گل کودونانته

گل کودونانته

شرایط نگهداری و مراقبت گل کودونانته

گل کودونانته اینبار در سری مطالب نگهداری از گلهای آپارتمانی با آموزش نگهداری از گل کودونانته با برگ های سبز و گلهای ریز سفید زیبایش در خدمت شما هستیم. اگر به پرورش گلهای خاص علاقمند هستید این گزینه میتواند برای شما جذاب باشد. با ما همراه باشید تا در مورد این گیاه و روش نگهداری از آن مثل آبیاری، کود، نور و دما، خاک و … اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

معرفی کوتاه گل کودونانته:

نام انگلیسی: Ant Plant
نام علمی: Codonanthe
خانواده : Gesneriaceae
فارسی : کودونانته
خاستگاه: آمریکای جنوبی

نکات جالب در مورد گیاه کودونانته:

این گل گیاهی چند ساله با برگ هایی همیشه سبز و ساقه های باریک است. برگهای براق و زیبا و گلهای سفید شگفت انگیز ی دارد که با آویز شدن از لبه گلدان منظره زیبایی ایجاد میکند.

کودونانته از دسته گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار میرود. بنابراین میتوانید در اتاق خواب خود، اگر نور کافی دارید، یک گلدان از آن را داشته باشید.

افرادی که در منزل خود کودک و یا حیوان خانگی دارند با خیال راحت می توانند از این گل در طراحی و دکوراسیون سبز خانه خود استفاده نمایند زیرا اجزای این گیاه کاملا غیرسمی می باشند.

این گیاه در طبیعت معمولا بر روی لانه ی مورچه ها و یا تنه ی درختها می روید و دارای همزیستی دو طرفه با آنها می باشد. ریشه این گیاه سبب استحکام لانه مورچه ها می شود، همچنین در قسمت گلها و پشت برگهای خودش شیره ای ترشح میکند که مورچه ها از آن تغذیه میکنند.

مورچه ها در ازای این شهد، عمل گرده افشانی را برای کودونانته انجام میدهند. بذر این گیاه شبیه به تخم مورچه است . مورچه ها بذر گیاه را به لانه برده و از آن مراقبت می کنند. به این ترتیب بذرها سبز شده و نسل گیاه ادامه می یابد.
مورچه ها ازین گیاه در برابر آفات نیز محافظت می کنند و تخم علف های هرز اطراف گیاه را از بین می برند.

گیاه زیبا

انواع مختلف گل کودونانته:

گونه کراسیفولیا (C.crassifolia)

این گونه از کودونانته دارای برگ های باریک و کشیده وآبشاری تر نسبت به سایر انواع آن می باشد. گلهای آن سفید و جام آن ستاره ای شکل است. این گونه، زیبا ترین گونه می باشد.

گونه کوردیفولیا (C.cordifolia)

این گونه دارای برگهای گرد تری نسبت به بقیه است. گلهای آن به رنگ قرمز و جام گل شیپوری می باشد.

گونه کارنوسا (C.carnosa)

این گونه دارای برگهای گرد و گلهای سفید و بسیار درشتی نسبت به بقیه گونه ها می باشد.

شرایط مناسب رشد گل کودونانته:

آبیاری گیاه کودونانته :

همانگونه که گفته شد کودونانته گیاهی پنی فیت بوده و معمولا بر روی تنه ی درختان می روید و دارای سیستم ریشه بندی ضعیفی است. در طبیعت این گیاه بر روی تنه ی درختان به وسیله ی باران آبیاری میشود و تا باران بعدی حتما بستر رشدگیاه خشک میشود. برای آبیاری این گل در منزل، هر زمان سطح خاک کمی خشک شد اقدام به آبیاری نمایید. همیشه کمی خاک مرطوب باشد نه خیس. دقت کنید آبیاری بیش از اندازه منجر به پوسیدگی ریشه و درنهایت مرگ گیاه میشود. برای آبیاری می توانید از آب باران یا آب سبک استفاده کنید.

نور مناسب برای گیاه کودونانته :

اگر چه کودونانته عاشق نور زیاد است اما آن را از تابش تیز و مستقیم نور خورشید محافظت کنید. زیرا باعث سوختگی برگها و ضعیف شدن گیاهتان خواهد شد. مناسب ترین مکان منزل جهت قرار دادن گلدان، پنجره های غربی و شرقی هستند. برای پنجره های جنوبی می توانید نور را فیلتر کنید. از نورهای مصنوعی نیز می توانید برای تامین نور فضا استفاده نمایید. برای این منظور از لامپ های گرو لایت که دارای دو طیف نوری آفتابی و مهتابی است به مدت ۱۲ ساعت استفاده کنید.

دمای مناسب برای کودونانته:

کودونانته برای رشد به محیط گرم و مرطوب احتیاج دارد و در طول بهار و پاییز رشد زیادی دارد. توجه کنید که این گیاه به سرمای شدید حساس می باشد. البته در زمستان کمی سرما برای حفظ چرخه طبیعی گیاه و نیز گلدهی آن لازم است.
خاک مناسب برای کودونانته:

این گیاه در محیط طبیعی خود داخل خاک نیست و بر روی تنه ی درختان یا نهایتا لانه ی مورچه ها می روید. درگلدان نیز نیازمندخاکی سبک و غنی می باشد تا ریشه هایش بتواند تنفس داشته باشد. ترکیب پیتماس، ورمیکولیت،پرلیت و کمی ماسه میتواند ترکیب ایده آلی برای کودونانته باشد.

رطوبت مناسب برای کودونانته :

این گیاه رطوبت محیطی متوسط به بالا (۴۰ تا ۵۰ درصد) نیاز دارد. اما به این معنی نیست که در رطوبت پایین گیاهتان از بین خواهد رفت. کودونانته محبوب، سریعا با شرایط رطوبت خانه شما سازگار خواهد شد. خشکی نوک برگهای گیاه و همینطور عدم گلدهی ده نشانگر رطوبت پایین فضای گلدان می باشد. شما می توانید رطوبت فضا را از طریق قرار دادن ظرف اب روی شوفاژ، گذاشتن ظرف اب درکنار گلدان یا دو باراب پاشی به برگها تامین کنید. اگر حمام با پنجره روشنی دارید گل تان را به آنجا ببرید ضمن استفاده از رطوبت حمام، زیبایی را نیز به دکوراسیون حمام خود هدیه دهید. شما میتوانید بخاطر رطوبت پسند بودن این گل آن را در دیزاین و طراحی انواع تراریومهای مرطوب بکار ببرید.

کود متناسب کودونانته:

برای رشد و شاخه زنی بهتر گیاه در فصل بهار یک کود متعادل با عناصر مساوی هر سه هفته یکبار استفاده شود. کود سه بیست یا سه هجده انتخاب مناسبی خواهد بود. کودهایی حاوی هورمون سایتوکنین نیز باعث شاخه زنی بهتر گیاه میشوند. در تابستان به منظور گلدهی بیشتر گیاهتان را با کودهای گلدهی با فسفر و پتاس تغذیه کنید . البته باکود سه ۱۸ هم گل میدهد ولی با استفاده از کود گلدهی گلهای بیشتری خواهید داشت. دقت کنید دز بالای کود باعث سوازندن ریشه های این گیاه می شود. لذا با استفاده از کود بسیار رقیق مراقب ریشه های حساس کودونانته نسبت به دز بالای کود باشید.

تکثیر گیاه کودونانته :

می توانید گیاهتان را از طریق قلمه ریشه و ساقه و بذر تکثیر کنید.

۱-تکثیر کودونانته از راه قلمه ساقه :

قلمه های شاخه های جانبی و کمی سفت شده را در اندازه های هفت تا هشت سانتی از گیاه قیچی نموده و در داخل آب یا خاک ریشه دار کنید. معمولا بعد از یکماه ریشه دار شده و رشد خود را از سر میگیرد. می توانید پس از رسیدن ریشه ها به حداقل ۵ سانت آنها را در گلدان حاوی خاک مناسب بکارید.

۲-تکثیر کودونانته از طریق قلمه ریشه :

درزمان تعویض گلدان که هر دو سال یک بار می توانید انجام دهید، ریشه ها را قیچی کرده و بصورت افقی در خاک بزنید تا به زودی ریشه ها جوانه بزنند.

۳-تکثیر کودونانته با بذر:

بذرهای این گیاه را در خاک کشت کنید و با رطوبت بالا در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا جوانه بزنند . بعد از رشد کافی آنها را به گلدانهای دلخواه حاوی خاک مناسب منتقل نمایید.

گلدهی و آفات گل کودونانته

گلدهی گیاه کودونانته :

یکی از عوامل مهم گلدهی این گیاه رطوبت فضا می باشد .
نباید رطوبت اطراف این گل کمتر از ۵۰ درصد باشد.
نور کافی و تغذیه مناسب نیز نقش مهمی در گلدهی آن دارند.
در کل این گیاه نسبت به بقیه هم خانواده های خود راحت تر گل می دهد.

آفات گیاه کودونانته :

آفات مهم این گیاه شپشک آردآلود و کنه تارعنکبوتی هستند .
با مراقبت کامل و شرایط نگهداری ایده آل، گیاه شما از این آفات مصون خواهد ماند.

هرس کردن گل کودونانته:

اگر می خواهید گیاه پر پشتی داشته باشید هرس گیاه را جدی بگیرید.
مخصوصا بعد از اتمام گلددهی، کودونانته را هرس نمایید.
شاخه های گل دهنده را کوتاه کنید تا شکل و زیبایی گیاه حفظ شود.

, , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + چهار =