گُلِ همیشه خندانِ داوودی

گل داوودی

گل داوودی گیاه پرطرفدار و بسیار جذابی است که برای کاشت در محوطه های باز همچون باغچه یا حیاط بسیار مناسب است.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

گلابتون شما رو در این مطلب با نحوه کاشت و نگهداری از این گیاه زیبا را آموزش خواهد داد پس با ما همرا باشید.

معرفی گل داوودی:

نام علمی این گیاه Chrysanthemum هست و از خانواده Compositae ها به حساب میاد و داری ۲۰۰ گونه مختلف می بشاد. این گیاه یک ساله و چند ساله می باشد که نوع گونه ای که شما تهیه میکنید بستگی دارد و روی بسته بندی حتما نوشته خواهد شد. گل داوودی دارای برگ های سبز نیره و گلهای با واریته های رنگی گوناگون می باشد. شما میتونید این گیاه را در فضا های سبز خود ما بین گل های رز بکارید تا زیبایی باغچه خود را دو چندان کنید.

شرایط نگهداری و نیازهای گل داوودی:

شما همان طور که گفتیم میتویند این گل را به راحتی در داخل باغچه بکارید فقط بهتر است مکانی رو برای کاشت انتخاب کنید که در زمان نور مستقیم ظهر گیاه در سایه باشد ، اگر این امکان برای شما فراهم نیست مشکلی برای گیاه به وجود نخواهد آمد ولی شرایط ایده آل پرورش آن را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

مطالب مرتبط:

آشنایی با یک گیاهِ معجزه آسای

معرفی گل نازِ ناز یخی و نگهداری از آن

بنفش های دل انگیز رو ببینید

خاک مناسب:

اگر قصد دارید که این گیاه را در گلدان بکارید ترکیبی از خاک لوم و شن بهترین خاک برای پرورش می باشد ولی میتویند از ترکیب خاک باغچه+خاک برگ+کوددامی به نسبت مساوی برای خاک کاشت استفاده کنید. ولی حتما اگر قصد کاشت در فضای باز را دارید روی بذرها از کود دامی پوسیده استفاده کنید.

دما متناسب:

چون این گیاه دارای گونه های مختلفی می باشد پس شرایط دمامی متفاوتی هم برای رشد نیاز دارد پس سعی کنید گونه ای را انتخاب کنید که با شرایط محیط زندگی شما سازگارتر باشد، اما نیاز دمای این گیاه بین ۱۰ الی ۲۷ درجه مغییر می باشد

نور مناسب:

این گیاه به نور کامل خورشید نیاز دارد ولی اگر نور کافی برای گیاه فراهم نکنید غنچه های آن باز نخواهند شد پس اگر در گلدان اقدام به کاشت میکنید حتما فکر نور باشید.بهترین محل برای کسانی که در گلدان این گیاه رو میکارند پشت پنجره جنوبی هست.

نیاز آبی گل داوودی:

این گیاه به آبیاری مدام نیاز دارد و حتما باید محل کاشت مرطوب باشد پس اگر در باغچه گیاه را کاشته اید حتما هر روز عصر یا صبح گیاه را آبیاری کنید و اگر در گلدان اقدام به کاشت نموده اید حتما خاک را مرطوب نگهدارید ولی باتلاقی نکنید. البته میتوایند از غبارپاشی هم هر روز برای تامین رطوبت استفاده کنید ولی غبارپاشی را به هیچ وجه هنگام ظهر انجام ندید.

تعذیه و کوددهی:

اگر این گیاه را در داخل گلدان کاشتید سعی کنید از دودهای ازت و پتاس بالا برای گلدهی استفاده کنید برای استفاده هر هفته یکبار کافی خواهد بود ولی اگر در باغچه کاشته باشید همون ابتدای کاست از کود دامی پوسیده استفاده کرده باشید کافی هست.

اگر شما هم جزو آن دسته از کسانی هستنید که میخواهید مزرعه گل داوودی داشته بشاید پس نیاز اساسی به کود کامل ( ازت + فسفر + پتاس ) خواهید داشت. ولی توصیه می شود که از میان آنها کود ازت دار ( اوره ) بیشتر استفاده کنید.چون مقدار کود لازم بازهم با ارقام گل داودی ارتباط مستقیم داشته و بعضی از آنها نسبت به کم یا زیاد شدن کود حساسیت نشان میدهند بهتر است باغبانها با متخصصین مربوطه در این مورد مشاوره نمایند.

هرس گل داوودی:

اگر گل داوودی را به حالت خود رها کنید و هیچ هرسی انجام ندهید ، سر شاخه های زیادی از ساقه اصلی منشعب شده و در نتیجه تعداد گلها فراوان خواهد شد و اندازه هر گل کوچک مشود بطوریکه از یک ساقه اصلی که از ریشه خارج شده در حدود ده پانزده شاخه جدید بوجود آمده و حالت یک دسته گل را خواهد اشت برای اینکه یک گل بزرگ و خوشگل داشته باشید حتما هرس گا خود را انجام دهید.

البته این بستگی به سلیقه شما دارد که آیا دست گل دوست دارید یا گل های توپل و کاملا هرس کردن سلیقه ای می باشد. برای اینکه گل داودی ( تک گل ) زودتر داشته باشید کافیه که فقط یک بار پایانه ( جوانه انتهایی ) قطع بکنید.

روش های مختلف کاشت گل داوودی:

این گل زیبا را میتوان به روش های گوناگون کشت کرد که برخی از این روش ها برای تولیدکنندگان و برخی هم برای کاشت در منزل مناسب هست که در ادام ابتدا نحوه کاشت در منزل را براتون توضیح میدم و در آخر نحوه تولید انبوه آن را خواهم گفت.

روش کاشت گل داوودی در گلدان و باغچه:

برای این کار ابتدا باید بذر مناسب شرایط نگهداری و محل زندگی خود را از بذر فروشی ها و وسایل کشاورزی فروشی ها تهیه کنید مرحله به مرحله طبق مراحل زیر اقدام کنید.

انتخاب بستر مناسب:

همانطور که در بخش نیازها گفتیم اگر قصد کاشت در گلدان را دارید بستر کشت که شامل خاکبرگ و شن یا خاکبرگ، کوکوپیت، پرلیت و یا هر گونه خاک سبک دیگری اماده کنید و بذرها را روی بستر کشت بپاشید ، در خصوص باغچه هم بعد از شخم زدن و ساف کدن خاک بذرها را روی خاک بپاشید. و سپس با استفاده از کود حیوانی (برای باغچه) و خاک برگ به ضحامت ۵ میلی متر تا ۱ سانتی متر روی بذرها را بپوشانید.

آبیاری:

پس از کاشت بذرها با استفاده از آبپاش گلدان ها را به آرامی آبیاری کنید تا بذرها خیلی جابجا نشوند و از هم فاصله نگیرین ، با پاشیدن آب روی بستر کاشت در باغچه هم گل های خود را آبیاری کنید و مراقب باشید که بذرها جابجا نشوند از شدت زیاد آبیاری

مرطوب نگه داشتن محل کاشت:

تا زمانی که جوانه های گل از خاک خارج نشده حتما بستر کشت را مرطوب نگهداری کنید بریا حفظ رطوبت میتونید از نیالون هم استفاده کنید ولی خیلی نیاز به نشان دادن حساسیت نیست راحت کار خودتون بکنید.

به همین راحتی شما بدون هیچ دردسری گل های داودی خودتون رو کاشتید و پس از گذت مدتی شروع به گلدهی خواهند کرد از این روش های عجیب و غریب که در سایت های مختلف هم نوشته خبری نست.

روش های کاشت و تکثیر گل داوودی:

معمولا تولید کنندگان گلهای شاخ بریده داوودی به سه روش مختلف اقدام به کشات و تکثیر این گیاه میکند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اولین روش:

استفاده از پاجوش ها هست که با جدا کردن پا جوش ها از گیاه مادری میتونید به راحتی این گل را تکثیر کنید ولی در موارد خیلی زیاد دیده شده که بیماری های گیاه مادر با استفاده از خاک به گیاه جدید منتقل شده پس خیلی از این روش استفاده نمیشه.

روش دوم :

در این روش پاجوش های سالم رو انتخاب میکنند و سر و ته آنها را به اندازه ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر قطع میکنند مثل قلمه زدن و در داخل خاک گلدان، خزانه انتظار و یا باغچه میکارند.

روش سوم :

در این روش که به رشو قلمه هم معرف هست ساقه های چیده شده گل رو در خرانه یا گلدان به طوری که قلمه ها حداقل ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر طول داشته باشند تمام برگهای اضافی را از گیاه جدا کنید و سپس قلمه را در داخل خاک بکارید. پس از تقریبأ سه چهار هفته قلمه ها ریشه دار خواهند شد و پس از آن میتوانید گیاه را به گلدان جدید و یا باغچه منتقل کنید.

نحوه پرورش قلمه در خزانه انتظار :

شما میتوانید کار تکثیر گل داوودی را ( قلمه کاری )از اواسط بهمن ماه تا اوایل اردیبهشت انجام دهید زمان دقیق به وضعیت آب و هوایی شما دارد. ولی بهترین تاریخ عمل قلمه زنی از اواسط اسفندماه تا اواسط فروردین ماه است.

عمل قلمه کاری اگر زودتر انجام گیرد ، ریشه و ساقه ها بطئی رشد کرده و گل پرورش یافته درشت می شود و با العکس اگر عملیات کشت قلمه دیرتر صورت گیرد ، رشد و نمو گیاهی سریع و بوته ها ضعیف تر و گلها کوچکتر خواهد شد.

دمای مورد نیاز برای رشد قلمه ها:

برای سرعت دادن به رشد، ریشه دهی خوب درجه حرارتی در حدود ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتیگراد برای محل نگهداری قلمه ها لازم است. قلمه های کاشته شده نسبت به تابش آفتاب حساسیت ندارند و اگر چنانچه باغبانی بخواهد با حصیر مانعی برای نور آفتاب تند ایجاد نماید ، این نکته را باید توجه نماید که برگهای قلمه به هیچ وجه پژمرده نشوند.توصیه می شود که عمل آبیاری از روی خاک انجام گیرد.از اوایل تا اواسط تابستان به علت رشد رشه ، حتما باید گلدانها و یا مکان قلمه ها در خزانه را تعویض کنید.جابجایی قلمه ها گاهی اوقات چهار یا پنج بار باید صورت گیرد و هر بار فواصل ردیف و بوته ها را باید مطابق بزرگی گیاه در نظر گرفت.

تعیین تاریخ برداشت گل داودی :

در میان گلها ، گل داودی از گلهائی است که تغییرات تاریخ برداشت آن ( یعنی روز ، هفته یا ماه ) توسط باغبان می تواند به آسانی انجام گیرد.چون این گل حساسیت خیلی زیادی در برابر تغییرات طول زمانی روشنائی دارد ولی این موضوع بی ارتباط با مسئله اقتصادی تهیه گل نیست.

همانطوریکه اغلب تولید کنندگان گلهای زینتی در جریان امر هستند ، چون گل داودی در پائیز و تا نیمه زمستان می تواند مورد استفاده قرار گیرد ، از نظر هزینه های غیر قابل اجتناب پرورش و توزیع این گل از فصل سرما ، توجه بیشتری را باید مبذول داشت.

با در نظر گرفتن اینکه گل داودی در زمان پرورش در داخل گلخانه احتیاج به حدود ۱۶ درجه سانتیگراد حرارت می باشد ، از نظر هزینه تولید گرما مسئله بزرگی را در زمستان برای تولید کننده فراهم می نماید.

همانطوریکه قبلا توضیح داده شد ، بالاخره برای تعیین تاریخ برداشت گل داودی ازاثرات روشنائی ( درکم و زیاد کردن فاصله روشنائی) استفاده کرد حتی می توان روز برداشت ( چیدن گل ) این گل را تعیین نمود برای این کار از تاریک یا روشن نگهداشتن محل رشد و نمو بوته های گل داودی می توان به نتیجه خیلی خوبی رسید.

برای تعیین تغییرات مدت روشنائی مورد لزوم گل داودی می توان از پارچه کاملا سیاه رنگ استفاده نمود. البته در بعضی از نقاط با شرایط آب و هوائی مناسب عده ای از پرورش دهندگان گلهای زینتی از نایلون سیاه استفاده می نمایند.

با در نظر گرفتن مطالب گفته شده فوق همچنین با ایجاد روشنائی مصنوعی بوسیله لامپ مهتابی یا لامپ های معمولی میتوان تغییراتی در تعیین تاریخ برداشت گل داودی بوجود آورد. برای به عقب بردن تاریخ برداشت گل داودی در تابستان احتیاج به نور مصنوعی نیست ولی از شروع فصل پائیز گل داودی در بعضی از مناطق نیاز به روشنائی دارد.

, , , , , , , , , , ,
Share:


ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 14 =