بهترین کودها برای گیاهان خانگی

بهترین کودها

بهترین کودها : همه کسانی که به  گل ها و گیاهان علاقه مندن و از این موجودات دوست داشتنی نگهداری می کنند باید نکاتی درباره مراقبت از آن ها بداند. یکی از موضوعات مهم در داشتن گیاه شاداب و سالم، لزوم شناخت کود و تقویت مناسب خاک بوسیله کودهای موردنیاز است. با گلابتون همراه باشید.

کود دهی گیاهان خانگی:

به کود به عنوان نیمه دوم خاک گلدان نگاه کنید. وقتی خاک گلدان تان تازه است، گیاه به کود چندانی نیاز ندارد. این قضیه مخصوصا در مورد خاک های گلدانی مدرن امروزی که اغلب در خودشان کود و دیگر ترکیبات تقویتی را دارد صحیح است. اما بعد از گذشت حدودا دو ماه، گیاه مواد مغذی خاک را مصرف کرده است و شما اگر می خواهید رشد سالم گیاه ادامه داشته باشد، باید به آن کود بدهید.

اخطار!!!

همیشه از دستورالعمل های نوشته شده روی برچسب بسته بهترین کودها پیروی کنید. کود زیادی می تواند گیاه را بکشد و استفاده زیاد از آنها برای محیط زیست مشکل ساز می شود چرا که این مواد غنی شده بالاخره به نحوی راهشان را به سفره های آب زیرزمینی پیدا خواهند کرد. اغلب کود زیادی می تواند خطرناک تر از کم بودن کود باشد، با ای نحال زیاد تغذیه کردن گیاه یکی از اشتباهات رایجی است که صاحبان گیاهان خانگی مرتکب می شوند.

بهترین کودها
بهترین کودها

انواع کودها:

کودها انواع مختلفی دارند: مایع، میله ای، قرصی، پولکی، و انواع فشرده. از میان این ها، دو نوع برای گیاهان خانگی و آپارتمانی مناسب ترند و آن کود مایع و کود فشرده است. برچسب ها و میله ای ها هم روش استفاده ساده ای دارند اما مواد مغذی را به خوبی در سطح خاک پخش نمی کنند و وقتی شما یک چوبک را در خاک گلدان فرو می برید، نمی توانید نحوه پخش شدنش در خاک را کنترل کنید. کود های پولکی برای گیاهان باغچه ای مناسب هستند.

روش درست کردن بهترین کودها برای رشد گیاهان آپارتمانی

کود سازی فرایندی است که از مواد طبیعی موجود در خانه، مانند پسماندهای آشپزخانه و گیاهان کود می سازید. این فرایند در بیرون خانه انجام می شود، اما ساکنین آپارتمان ها نیز که به فضای کافی بیرون دسترسی ندارند می توانند با افزودن کمی زباله به این مواد کود خانگی بسازند. بنابراین با این فرایند برای گیاهان خانگی خود کود ساخته و پس از استفاده از آن می توانید باقی مانده را بخشیده یا بفروشید.

کود مایع:

کود مایع به آبی که برای آبیاری گیاه است اضافه می شود. به گفته دستورالعمل روی برچسب کود، ممکن است لازم باشد هربار که گیاه را آبیاری می کنید یا یکبار درمیان از این کود به آن بدهید. نوع خود گیاه هم بر این قضیه اثر می گذارد چرا که بعضی گونه های گیاهی که گل های خیلی بزرگی می دهند زود به زود به کوددهی نیاز خواهند داشت. همیشه در مورد گیاهان مطالعه کنید تا راجع به نیاز های تغذیه ای شان یاد بگیرید.

کود مایع کمک می کند مواد مغذی یکدست توزیع شوند و خودتان می توانید با دقت انجامش دهید. به راحتی می توانید در ماه های زمستان که گیاه کم آب نمی شود، خودتان مقدار کود را کم کنید یا در ماه های اول یا در فصل رشد، مقدار آن را بیشتر کنید. البته بدی این کودها اینجاست که باید یادتان باشد هربار این کار را انجام دهید.

کود فشرده:

این نوع از محصولات خیلی زود به ماده مورد علاقه خیلی از باغبانان و تولیدکنندگان حرفه ای تبدیل شدند، چه برای گیاهان آپارتمانی و چه برای گیاهان فضا باز. کودهای فشرده در پوسته هایی قرار گرفته اند که با گذشت زمان کم کم آزاد می شوند و مواد مغذی را به خاک تزریق می کنند.

هر دانه روکشی با ضخامت های مختلف دارد که در موقعیت های مختلف حل شده و باز می شود، بنابراین آزادسازی کود با گذشت زمان و مرحله به مرحله انجام می شود. هربار استفاده از این کود می تواند از ۴ تا ۹ ماه ماندگاری داشته باشد. مشکل اصلی این روش هزینه ی بالای این کود است اما چون ماندگاری بالایی دارد، در نهایت هزینه کلی فرقی با بقیه ندارد.

کود پولکی:

این نوع درواقع پولک خشک شده کود است که با دست در آب آبیاری قابل حل است. گرچه از این کود اغلب برای آبیاری باغچه های فضا باز استفاده می شود، برای گلدان ها و محفظه های داخل خانه هم قابل استفاده است –البته می تواند گول زننده هم باشد. کودهای پرکی در زمان آبیاری تمام مواد مغذی شان را یکباره آزاد می کنند و محاسبه اینکه هر گیاه چقدر کود دریافت می کند را سخت می کنند. این نوع از کود نسبتا گران است و برای تغذیه گیاهان آپارتمانی و داخل خانه گزینه خوبی به نظر نمی رسد.

خرید کود:

کودهای همه کاره حاوی ماکرو-مواد مغذی لازم برای رشد گیاه هستند، از جمله نیتروژن، فسفر، و پتاسیم. هر ماکرو- ماده مغذی عملکرد خاصی دارد:
نیتروژن به رشد سالم برگها کمک می کند.

فسر رشد ریشه را تحریک می کند.

پتاسیم موجب تشویق به تولید گ لهای بزرگتر و سالم تر می شود.

کودهای مخصوص مثل کود بنفشه آفریقایی، حاوی مقادیر مشخص و بهینه از این مواد هستند که برای نوع خاص گیاه طراحی شده اند.

علاوه بر این ماکرو-ماده های مغذی، کودهای با کیفیت تر شامل میکرو – ماده های مغذی مثل بورون، منیزیم، و منگنز هم هستند که باعث تشویق رشد سالم تر می شوند. حتما برچسب کودها را مطالعه کنید تا ببینید حاوی چه موادی هستند.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Share:


نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =