گیاه گندمی یا عنکبوتی؛ بهترین تصویه کننده هوا

گیاه گندمی

گندمی گیاهی رونده و بومی جنوب آفریقا است. این گیاه در لیست گیاهان تصفیه‌کننده هوای ناسا نیز قرار دارد. گیاه گندمی می‌تواند آلودگی‌هایی نظیر بنزن، مونو اکسید کربن و زایلین را تصفیه کند.

در اینستاگرام گلابتون ما را دنبال کنید.

به دلیل آویزان بودن برگ‌های گندمی، آن را بیشتر در گلدان‌های آویز می‌کارند.

گیاه گندمی
گیاه گندمی

مطالب مرتبط:

گیاه گندمی (عنکبوتی) از آگاهی تا درمان

نیازهای گیاه گندمی

آبیاری

در فصل بهار و تابستان به آبیاری بیشتر و غبارپاشی نیاز دارد. در فصل بهار نیازی به آبیاری مداوم نیست. بهترین راه برای تعیین زمان مناسب برای آبیاری فرو بردن انگشت یا خلال دندان تا حدود ۲ تا ۳ سانتی‌متر در داخل خاک است، در صورتی که رطوبتی حس نکردید اقدام به آبیاری نمایید. در ذهن داشته باشید ضرر آبیاری بیش از اندازه خیلی بیشتر از آبیاری کم است.

نور

گیاه نور زیاد را می‌پسندد ولی در نیم سایه و یا نور کم هم می‌تواند رشد کند. آن را در معرض نور مستقیم نور خورشید قرار ندهید چراکه موجب سوختگی برگ‌های گیاه می‌شود.

دما

گیاه می‌تواند دمای پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد را برای مدتی تحمل کند اما هوای خشک و سرد بعد از مدتی برگ‌های گیاه را خشک می‌کند.

رطوبت

گندمی، به محیط مرطوب علاقه بسیاری دارد. پس در تابستان در کنار آبیاری منظم حتما گیاه را با آب نیز غبارپاشی کنید. گیاه گندمی را می‌توانید در صورت امکان در داخل حمام نیز نگهداری کنید چراکه رطوبت داخل حمام برای این گیاه بسیار مناسب است.

تغذیه

گیاه را در فصل رشد هر هفته یکبار بوسیله کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا سه بیست کوددهی کنید. مخلوط کردن کمپوست هم قبل از تعویض گلدان و یا در هنگام کاشت می‌تواند برخی از عناصر مورد نیاز گیاه را تامین کند.

خاک

گندمی خاک با زهکشی بالا را می‌پسندد. سبک بودن خاک و وجود حفره و منافذ در ساختمان خاک که تبادل اکسیژن را زیاد کند موجب رشد بهتر گیاه می‌شود. حتما از وجود زهکش در زیر گلدان‌ها مطمئن شوید.

تکثیر گیاه رونده گندمی

تکثیر گندمی را می‌توانید با استفاده از گیاهچه کوچکی که به صورت آویز روی گیاه قرار دارد و یا از طریق تقسیم گیاه در فصل بهار انجام دهید. برای تکثیر توسط گیاهچه باید مطمئن شوید که گیاهچه دارای ریشه است.

سپس این گیاهچه را توسط چاقو از گیاه مادر جدا کنید.

پس از جدا کردنشان آن‌ها را در گلدان‌های کوچک با خاک تازه مخلوط شده با کود بکارید. در صورتی که گیاه گندمی را از طریق تقسیم تکثیر می‌کنید باید زمانی که گیاه به اندازه کافی رشد کرد در هنگام تعویض گلدان آن گیاه را به دو یا سه قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در گلدانی جداگانه بکارید.

تعویض گلدان

گیاه رشدی بسیار سریع دارد ولی نیازی به تعویض هر ساله گلدان ندارد. در صورت تعویض گلدان باید آن را در فصل بهار انجام دهید. گلدان باید یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد. خاک تازه را حتما با ورمی‌کمپوست و یا کود گرانوله مخلوط کنید.

,
Share:


نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =