پرورش گل یاسمن

پرورش گل یاسمن

یاسمن؛ گلِ خوشبوی تو دل بُرو

پرورش گل یاسمن نام علمی این گل زیبا Stephanotis Floribunda هست که از خانواده Apocynaceae میباشد و بومی ماداگاسکار است و در شرایط ایده آل ارتفاع آن به ۱ متر هم میرسد. همانطور که گفتیم برگ های این گیاه سبز تیره و تخم مرغی شکل می باشد و گلهایی با ۵ گلبرگ زیبا و خوش بوی سفید رنگ می باشد.

**نگهداری و نیازهای گل یاسمن:

به صورت خلاصه وار باید گفت که این گیاه به نور کامل ، دمای معمول، خاک تقریبا همیشه خیس، رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد محیط و خاک قلیای برای رشد نیاز دارد ولی بهتر هست تک تک موارد را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

نور:

این گیاه به نور کافی و کامل نیاز دارد و برای گلدهی حداقل روزی ۴ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اگر نور به گیاه برسد باعث کم شدن گلدهی و شکوفه در گیاه میشه، توجه داشته باشید که نور مستقیم در تابستان آن هم نور ظهر باعث آسیب دیدن گل های گیاه می شود پس حتما سعی کنید در روزهای گرم سال (زمان آفتاب شدید ظهر) گیاه در سایه قرار داشته باشد.

آبیاری:

به آبیاری متوسط نیاز داره و حتما بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود ، هنگامی که گیاه شما داری گلهای فراون است از آبیاری زیاد خوداری کنید کنید چون باعث ریزش گلها خواهد شد، در تابستان سعی کنید گیاه به هیچ وجه دچار خشکی نشود و در زمستان هم آبیاری را کم کنید. از غبار پاشی برای تامین رطوبت و همچنین تمیز کردن برگ های استفاده کنید.

دما:

گل یاسمن به دمای بالایی برای نگهداری نیاز ندارد و بهترین دما برای نگهداری این گیاه زیبا ۱۸ درجه می باشد.

خاک برای پرورش گل یاسمن :

این گیاه خاک غنی مانند خاک کمپوست با زهکشی مناسب نیاز دارد که هم رطوبت گیاه را تامین کند و هم رطوبت خوبی در خود ذخیره کنید البته میتونید از ترکیب خاک پرلیت،پیت ماس و خاک باغچه هم استفاده کنید.

کوددهی:

همانند هر گیاه گلدار دیگری برای رشد و گلدهی به تغذیه نیاز دارد و سعی کنید هر دو هفته یکبار می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان خانگی البته با نصف غلظت و یا کودهای مخصوص گیاهان گلدار مانند سه بیست به صورت محلول در آب برای تغذیه گیاه استفاده کنید.

قیم دایره ای:

این گیاه از آن دسته گیاهان بالارونده می باشد پس شما میتوانید با استفاده از مفتول باریک این گیاه را به شکل دایره هم قیم دهید ، پس سعی کنید با مفتول نیم دایره درست کرده و دو طرف مفتول را داخل گلدان قرار دهید و سپس با ملایمت گیاه را به دور مفتول بپیچید.

, , , , , , , ,
Share:


نظرات

یک نظر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 2 =