشبختی

گل هویا کری گیاه خوشبختی

آشنایی با گل هویا کری گیاه خوشبختی

گل هویا کری گیاه خوشبختی این گیاه به نام قلب خوش شانس یا هویا کری نیز شناخته می شود، بومی جنوب شرقی آسیا بوده و بدون شک عاشقانه ترین ساکولنت آنجا به شمار می رود. این گیاه به دلیل فرم قلبی اش یک هدیه رایج برای روز ولنتاین و همچنین عشاق است. برای نگهداری این گیاه نیاز به زمان و انرژی زیادی نخواهید داشت. هویا کری به دلیل برگ های ضخیم و قلب مانندی که دارد، گاها آنرا “lucky heart” می نامند و در اروپا برای روز ولنتاین و اغلب اوقات بصورت یک تک برگ در یک گلدان کوچک به فروش می رسد.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

هویا قلبی یک گیاه رونده است که می تواند تا ۴ متر ارتفاع رشد کند. ساقه های آن تقریبا قطری برابر با ۷ میلیمتر دارند، پهنای برگهای آن حدود ۶ سانتیمتر و ضخامت برگ ها گاهی به ۵ میلیمتر می رسد.هویا کری از تیره Asclpiadaceae است و حدود ۷ گونه دارد و از این جهت که مانند تمامی ساکولنت ها کاملا با ذخیره سازی آب در زمان های طولانی بی آبی بین دو آبیاری سازگار است، یک نوع ساکولنت به حساب می آید.

نام انگلیسی : Hoya Kerrii
خانواده : Asclpiadaceae
بومی : جنوب شرقی آسیا

این گیاه در محیط بومی خود، در لایه های خاک برگ پوسیده موجود در شکاف درختان و بین ریشه های سطحی آن ها، همانطور که رطوبت هوا را جذب می کند رشد می نماید.

هویا کری

شرایط نگهداری و پرورش هویا کری:

آبیاری:

آبیاری منظم به رشد مناسب و گلدهی کمک می کند اما نباید اجازه داد که خاک خیس باقی بماند بنابراین ابتدا صبر کنید تا سطح خاک تا حدود عمق ۵ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب دهید. خاک خشک و یا خاک خیس و غرقابی هر دو می توانند منجر به ریزش غنچه های گل این گیاه و عدم تشکیل شدن غنچه های گل جدید شوند.

این گیاهان همیشه سبز هستند و در طی زمستان اگرچه سرعت رشد آنان کاهش می یابد اما به خواب فرو نمی روند. در طی زمستان آبیاری آنرا کم کنید. در طی زمستان مرطوب شدن سطح خاک کافی است و لزومی ندارد که حتما بعد از آبیاری آب از منافذ زیر گلدان بیرون بیاید.

دمای مناسب:

این گیاه به دمای بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد و در زمستان به حداقل ۱۶ درجه سانتی گراد حرارت نیاز دارد.

گیاه هویا کری

نور مناسب:

از نظر نوربه مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. وجود ۱۰-۸ ساعت روشنایی محیط به رشد این گیاه کمک می کند. نور مستقیم آفتاب مناسب روزهای پاییز و زمستان است و در طی این روزها نیز در طی صبح و یا عصر هنگام نور مستقیم باید استفاده شود و در میانه روز از این نور اجتناب کنید.

تکثیر :

با کمک قلمه می توان این این ساکولنت قلبی را تکثیر کرد. قلمه ها را بهتر است از نوک ساقه حداقل به طول ۱۰-۷ سانتیمتر تهیه کرد و هر قلمه یک جفت برگ داشته باشد. قلمه هایی که حدود ۶-۲ گره (محل اتصال برگ به ساقه) دارند بهتر ریشه تولید می کنند. زمان قلمه گیری نیز در بهار و یا اوایل تابستان است.قلمه ها را در مخلوطی از پرلایت و پیت موس که مرطوب است بکارید. روی قلمه ها را نیز پلاستیکی شفاف قرار دهید تا رطوبت هوا بهتر رعایت شود. گلدان حاوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. زمانی که شاهد رشد جدید گیاه بودید پلاستیک را ازروی آن بردارید.

خاک مورد نیاز :

خاک مناسب کاکتوس قلبی خاک شنی و سبک است. لازم است برای گلدان هویا کری یک زهکش مناسب برای خروج آب اضافی فراهم کنید و از آبیاری بیش از حدبپرهیزید. اجازه دهید خاک سطح گلدان خشک شده سپس آبیاری نمایید.

, , , , , , , ,
Share:


نظرات

۸ نظرات

  • سلام گلابتون میخواستم این گل رو خریداری کنم شهدش سمیه اگه کسی بخوره میمره ؟؟؟؟؟چون بچه کوچیک دارم تو خونه و اینکه معطر هم هست ؟؟

  • یه گلدان قشنگ از هویا هدیه گرفتیم پر از گل بود من گلدونش رو عوض کردم دیگه گل نداد
    الان هم میبینم رو سطح خاک ریشه های نازک داره میترسم گلدونش رو عوض کنم بدتر بشه چیکار کنم ریشه ها زیر خاک بره

  • سلام خوبی شما/ ببینید سایز گلدون بزرگ شده و درنتیجه رشد به تاخیر میوفته ! باید صبر کنید تا دوباره ریشه رشد کنه و تغذیه و نور و تهویه نقش مهمی توی گلدهی مجددش داره.

  • من این گل رو تو بالکن گذاشتم در کل خوبه. فقط بین گلها و بعضی برگاش سفیدی تشکیل میشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =